Kayıt Ol

Peki gerçek hayatta da inanıyor musunuz?

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Peki gerçek hayatta da inanıyor musunuz?
« Yanıtla #30 : 17 Nisan 2013, 18:23:44 »
Memory, İyi güzel bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz da, verdiğiniz örnekler saçmalığın daniskası. Saçma. Cahilce. Oksijen sayesinde yaşıyor olmamız "filozofların kendi dünyalarında uydurdukları kuyruklu bir yalan" ise, hadi hodrimeydan. Nefes almayın bakalım, geçirin kafanıza bir naylon poşet. O havanın içinde bulunan oksijen gazı olmadan yaşayabiliyor musunuz, bu kuyruklu yalan olmazsa ne olur görelim.

Kopernik kanıtları, dönüyor falan dedik doğrudur. Ama başkası farklı bir şey kanıtlayabilir diye, sadece "orada bir umut var uzakta." diye, bu şu anki TÜM bilgilerimizin yanlış olduğu anlamına gelmez ki. Çok septik[*]http://tr.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%9Fkuculuk[/*] yaklaşmışsınız, olmamış. "Bilim yanlışlanabilendir." önermesini siz çok yanlış anlamışsınız bence.

"Bütün suları kaynattın mı?" nasıl bir tezdir, bu nasıl bir mantık? Saf su, belli basınç altında yüz santigrat derecede kaynar. Dünyadaki tüm su molekülleri aynı olduğu için tüm suları kaynatmamıza gerek yok. Zaten sudan farklı bir şey olsa, ona su demezdik. "Mahmut" derdik, "nientoş" derdik, "çikomastik de şöbiyet" derdik ne bileyim.

Gerçek hayatta inanıp inanmama konusuna gelince, her "inanç" meselesinde olduğu gibi bunda da her şey kişinin kendi tercihine kalmıştır. Eğer gökte süzülen ve ateş püskürten bir ejderha görürsem, başkaları da bunu görmüşse, bunun fotomontaj olmadığını ve bunu gören herkesin aynı anda da delirmediğini kanıtlarsak o zaman, işte o zaman hayat daha güzel bir yer olacak bence.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Nisan 2013, 20:13:39 »
Memory, İyi güzel bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz da, verdiğiniz örnekler saçmalığın daniskası. Saçma. Cahilce. Oksijen sayesinde yaşıyor olmamız "filozofların kendi dünyalarında uydurdukları kuyruklu bir yalan" ise, hadi hodrimeydan. Nefes almayın bakalım, geçirin kafanıza bir naylon poşet. O havanın içinde bulunan oksijen gazı olmadan yaşayabiliyor musunuz, bu kuyruklu yalan olmazsa ne olur görelim.

Kopernik kanıtları, dönüyor falan dedik doğrudur. Ama başkası farklı bir şey kanıtlayabilir diye, sadece "orada bir umut var uzakta." diye, bu şu anki TÜM bilgilerimizin yanlış olduğu anlamına gelmez ki. Çok septik[*]http://tr.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%9Fkuculuk[/*] yaklaşmışsınız, olmamış. "Bilim yanlışlanabilendir." önermesini siz çok yanlış anlamışsınız bence.

"Bütün suları kaynattın mı?" nasıl bir tezdir, bu nasıl bir mantık? Saf su, belli basınç altında yüz santigrat derecede kaynar. Dünyadaki tüm su molekülleri aynı olduğu için tüm suları kaynatmamıza gerek yok. Zaten sudan farklı bir şey olsa, ona su demezdik. "Mahmut" derdik, "nientoş" derdik, "çikomastik de şöbiyet" derdik ne bileyim.

Gerçek hayatta inanıp inanmama konusuna gelince, her "inanç" meselesinde olduğu gibi bunda da her şey kişinin kendi tercihine kalmıştır. Eğer gökte süzülen ve ateş püskürten bir ejderha görürsem, başkaları da bunu görmüşse, bunun fotomontaj olmadığını ve bunu gören herkesin aynı anda da delirmediğini kanıtlarsak o zaman, işte o zaman hayat daha güzel bir yer olacak bence.

Öncelikle yazdığım mesajı yanlış anlamışsınız. Ben bilimin her söylediği mutlak doğrudur lafına kuyruklu bir yalan demek istedim. Bilim doğru kullanılırsa, gerçekten çok değerli bir şeydir. Yani oksijeni kast etmedim, hata aramak kasdıyla baktığınızdan doğru bile anlayamamışsınız yazdığım yazıyı.

Saf su meselesini de dünyadaki tüm su molekülleri aynıdır demişsiniz fakat bunun da kontrol ve ispatı mümkün değildir. Benim bahsettiğim nokta buydu. Bu meselede ihtisasım yok o yüzden konuşmam doğru olmaz.

