Kayıt Ol

Star Wars Bilim-Kurgu mu, Fantastik mi?

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Star Wars Bilim-Kurgu mu, Fantastik mi?
« Yanıtla #15 : 28 Ocak 2012, 23:11:30 »
Yaşam konusunda da haklısınız. Ama insanın olduğu yerde ondan uzak bir yaşam tarzı üretmekte sıkıntı çekiyor insan, bu bilim-kurgu fantastik farketmez gibime geliyor.

Şurada anlatmak istediğim buydu.
İnanmıycaksınız ama hayal gücü ne kadar sınırsız gelse de bazı şeyler yaratabilmek kökenlere dayanır.

Katılıyorum. Fantastik üretim gücünü geçmişten alırken, bilim-kurgu bu gücü gelecekten alıyor diyebiliriz basit olarak. Bu da söylediğim gibi Star Wars'ın temelde tartışmasız olarak bilim-kurgu olduğu sonucunu çıkarıyor.

Sıkıntı şu ki Uzay Operaları temel olarak yani bilim-kurgu tabanlı aşkın ve savaşın ön planda olduğu bir türdür. Star Wars bunu içine almakla birlikte bundan çok daha komplike bir evren bana göre. Star Wars uzay operasına sığmıyor gibi duruyor.

Science Fantasy türü ise şöyle tanımlardım. 2656 yılında dünya uzay mekikleri ile diğer gezegenlere seyahat ederken bu mekiklerin içindekilerden biri Vampir, ikisi elf, diğeri cüce ise buna Sci-Fantasy derim işte :)

Malkavian sende burada fantastiği kısıltamışsın. Fantastik sadece ırk-sınıf çeşitliliği değildir ki. Kılıç kullanımı na bakarsak ve Gücü de büyü olarak yorumlarsak (Ki bilimle açıklanamadığı için zaten büyü sınıfına giriyor.)  bu Star Wars'ın fantastik ögeler barındırdığını gösterir. Bu da onu dediğim gibi çizginin bilim-kurgu tarafında olan bir Sci-Fantasy yapar. Aslında basit;

Bilim-kurgu mu? Evet.
Fantastik barındırıyor mu? Evet.
Bu Star Wars'ı benim gözümde Sci-Fantasy'yi yapar. Ama Fantasy'sini çok high ve hard fantasy almaya gerek yok demeye çalışıyorum.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #16 : 28 Ocak 2012, 23:32:47 »
Alıntı
Katılıyorum. Fantastik üretim gücünü geçmişten alırken, bilim-kurgu bu gücü gelecekten alıyor diyebiliriz basit olarak. Bu da söylediğim gibi Star Wars'ın temelde tartışmasız olarak bilim-kurgu olduğu sonucunu çıkarıyor.
Katılıyorum. Ancak SW filmlerinin başında "Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside..."der. Aslında Lucas'ın fantastiğe göz kırptığını biraz anlıyoruz. Ya da çok akıllı bir politikacı olduğunu anlıyoruz.

Alıntı
Sıkıntı şu ki Uzay Operaları temel olarak yani bilim-kurgu tabanlı aşkın ve savaşın ön planda olduğu bir türdür. Star Wars bunu içine almakla birlikte bundan çok daha komplike bir evren bana göre. Star Wars uzay operasına sığmıyor gibi duruyor.
Katılmıyorum, zaten filmler yeterince aşk barındırıyor ve bunu öne de çıkarıyor. Ve uzayda epik savaş sahneleri çok fazla.

Alıntı
Science Fantasy türü ise şöyle tanımlardım. 2656 yılında dünya uzay mekikleri ile diğer gezegenlere seyahat ederken bu mekiklerin içindekilerden biri Vampir, ikisi elf, diğeri cüce ise buna Sci-Fantasy derim işte

Benden bu kadar demiştim ama elf dediğin şey peridir aslında. Tolkien onları bence en doğru kimliğine büründürmüştür. Uzay mekiğine atlayıp giden bir elf görürsem sinir olurum. Taş yerinde ağırdır diye çok güzel bir atasözümüz var :)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Eldarion

