Kayıt Ol

Epsilon Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • Rom: 0
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
Ynt: Epsilon Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #60 : 02 Mayıs 2012, 18:26:11 »
Yayıncı cevap verecektir ama ben şunu söylemek isterim, Kılıçların Fırtınası Amerikan basımında da iki kısım halinde basılmış. En azından Amazon.com'daki halleri bizdeki gibi iki kısım.
US versiyonu tek kitap, UK versiyonu 2 kitap.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 02 Mayıs 2012, 18:38:57 »
Yayıncı cevap verecektir ama ben şunu söylemek isterim, Kılıçların Fırtınası Amerikan basımında da iki kısım halinde basılmış. En azından Amazon.com'daki halleri bizdeki gibi iki kısım.
US versiyonu tek kitap, UK versiyonu 2 kitap.

Amazon şuradaki yayınevinin Amerikalı olduğunu söylüyor da:

-Part I

-Part II

Yayıncı: HarperCollins-> The company name is a combination of Harper & Row, an American publishing company acquired in 1987

Buna dayanarak söyledim.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 02 Mayıs 2012, 18:40:18 »
Tebrik ederim, Kılıçların Fırtınası'nı -önceki kitapta olduğu gibi- yine ikiye bölüp yayımlamışsınız. Sanırım biraz daha para tırtıklamak için yapıyorsunuz ?!

Biraz daha para "tırtıklamak"?

Toplam sayfa sayısına ve fiyata tekrar bir bakmanızı öneririm. Toplam 1200 sayfa için 40 TL gibi bir fiyat bence tırtıklamak değil...

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #63 : 02 Mayıs 2012, 18:57:37 »
Amazon şuradaki yayınevinin Amerikalı olduğunu söylüyor da:

-Part I

-Part II

Yayıncı: HarperCollins-> The company name is a combination of Harper & Row, an American publishing company acquired in 1987

Buna dayanarak söyledim.
Tam olarak bilmiyorum ama bir versiyon farkı olduğu aşikar, çünkü bir arkadaşım amazondan set olarak aldığında 3. kitap tek olarak gelmiş. Bendeki UK versiyonu, Virgin'den sterlin üzerinden satın aldım kitapları ve bendeki 2 kitap şeklinde. Belki de setler için özel bir versiyon vardır, onu bilmiyorum ama tek kitap olduğu bir versiyon da mevcut.

Bu arada, para tırtıklamak ifadesine hem bir okur olarak, hem de bir çevirmen olarak karşıyım. Kitapların piyasadaki ücretleri son derece makuldür, orjinal versiyonlarının fiyatlarına rağmen.

Çevrimdışı Nightrain

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 03 Mayıs 2012, 15:29:27 »
Tebrik ederim, Kılıçların Fırtınası'nı -önceki kitapta olduğu gibi- yine ikiye bölüp yayımlamışsınız. Sanırım biraz daha para tırtıklamak için yapıyorsunuz ?!

Toplam sayfa sayısına ve fiyata tekrar bir bakmanızı öneririm. Toplam 1200 sayfa için 40 TL gibi bir fiyat bence tırtıklamak değil...

Tamam, 3.kitap 2 cilt çıkmış yurtdışında, 2.kitap neden öyle? Kalın diyorsan, Kralkatili Güncesi'nin 2.kitabına bakmanı öneririm.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 03 Mayıs 2012, 17:37:22 »
Kimseyi savunmak veya yermek için değil ama, neyi tartışıyorsunuz? Kitap ikiye bölünmüş ama Zaman Çarkı'nda olduğu gibi ilk ciltle ikinci cildin arasına 2 ay koyulmamış, ikisi beraber çıkıyor. Elde taşıması daha kolay. Astronomik bir fiyat yok toplama bakıldığında. Bilge Adam ile karşılaştırılacaksa da, Bilge Adam'ın kağıdı 2. hamur, Kılıçların Fırtınası 3. hamur. Anladığım kadarıyla kağıt kalitesinden dolayı Bilge Adam'ın cildi kalın kitabı kaldırabilir. Üstelik şahsen Bilge Adam'ın da ikiye bölünmüş olmasını tercih ederdim.

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 03 Mayıs 2012, 17:39:49 »
merhaba sadece para tırtıklamak için olsaydı 1300 sayfalık tekbir kitap yapar ve 48 veya 50 tl fiyat koyardık o zaman daha mı iyi olurdu ne dersiniz ;D   ayrıca kalın kitapların taşınması ve okunmasının zorluğunu düşünerek iki parça yapmayı tercih ettik. ;D ben şahsen kitap kalın olduğunda bir yerlere götürmekte zorlanıyorum ve o kitabı okumam çok daha geç oluyor

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 03 Mayıs 2012, 17:46:36 »

Tamam, 3.kitap 2 cilt çıkmış yurtdışında, 2.kitap neden öyle? Kalın diyorsan, Kralkatili Güncesi'nin 2.kitabına bakmanı öneririm.