Kısa bir soru. Gök yüzünde bir ejderha görsek herkes deliremeyeceğine göre, o vardır demişsiniz. Klasiktir yine de sorayım. Dünyadaki bütün insanlar sizin suratınıza baksınlar, aklınızı, hislerinizi bana göstersinler de sizin hayvan değil insan olduğunuzu anlayayım. Yani inkâr etmek için uydurulan ucuz kılıflar bunlar. Sizi kast etmiyorum. Bilim doğru kullanılırsa, gerçekten çok mühimdir.

Benim karşı çıktığım, din bilimsel değildir safsatasıdır. Yani şu güneş meselesi bile, Kur'an'da güneşin de gezegenler ile birlikte döndüğü şeklinde açıklanmasıyla geçmiştir. Sizi temenni etmem üç harfliler bulaşmasın. Bunlar yaşanmış, doktorlar tarafından tespit edilmiş hadiseler.

Son olarak bilim yanlışlanabilir önermesini yanlış anlamışsınız demişsiniz. Ben yarın 2+2=5 olacak şeklinde düşünmüyorum. Anlamadan etmeden ithamlar yapmışsınız şahsıma ki bu çok fütursuzca atmak kabilinden hüsn-ü kuruntu yapmak olur.

Tartışmaya girmek istemiyorum benim işim değil. Ehliyetli bilim adamları bunun tartışmasını yapmışlar ve sonuca varmışlar. Bir kitap tavsiye edeyim alan okur. Orada benim cahilce söylediklerim alimce anlatılmış. Denize bir iğne batırıp çıkarınca masaya vurduğumda çıkacak su sadedinde sözler yazdım. Belki hatalı nakletmiş olabilirim o benim hatamdır şu kitaba başvurabilirsiniz: İsmail Fennî Efendi - Materyalizmin İflâsı ve İslâm 1-2

İyi akşamlar.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Nisan 2013, 20:21:37 »
2+2=5
x=y diyelim
her iki tarafı x ile çarpalım
x kare = xy
her iki taraftan y kare çıkartalım
x kare - y kare = xy - y kare
(x+y) (x-y) = y( x-y)
burdan
x+y = y
y miz x e eşitti
2x = x oLdu  
x ler sadeleşti
2=1
her iki tarafı 3 ile toplarsak
5=4
5=2+2

2+2=5  kanıtlanmıştır.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 17 Nisan 2013, 20:47:06 »
Konu nerelere gelmiş arkadaş. ForumDonanımhaber' deki gibi BAN smile ı olsa atardım...
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Nisan 2013, 20:53:44 »
@ülfet: x=y ise x-y=0 olur. Sıfırları sadeleştiremezsiniz. Matematiği iyi bilmeyince böyle hatalı çıkarımlara varılabiliyor. Lütfen dikkat. Ama o hesaplamadan kırk yapsaydın romu hak etmiştin eheheh.

Ufak bir konudan sapma oldu, iki mesaj atıldı diye bir şey olacağını düşünmüyorum ben. Tartışma var diye adam ban'lemiyoruz merak etmeyin :D. Kavga gürültü yok sonuçta, bir şeyler söylendi, bitti. Önceki konuyla alakalı bir şeyler eklemek isteyen varsa, mesaj şişesini kullanabilir. Konuyla alakasız mesaj atmamanızı rica ediyorum.

Çevrimdışı Apollo

• *
  • 38
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 18 Nisan 2013, 06:00:00 »
Konu Matematik ve Kimya dersine dönmüş.Ama 2 derste hatalı hele ki Matematik :) Yapma ülfet. O denklemin yanlışlığı kanıtlanmıştır.

Neyse bence hep bir olasılık olacaktır. Var mıdır yok mudur? Bu sorunun cevabına hiçbir zaman ulaşamayacağız. Maalesef ki her şeye kadir değiliz, her şeyi yapabilecek ve bilecek gücümüzde yok. Her zaman acaba demeye devam edeceğiz. Mesela bir kişi bizim göremediğimizi görebiliyorsa ona deli deyip geçiyoruz ama bu ne kadar doğru? Özellikle sıradanlığın normal ve gerekli olduğu bir dünyada. Her zaman aklımızın köşesinde kalacak soru.