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 28 Ocak 2012, 23:48:12 »
Kesinlikle salt Bilim-kurgu değil. Bir eserin bilim-kurgu olması için eserin gerçekçi savlar ortaya koyması gerek. Örneğin 2001: Bir Uzay Yolu Macerası bir bilim-kurgu eseridir. Bilimsel bazı teoriler incelenmiştir.
Diğer bir türe gelince, evet fazlasıyla fantastik bir eser. Bir eserin fantastik olması için ille de içerisinde popüler fantezi ögelerini (Elf, Büyücü, Cüce, Ejderha vb.) bulundurması gerekmez. Zengin hayal gücü ürünleri bir eseri fantastik yapmak için yeterlidir ki bu Yıldız Savaşları'nda pekala bulunur.
Fakat Star Wars ve onun gibi eserleri tanımlayabilecek başka bir tür var. Bu tarz eserlere "Uzay operası" (ya da yerinde bir tabirle Space Western) denmektedir. http://tr.wikipedia.org/wiki/Uzay_operas%C4%B1
Linkini verdiğim yazıda görüldüğü üzere Star Wars, bilim-kurgu ve fantezi türlerini harmanlayan (kesinlikle tam bir bilim-kurgu olmadığı üzerine yeniden vurgu koyuyorum) bir alt türe aittir.

Ayrıca Warhammer 40K serisinde Elfler çok gelişmiş, psişik özelliklere sahip bir ırktır. Yani uzay araçlarını kullanan Elfler başka evrenlere konu olabiliyor görüldüğü üzere.

Çevrimdışı Legend

• 590
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 29 Ocak 2012, 00:34:59 »
Alıntı
Katılmıyorum, zaten filmler yeterince aşk barındırıyor ve bunu öne de çıkarıyor. Ve uzayda epik savaş sahneleri çok fazla.

Kısmen haklı bulduğum görüşünüze göre uzay operasına yakın ama bunu bozan fantezi ögeleri zaten. Karanlık ve Aydınlık arasında büyü ile yapılan bir güç çatışması,yönetim şeklini değiştirmek için yapılan diplomatik mücadeleler, bir üçlemede baskıya karşı isyan, diğerinde iki tarafında aynı kişi tarafından güdülendiği bir savaş ve politik oyunlar.  Bu bana bir uzay operasını andırmıyor. Uzay Opera'sı çizi romanlarında daha basittir. İki aşık, birbirinden nefret eden iki ırk; savaş ve aşk işlenir. Star Wars bundan çok daha komplike ve olayı derinleştiren fantezi ögelerine sahip.

Ve daha filmlerdeyiz, genişletilmiş evrene bakınca işler daha da politikleşiyor yeni bir düzen oturtulmaya çalışıyor derken, bam! gezegene bir cisim girdi. bu sefer iş elektro teknoloji biyo teknoloji savaşı halini alıyor bir seviye ilerde bu bir caotic-lawful savaşına dönüyor. daha fazla fantezi ögeside girdikçe giriyor evrenin içine.

Uzattım.Demek istediğim, Uzay Operası Star Wars'ı tanımlayacak özellikte ve yetide bir alt tür gibi durmuyor benim gözümde ama diretmenin de bir anlamı yok. Çok kabaca bir bakışla uzay operası denebilmeye müsait. :)

Çevrimdışı Eldarion

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 29 Ocak 2012, 00:57:17 »
Genişletilmiş Evren'e değinmeniz çok yerinde olmuş. Bu da Yıldız Savaşları'nın bambaşka bir boyutu. Evreni çok daha güçlü kılan yegane etmen benim gözümde, Genişletilmiş Evren. Özellikle Knights of the Old Republic II oyununun hikayesi diğer tüm hikayeler içinde o kadar güçlü ki yıllarca etkisinden kurtulması mümkün olmuyor insanın. Bunda kesinlikle Darth Traya'nın güçlü karakteri etkili. Tıpkı klasik dünya edebiyatındaki güçlü karakterler gibi, ne bileyim bir Pavel Vlassov veya Lord Henry Wotton kadar gerçekçi bir güce sahip. Eserin felsefi boyutu da eseri fazlasıyla güçlendiriyor. Sürgün Jedi'ın ve Darth Traya'nın dramı her ne kadar fantastik bir eserde anlatılmış olsa da özellikle 19.yy'ın klasik eserleriyle bol ölçüşebilecek bir güce sahip. Bu da elbette Genişletilmiş Evren'in sizin de değindiğiniz üzere Uzay operası tanımından çok uzaklaşıyor. Evrenin komplike olduğu konusunda da son derece haklısınız lakin Kotor II gibi güçlü bir eser herkesçe bilinmiyor. Herkesçe bilinen tek şey varsa o da Yıldız Savaşları'nın bir sinema eseri olduğudur ve türünün de Uzay Operası olduğudur.  

