Kayıt Ol

Frp ye başlamak

Çevrimdışı eray9505

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Frp ye başlamak
« : 14 Mayıs 2012, 15:44:36 »
arkadaşlar süreki araştırma yapmaya çalışıyorum gerçekten anlayabildiğim kadaryla çok güzel bir oyun ama heryerde bi sürü yazı var her yazı oyunun farklı bir yönünden bahsediyor kafam karıştı bu oyuna gerçekten başlmak istiyorum ama halen bu oyunu anlayabilmiş değilim . şimdi sormak istediğim siz bu frp oyununa ilk nasıl başladınız bana başlarken yapmam gerekenler konusunda bikaç öneride bulunabilirmisiniz ?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Frp ye başlamak
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2012, 16:17:44 »
http://www.kayiprihtim.org/forum/acemiler-ycin-frp-t12340.0.html

Ayrıca cümleye büyük harfle başlamak, cümleleri noktalarla bölmek hayat kurtarır :).

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2012, 16:21:49 »
Sayın Fırtınakıran noktalama işaretleri ile ilgili "guide" yayınlarsanız inanılmaz sevinirim :) Bu siteye üye olduğumdan beri acı içerisinde anladığım en büyük gerçek noktalama işaretlerini gram kadar bilmediğim oldu :)

ve utanmıyorum itiraf ediyorum bu yaşımdan sonra açıp bakıp öğrenmeye çalışıyorum :) ne yazik ki onca yıldan sonra bu yazım alışkanlıklarından kurtulmakta çok zor :/

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2012, 16:24:32 »

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2012, 16:27:26 »
Ah bu çok iyi oldu, daha çok noktalama işaretleri konusunda sıkıntı yaşasam da incelemem de fayda var sanırım :)

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2012, 00:09:31 »
Her zaman belirttiğim bir hususu burada da belirteyim, iyi bir İngilizce'ye sahip olmak şart.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Mayıs 2012, 12:49:29 »
Her zaman belirttiğim bir hususu burada da belirteyim, iyi bir İngilizce'ye sahip olmak şart.

...Eğer etrafında frp oynayan kimse yoksa. İngilizceyi arkadaşlarının oyunlarında frp oynarken öğrenen kişiler gördüm. Tabi ileri seviye bilgilerle uğraşmak ve oyun oynatmak için ingilizce şart ancak oynamak için pek bir şeye ihtiyacınız yok.
#rekt

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2012, 23:09:26 »
Bir dönem kural kitaplarından bazılarının Türkçeleri çıkmıştı. O kitapları edinip tamamen Türkçe de oynayabilirsiniz. Örneğin bu Player's Handbook'un third edition kitabının Türkçesi:

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Mayıs 2012, 23:30:13 »
Bir dönem kural kitaplarından bazılarının Türkçeleri çıkmıştı. O kitapları edinip tamamen Türkçe de oynayabilirsiniz. Örneğin bu Player's Handbook'un third edition kitabının Türkçesi:

Türkçe öğrenen insanlar zamanla deforme olup gremlinlere dönüşüyorlarmış diye duydum. Ne kadar doğrudur bilemem tabi... Şaka bir yana, çevirisi çok fena hakkaten gördüğüm kadarıyla; her ne kadar "Namevt Defet" inanılmaz hoş gelse de kulağa.

O değil de, DnD Next Playtest çıkmış yahu, bakalım olmuş mu.
#rekt

Çevrimdışı Ashitaka

• *
  • 35
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Mayıs 2012, 23:48:10 »
Bence kural kitapları, yada oynama yönergelerine hiç takılmadan bir gün bir FRP etkinliğine git. Oyun yöneticisi olmadığın sürece kurallarla kafanı karıştırmana gerek yok, oynaya oynaya aşina oluyorsun zaten büyülere ve genel kurallara. Sadece biraz rol yapma oyunları kültürün olması yeterli.

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2012, 07:50:30 »
Bence kural kitapları, yada oynama yönergelerine hiç takılmadan bir gün bir FRP etkinliğine git. Oyun yöneticisi olmadığın sürece kurallarla kafanı karıştırmana gerek yok, oynaya oynaya aşina oluyorsun zaten büyülere ve genel kurallara. Sadece biraz rol yapma oyunları kültürün olması yeterli.
Birşey bilmeden gidince çekilen sıkıntıları çok duydum. DM'ler tarafından da, oyuncular tarafından da. "Oyuncunun El Kitabı" ise çeviri hatalarıyla dolu, ayrıca üçüncü sürümün kitabı olduğu için hatalı kurallar mevcut. Ayrıca çevrilmiş tek kitap olması da ayrı bir dezavantaj.