Eğer Türkiye'de kitaplar pahalı diyorsan buna katılırım. Her ne kadar kitap fiyatlarını orijinal dilinde basıldığı ülkelerle karşılaştırmanın sağlıklı sonuçlar vereceğine inanmasam bile. Sonuçta bu kitapların telifi için para ödenmeli, bu kitapları çevirip tekrardan bir editöre göndermek gerekiyor, arada benim bilmediğim bir sürü şeyler yapmak lazım. Kısacası yazılmış bir kitabı, bir yerde tekrardan yazmak zorundasın. Eminim hepimiz hemfikirizdir ki bunlar da bedavaya olmuyor. Ayrıca fantastik ve de bilkim kurgu türündeki kitapların yurtdışında (kastedilen ülke ABD) buradakinden daha fazla rağbet görüyor olduğunu da göz önüne alınca ,sürümden kazanmak gibi bir durum da ortadan kalkıyor. Yani kitap fiyatlarının yüksek olmasını bir takım makul sebepleri var ama bu sebepler kitapların fiyatlarını iki katına çıkarır mı? Açıkçası bilmiyorum ama sebebi her ne olursa olsun Türkiye'de kitaplar pahalı.

İlk baştaki sorunumuza gelince; kitapların iki cilt şeklinde basılmasının sebebi okuyucudan -sizin deyiminizle- para tırtıklamak mı diye sorarsanız bence cevap hayır olacaktır. Bilge Adamın Korkusu(referans kitap olarak bu kitabı verdiğiniz için bunu kullanıyorum) 1142 sayfalık bir kitap ve fiyatı 49 lira. Kılıçların Fırtınası'na gelince, 2 kitabı toplamda 1200 sayfa ve fiyatı 44 lira. Burdan yola çıkarak kitapların ikiye bölünmesinin okurdan para tırtıklamanın en iyi yolu olmadığını anlayabiliriz. Gördüğünüz gibi kitapları tek cilt basarak da okurdan çok rahat para tırtıklanabilir.

Peki o zaman niye Kılıçların Fırtınası ikiye bölündü? Bence "Game of Thrones" adlı dizinin çıkması ile birlikte bu kitabın hedef kitlesi değişti. Zaten fantastik kurgu okuyanlar, kitabı abartıp da beşe bölmediğiniz sürece bu kitabı alıp okuyacaklardır.(İngilizce'sini okuma fırsatı olan kitle hariç) O zaman şu soruyu sormak gerekiyor, diğer okurlar 1200 sayfalık devasa bir kitabı mı tercih ederler, yoksa bu kitabın bölünmesini mi? Şahsen ben çantama sığabilecek, girdiğinde de bel fıtığı olmama sebep olmayacak bir kitabı tercih ederdim. Ayrıca 1200 sayfalık bir kitabın biraz göz korkutucu olabileceğini de belirtmekte fayda var. Bir yayınevinin ilk amacının da para kazanmak(para tırtıklamaktan ziyade satış rakamlarını yükselterk para kazanmaktan bahsediyorum) olduğunu varsayarsak, bu kitabı ikiye bölme kararı almaları gayet makul. Peki ben kitabın bölünmesini tercih eder miyim? Hayır, ama daha önce de söylediğim gibi bu serinin hedef kitlesi olduğumu pek düşünmüyorum açıkçası.

Wikipedia ya göre A Storm Of Swords 1128 sayfa(sert kapak versiyonu 992 sayfa) ve Bilge Adamın Korkusu 1142 sayfa. 1128 sayfalık bir kitabın bölünmesi sizin için uygunsa 1142 sayfalık bir kitabın bölünmemesinin bir sorun olması gerekmez mi? Yanlış anlamıyorsam istediğiniz şey şu: Toplamda 991 sayfa olan Kralların Çarpışması bölünmemeli, 1128 sayfalık A storm of Swords bülünebilir çünkü Amerikalılar bölmüş ve de 1142 sayfalık Bilge Adamın Korkusu bölünmemeli ve son olarak 1200 sayfalık Kılıçların Fırtınası yine bölünebilir. Allah yayınevlerinin yardımcısı olsun ne diyeyim.