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #20 : 29 Ocak 2012, 01:04:39 »
Filmlerin ilk çıktığı tarihe göre benim düşüncelerim. O zamanlar yapıldığı şartları göre savunuyorum fikirlerimi. Şimdi ise bambaşka bişey...  

Empire of Dreams belgeselinin izlenilmesini tavsiye ediyorum.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 29 Ocak 2012, 01:25:38 »
Evet, genişletilmiş evren ve filmler ayrı düşünülse iyi olur. Çünkü dönem dönem bambaşka bir çehreye bürünüyor Star Wars'un hikayesi.

Mesela ben, Star Wars ile ilk tanıştığımda ışın kılıçlarını tarihimizin büyük bir kısmının en önemli silahının teknolojik açıdan çok çok gelişmişi olarak düşünürken (böyle bir nesnenin yapılma olasılığı da vardı nitekim), genişletilmiş evreni okurken kılıç fantastik bir öge olarak Star Wars'a eklenmiştir olarak algıladım. (Hani Canon olsun mu olmasın mı diye soruyorlar ya, Lucas da bu durumu kabul etmiştir diye düşündüm.)

Bir de Tales of the Jedi çizgi romanlarının özellikle ilk sayılarını okurken ne okuduğumu şaşırdım, çünkü bir ara bildiğin fantastik kurgu yazar gibi hareket ediliyordu. Lucas da bunları Canon olarak kabul edince Star Wars'ı nereye koysam karar veremedim. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Legend

• 590
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 29 Ocak 2012, 01:47:33 »
Eldarion'a katılıyorum genişletilmiş evren konusunda. Old Rebuplic'i zaten uzay operası olarak bahsetmemiz imkansız. Aslında ben filmler üzerinden gittiğimiz için sadece olayın dallanıp budaklandığını anlatmak amacıyla küçük bir bahsettim.

Filmlere gere dönersek kastım Episode4'e o yolla çıkılmışsa da ve öyle kabul görüyorsa da 6 filmi göz önüne alırsak benim gözümde uzay operası basit kalır demek istedim.

Aslında daifunka'ya da katılıyorum. Nereye koysan bir patlak veriyor. Ama bana en uygun gelen Sci-Fant.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 29 Ocak 2012, 12:59:15 »
Sci-Fi mi yoksa Fantastik mi bilmem ancak o evrende bir gün yaşayabilmek için Cantina Band'e yancı olup aynı şarkıyı tekrar tekrar çalmalarına bile tahammül edebilirdim.

http://www.youtube.com/watch?v=KdmKCovW11w&feature=related
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Eldarion

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 29 Ocak 2012, 17:17:58 »
Mesela ben, Star Wars ile ilk tanıştığımda ışın kılıçlarını tarihimizin büyük bir kısmının en önemli silahının teknolojik açıdan çok çok gelişmişi olarak düşünürken (böyle bir nesnenin yapılma olasılığı da vardı nitekim)
Lazeri donduramazsın. Blaster ve ışınkılıçları fizik kurallarına aykırı. Hepsi de ışık hızında yol almak zorunda. Blaster mermilerinin Star Wars evreninde kurşun mermi gibi hareket ettiğine tanık olabiliyoruz lakin bir lazer atışının uçuşunu gerçekte asla göremeyiz. Lazeri dondurma ve istediğimiz gibi bükebilme vasfına sahip değiliz, buna yardımcı olacak kristaller de yok.  