İlk oyundan önce en iyisi kitapları kurcalamak ve ne neymiş, ne değilmiş diye dikkatlice bakmaktır. En azından kendi karakterini yaratabilecek kadar kuralları öğrenmeye çalışmakta ve zaman ayırıp bakınmakta fayda var. Şahsen karakteri üzerinde uğraşmayan oyuncuları (gerek karakter geçmişi yazmak olsun, gerek düzgün build yapmaya çalışmak olsun) hiç sevmiyorum.

Edit: Playtest için verilen karakterler de çok tırt olmuş yalnız. Kurgu da klasik düz D&D kurgusu. Gerçi playtest için zaten yeterli. Setting değil, sistem denemesi tabi ama Pelor veya Moradin cleric'i yerine Hextor da verselermiş güzel olurmuş. Bir de, "high elf" diye ırk eklemişler. Elf işte, yükseği alçağı olmaz bunun...

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2012, 12:25:56 »
Birşey bilmeden gidince çekilen sıkıntıları çok duydum. DM'ler tarafından da, oyuncular tarafından da. "Oyuncunun El Kitabı" ise çeviri hatalarıyla dolu, ayrıca üçüncü sürümün kitabı olduğu için hatalı kurallar mevcut. Ayrıca çevrilmiş tek kitap olması da ayrı bir dezavantaj.

İlk oyundan önce en iyisi kitapları kurcalamak ve ne neymiş, ne değilmiş diye dikkatlice bakmaktır. En azından kendi karakterini yaratabilecek kadar kuralları öğrenmeye çalışmakta ve zaman ayırıp bakınmakta fayda var. Şahsen karakteri üzerinde uğraşmayan oyuncuları (gerek karakter geçmişi yazmak olsun, gerek düzgün build yapmaya çalışmak olsun) hiç sevmiyorum.

Edit: Playtest için verilen karakterler de çok tırt olmuş yalnız. Kurgu da klasik düz D&D kurgusu. Gerçi playtest için zaten yeterli. Setting değil, sistem denemesi tabi ama Pelor veya Moradin cleric'i yerine Hextor da verselermiş güzel olurmuş. Bir de, "high elf" diye ırk eklemişler. Elf işte, yükseği alçağı olmaz bunun...

Bir şey bilmeden gidilince çekilen hiç sıkıntı duymadım şu ana kadar. Ki Wizards of Istanbul etkinliği, "bir şey bilmeden gelin lan" modunda starter-friendly takıldığı için gözlemleme şansım da oldu. Bu tamamen oyun yöneticisinin tutumuyla alakalı. Çünkü iyi bir oyun yöneticisi oyuncularına sıkılmadan ve sabrı tükenmeeden out of game yardımlarda bulunmalıdır. Ha oyun içinde süründürsün, o ayrı.

Şu ana kadar oyun oynattığım oyuncuların çoğu benden önce oyun oynamamış kişilerdi. FRP'yi direk benden öğrenen ve öğrendiği gün oyun oynattığım arkadaşlarım oldu. Fizik dersinde D&D oynadığımızı biliyorum elf nedir dwarf nedir bilmeyen arkadaşlarla. Önemli olan eğlence ve sabırlı bir oyun yöneticisi. İnsanların anında roleplay yapmasını bekleyemezsiniz, ki kitapları okuduğu halde berbat roleplay yapan adamlar da gördüm.

Playtest en basit, en bilindik tarzdaki stereotipleri içerir genelde. WoD quickstartları bile böyledir. Gayet mantıklı ve test etmek için hazırlanmış güzel karakterler olmuş bunlar. Her birinin yaptığı şeyler farklı çünkü. Ayrıca oldukça sade, rahat bir sistem olmuş ki bu çok önemli bir şey. D&D Next oynatmayı düşünebilirim, ilk defa bir D&D sistemini bu kadar çok beğendim çünkü. Herkes de memnun gözüküyor. Ayrıca elflerin yükseği düşüğü olmaz diyorsun da, Tolkien'den beri var High Elf mantığı. O yüzden söylediğin cümleyi anlamaya çalıştığım halde pek başarılı olamadım.
#rekt

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #12 : 26 Mayıs 2012, 01:05:55 »
WoI'deki durumu şöyle açıklayabilirim. Durumun anlamsızlığının farkına varamayanlar gülüp eğleniyor orada. Diğerleriyse campaign oynatabilecek DM arayışına giriyorlar. Zaten one-shot oynanacak bir oyunla FRP öğrenilmez. En fazla eğlenceli birgün geçirilmiş olur. WoI'den çıkma DM'ler de gördüm yani, kural falan bilmeden random olarak oynatmaya çalışıyorlardı, ki kuralsız oyun olmaz. Piştinin bile kuralı var :D