Ayrıca kalın kitapların tek kitap olarak basılacağı zaman, ciltli basılıp basılmayacağı sorunu var ki ona hiç girmeyeyim şimdi ordan çıkamam sanırım. Sanırım sonuçta mutsuz olacak bir kitle hep olacak. Bu sebeple kitapların bölünmesinin hoşuma gitmese bile anlaşılabilir bir durum olduğunu söyleyip bırakayım burda.

Not:Gereksiz yere uzun yazmış olabilirim kusura bakmayın. Ayrıca bildiğim kadarıyla herhangi bir yayıneviyle bir ilşkim yok. Kitapların fiyatlarını ve sayfa sayılarını kitapyurdu sitesinden aldım. Bahsedilen kitap fiyatları indirimsiz halleri.
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #68 : 03 Mayıs 2012, 18:02:16 »
Bazı özel seriler var, bunlar gerçekten diğer kitaplardan ayrılıyorlar. İşte bu serilerin daha özel baskılar ya da orjinaline yakın olarak kitaplığımda olmasını isterim. Buz ve Ateşin Şarkısı da bunlardan biri :)
Ancak yayınevinin para tırtıklaması burada söz konusu değil kesinlikle katılmıyorum!
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 03 Mayıs 2012, 18:42:37 »
Yayıneviyle organik,inorganik hiç bir bağlantım yok bunu başta bir belirtiyimde.
Para tırtıklamak mı?  Arkadaşlar ne yapmışsınız siz ;D
1242 sayfalık kitap için istenen 28.60 TL'lik fiyat Türkiye Standartlarında emsallerine nazaran çok düşük bir fiyat .Büyücü Adamın Korkusu ilk çıktığında 40 Geceyarısı Kuleleri 35 TL idi.Sayfa sayısı olarak hemen hemen Kılıçların Fırtınası ile aynı sayfa sayısına sahip olan kitaplar bunlar.
Bence eğer bir kitap ikiye bölünüyosa yanında şömizli tek cildininde çıkması lazım. Epsilon'u bunu yapmadığı için eleştiririm ama fiyat konusunda bence adamlar eleştiriyi hak etmiyorlar.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 04 Mayıs 2012, 11:00:18 »
İblis döngüsü serisinin ikinci kitabında bir=> gelişme var mı?

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 04 Mayıs 2012, 17:06:21 »
iblis döngüsünün çevirisi devam ediyor, öğrendiğim kadarıyla üçte biri bitmiş ama kitap biraz kalın olduğu için (1000 küsür sayfacık ;D) çevirisi ve edisyonu biraz sürecek... Şimdilik kitapla ilgili verebileceğim haber bu beklerken kolay gelsin :D ;D

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 05 Mayıs 2012, 12:10:10 »
Bu arada A Storm of Swords'un bölünmesiyle ilgili bir muhabbet geçince söylemeden edemedim. Kitabın Fransızca edisyonu dört cilt halinde yayınlanmıştır, şöyle:

http://www.pygmalionfantasy.com/Les-Brigands.html

http://www.pygmalionfantasy.com/L-Epee-de-feu.html

http://www.pygmalionfantasy.com/Les-Noces-pourpres.html

http://www.pygmalionfantasy.com/La-Loi-du-regicide.html

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 24 Mayıs 2012, 16:50:42 »
Kralların Çarpışması yayınlandığında 3.Kitabın çıkışı için mart sonu nisan başı gibi bir tahminde bulunmuştunuz.Böyle bir tahmini 4.Kitap içinde bulunabilirmisiniz?
Biliyorum 3.kitap daha yeni çıktı ama şimdiden içimi bir korku sarmaya başladı.Çünkü 3.kitabın sonlarına yaklaşmaya başladım ve 3.kitabı beklemesi öyle zor geldiki.Şimdi kitabı bitirince 4.kitap için tekrar bir bekleyiş başlayacak.

Çevrimdışı ataberk

• *
  • 23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 29 Mayıs 2012, 10:54:40 »
sizde sıralamada taht oyunları ile kralların çarpışması arasında taht oyunlarının 2.kitabı gibi bir kitap var mı başka yayınevinde taht oyunları 2 kitap halinde de
tüm seriyi 73 tl ye aldım internetten
kılıçların fırtınası 2kitap 28.60tl, bence çok iyi fiyat
iblis döngüsünün çevirisi devam ediyor, öğrendiğim kadarıyla üçte biri bitmiş ama kitap biraz kalın olduğu için (1000 küsür sayfacık ;D) çevirisi ve edisyonu biraz sürecek... Şimdilik kitapla ilgili verebileceğim haber bu beklerken kolay gelsin :D ;D
beklemek çok kötü ama ne yapalım en azından yarım bırakmadınız ya
epsilon yayınevine teşekkürler