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 29 Ocak 2012, 23:49:25 »
Bunun tartışma konusu burası değil ama... Nerd Mode On:

Şimdi katı hal fiziği üzerine çalışan bir arkadaşımın gösterdiği makaleye göre (ki gurur verici şeylerden biri bu konunun üzerinde çalışanlardan biri Türk idi. Her ne kadar kendisi Amerika'da bir üniversitede (Stanford ya da MIT olsa gerek tam hatırlamıyorum.) olmasına karşın. ) bazı dalga boylarındaki ışığı belirli ortamlar içerisinde durdurma başarısına ulaşıldı. (Dikkat edin soğurma demiyorum durdurma, çünkü muhtemelen ilk aklınıza gelen karşı cevap aslında soğurmaya tekabül edecektir. Bu durumda ışığın enerjisinden de vazgeçmemiş oluyoruz ki mutluluk verici olan da bu. ) Bunun geliştirilebileceğine inananlardanım. Arkadaşım Star Wars'la da ilgilendiğimi bildiğinden ve aklıma makaleyi okurken ışın kılıcının geleceğinden olsa gerek makaleyi okutmuştu. İsterseniz kendisiyle iletişime geçip makaleyi size de ulaştırabilirim.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Eldarion

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 30 Ocak 2012, 13:49:55 »
Bundan büyük memnuniyet duyarım.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 03 Mart 2012, 05:32:10 »
Şimdi şöyle ki yorumlar çok uzun ve tek tek okumaya mecal bulamadım şu an. Ama yorum yapma ihtiyacı da güdüyorum, o yüzden de yazıyorum.

Öncelikle büyük çoğunluk teknolojiye değinmiş, ben de değineyim. Şöyle yapayım onu da: Yüzüklerin Efendisi'nde ok ve yay var mı? Var. Kılıç kalkan? E, o da var. Bunlar geçmişte insanoğlunun kullandığı silahlar değil mi? Öyle. O zaman Yüzüklerin Efendisi de ters yönde bir bilim-kurgu olmaz mı, eğer sizin yorumlarınızı baz alırsak?

Star Wars bilim kurgu değil, fantastiktir çok büyük ölçüde.
Neden mi?
Çünkü kendi içinde insanlardan başka birçok ırk bulundurur, bu ırkların herbirinin de kendine özgü dilleri, ses tonları, force uyumları mevcuttur ve force herbirine ayrı bir etki bırakmaktadır. Üstüne üstlük herbir ırkın kendine özgü giyimi, kendine özgü kültürü bile yansıtılmıştır eserlerde. Ayrıyeten "force" gibi ayrı bir mekanizma işlemektedir bütün seride, forceu felsefi olarak farklı yorumlayanlar ve forceu kullananlar vardır içinde. Evet, yüksek bilgisayarlar veya bilimum başka teknoloji de mevcuttur, ama farklı bir oluşum vardır, şu an bulunduğumuz evrenden çok kopmuş. Star Wars'u bilim kurgu olarak almak yanlıştır bence, o kısıtlamayla sınıflandırılamaz çünkü, o kalıba sığmaz.

Star Wars Başlı başına fantastiktir, bambaşka bir evrendir. Eğer her esere uyguladığımız en basit algı ve sınıflandırma yöntemini kullanırsak dahi fantastik olduğu son derece ortadadır, zaten ilk cümlemde de bunu açıklamaya çalıştım.

Dipnot: Bence yani... :)

Çevrimdışı Lotrist

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Şubat 2013, 02:07:32 »
Bana göre Bilim-kurgudur ve öyle de kalacaktır tabi fantastik olan unsurlar da var mesela Güç gibi.Gücü aslına bakarsak bir çeşit büyü gibi düşünebliriz ama genel olarak baktığımızda bilim-kurgunun tanımına Bilim kurgu yakın ya da uzak gelecek ile ilgili hikâyelerin bugün mümkün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıdır diye geçiyor yani her ne kadar tam bir bilim-kurgu olmasada fantastik olarak değerlendirmenin saçma olduğunu söyleyebilirim.
Bilim kurgudan biraz sapmasının sebebi ise teknolojiye aslına bakarsak biraz az yer verilmesi ama kesinlikle george lucas'ın da tasarlayış amacı olarak baktığımızda kesinlikle bilim-kurgu olduğunu görürüz.
"İnsan, üretmeden tüketen tek yaratıktır."

Çevrimdışı AytenCirak

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 26 Aralık 2013, 17:04:30 »
Bilimkurgu içerikli bir fantastik operası , fantastik tarafı daha basıyor