Özet geçmek gerekirse bence her zaman bir olasılık var olacak, çoğu göremediğimiz bilmediğimiz şeye inanıyoruz. Varsın Büyü veya canavarlara da inanalım :) Gene de kendimizi kaptırmamakta yarar var.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 18 Nisan 2013, 19:30:41 »
İnanmamamız için bir sebep yok, inanmamız için de kanıt yok. Mesela Hp dünyasının var olamayacağını kimse söyleyemeyez. Gördükleri unutturulmuş muggle'lar olmadığımız ne malum? Orta dünya benzeri diğer evrenler ve gerçeklikler de elbette var olabilir. Bu, başka dünyalar veya uzaylılar da var mı sorusuna benziyor. Neden olmasın diyorum, kanıtsız kabul ettiklerimiz gibi bunu da kabul edebiliriz. Kimseye bir zararı olmaz.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #37 : 18 Nisan 2013, 19:42:46 »
İnanmamamız için bir sebep yok, inanmamız için de kanıt yok. Mesela Hp dünyasının var olamayacağını kimse söyleyemeyez. Gördükleri unutturulmuş muggle'lar olmadığımız ne malum? Orta dünya benzeri diğer evrenler ve gerçeklikler de elbette var olabilir. Bu, başka dünyalar veya uzaylılar da var mı sorusuna benziyor. Neden olmasın diyorum, kanıtsız kabul ettiklerimiz gibi bunu da kabul edebiliriz. Kimseye bir zararı olmaz.

Uzaylıların olabileceğini düşünüyorsak eskiden orta dünya gibi bir yerin olabileceğini de düşünebiliriz bence.Ama elf olsun büyücü olsun bunların olabileceğini sanmıyorum.Bunlar doğa üstü geliyor bana.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 18 Nisan 2013, 20:39:41 »

Bütün gün okulda bu işlemle uğraştım ve inanın Word'ü denklem yazmada hiç kullanmadığım için çok zorlandım resmen 2 saattir uğraşıyorum ve bu sadece Word'e yazmak için uğraştığım saat.
Saygılar.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 18 Nisan 2013, 21:06:32 »
Uyarmama rağmen, inatla hala alakasız mesajlar atıyorsunuz. Bundan sonra konuya atılan alakasız mesajlar tarafımdan silinecektir. Lütfen konuyla alakasız olan; ama illa ki söylemek istediğiniz şeyler varsa bana özel mesajla yollayın.

Matematik başlığına dönmesini istemiyordum buranın ama madem ısrar ediyorsunuz, cevap vereyim. Kareleri köke alıp dışarı çıkardığınızda, sonuç mutlak değerli olarak çıkar. Mutlak değer kullanmadan öyle çıkarırsanız yanlış olur. Ve yanlış olmuş. Matematikte(en azından ilkokul ve lise seviyesinde) doğru tektir. Değişmez, aksi yoktur. Ancak böyle hatalar yaparak ve bu hataları fark etmeyerek garip sonuçlara ulaşabilirsiniz. 2+2=5'i kanıtlamaya çalışmaktan daha önemli işiniz yok mu yahu word mord şeyleri yapmışsınız, yazıktır.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 19 Nisan 2013, 01:41:43 »
Spoiler: Göster

Bütün gün okulda bu işlemle uğraştım ve inanın Word'ü denklem yazmada hiç kullanmadığım için çok zorlandım resmen 2 saattir uğraşıyorum ve bu sadece Word'e yazmak için uğraştığım saat.
Saygılar.

4'ü 5'e eşitlediğin her denklemde, her zaman için bir matematik kuralını göz ardı etmiş olacaksın. Senin göz ardı etmen bunu değiştirmeyecek. Matematik böyle ufak işlemlerle yalancı çıkartılabilseydi okullarda okutulmazdı. Alimlerin ve Profesörlerin zekalarına hakaret etmeyelim lütfen.

Konuyla alakalı olarak da gerçek hayatta inanmıyorum. İnansaydım fantastik kurguyu bu kadar sevemezdim sanırım.

Çevrimdışı Shinigami

• **
  • 166
  • Rom: 2
  • There is nothing about me
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 19 Nisan 2013, 01:47:00 »
Yazarın anlatış tarzına bağlı olarak, okurken inanıyorum o olayın gerçekliğine.
Ta ki kitabı kapayıp, gerçek hayatın sıkıcı perdesini yeniden görene kadar.

Fantastik edebiyatın %95'i hayal ürünüdür denmiş. Böyle bir genelleme yapmak ne kadar doğrudur bilemem, ama en bilineninden örnek verecek olursam Harry Potter'da büyüden ziyade dostluğun ve sevginin önemi ön planda, yani bu yüzde esere göre değişkenlik gösterir.

Ben de böyle düşünüyorum. Olabilir de, olmayabilir de. Kesin yargılarla yaklaşmak, sadece kendimizi sınırlamak olur.

Konuyla alakalı olarak da gerçek hayatta inanmıyorum. İnansaydım fantastik kurguyu bu kadar sevemezdim sanırım.
Sahip olamayacağımız şeylere daha çok ilgi duyarız. Dediğin gibi, gerçek hayatta olsalardı bu kadar ilgi duymazdık. Çünkü onlar da rutin ve sıkıcı hayatımızın süregelen parçalarından biri olurlardı. Özel olmazlardı.

Spoiler: Göster
Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim. Şu matematik olayına kahkaha attım ya haha :D
Evet profesörlerin zekalarına hakaret etmeyelim lütfen.