Hiç alakası olmayan adamla bile oynamaktan zevk alıyor olabilirsin, ben almıyorum. Öğretmek işin ayrı kısmı. Niyeti olana öğretilir, oyun seviyesi ona göre ayarlanır. Niyeti olmayanaysa en fazla FRP olayını kaba taslak bir şekilde anlatmaya çalışırım. Bu arada, yeni başlayacak adamın mükemmel roleplay yapmasını da beklemiyorum zaten. Ama açsın kitabı bakınsın, kural sorsun, işleme mekaniği sorsun, karakterini daha güzel tasvir edebilecek ve oyuna renk katacak şeyler düşünsün. Uğraşsın kısaca. Karakteri ve oyunla uğraşan adamdan iyi oyuncu olur.

Elflerin yükseği düşüğü olmaz diyorum, çünkü D&D bir setting değil, sistem. Test kitapçığında gördüğüm kadarıyla settingsel özellikleri sistemin içine eklemişler ve beğenmedim bu durumu. DMlere değiştirecek daha az şey bırakmaları gerekirken arttırmışlar gibi duruyor. Backgrounda göre feat almayı kurallaştırmaları güzel olmuş ama herşeyi "belirli" kalıplar içinde sunacaklarsa hiç yapmasınlar daha iyi. Büyü seviyelerinin de 9'dan 7'ye düştüğünü gördüm. O da hoşuma gitmedi. Cantrip olayını da direkt Pathfinder'dan eklemişler, sanırım Monte Cook'un parmak izi bu :D Zaten onun dışında fazla bir fark görmedim ama anladığım kadarıyla büyülerin verdiği hasarlara da bir el atmışlar. Tam sürümü çıksa da iyicene incelesem diyebiliyorum şimdilik. Malum, test dökümanları olduğu için fazla kısıtlı. 30 yaratıktan oluşan beastiary eklemelerini de takdir ettim.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 26 Mayıs 2012, 01:30:40 »
WoI'deki durumu şöyle açıklayabilirim. Durumun anlamsızlığının farkına varamayanlar gülüp eğleniyor orada. Diğerleriyse campaign oynatabilecek DM arayışına giriyorlar. Zaten one-shot oynanacak bir oyunla FRP öğrenilmez. En fazla eğlenceli birgün geçirilmiş olur. WoI'den çıkma DM'ler de gördüm yani, kural falan bilmeden random olarak oynatmaya çalışıyorlardı, ki kuralsız oyun olmaz. Piştinin bile kuralı var :D

Hiç alakası olmayan adamla bile oynamaktan zevk alıyor olabilirsin, ben almıyorum. Öğretmek işin ayrı kısmı. Niyeti olana öğretilir, oyun seviyesi ona göre ayarlanır. Niyeti olmayanaysa en fazla FRP olayını kaba taslak bir şekilde anlatmaya çalışırım. Bu arada, yeni başlayacak adamın mükemmel roleplay yapmasını da beklemiyorum zaten. Ama açsın kitabı bakınsın, kural sorsun, işleme mekaniği sorsun, karakterini daha güzel tasvir edebilecek ve oyuna renk katacak şeyler düşünsün. Uğraşsın kısaca. Karakteri ve oyunla uğraşan adamdan iyi oyuncu olur.

Elflerin yükseği düşüğü olmaz diyorum, çünkü D&D bir setting değil, sistem. Test kitapçığında gördüğüm kadarıyla settingsel özellikleri sistemin içine eklemişler ve beğenmedim bu durumu. DMlere değiştirecek daha az şey bırakmaları gerekirken arttırmışlar gibi duruyor. Backgrounda göre feat almayı kurallaştırmaları güzel olmuş ama herşeyi "belirli" kalıplar içinde sunacaklarsa hiç yapmasınlar daha iyi. Büyü seviyelerinin de 9'dan 7'ye düştüğünü gördüm. O da hoşuma gitmedi. Cantrip olayını da direkt Pathfinder'dan eklemişler, sanırım Monte Cook'un parmak izi bu :D Zaten onun dışında fazla bir fark görmedim ama anladığım kadarıyla büyülerin verdiği hasarlara da bir el atmışlar. Tam sürümü çıksa da iyicene incelesem diyebiliyorum şimdilik. Malum, test dökümanları olduğu için fazla kısıtlı. 30 yaratıktan oluşan beastiary eklemelerini de takdir ettim.

Ooov... ov.. ov... On senede bu kadar öğrendiysen başarılar! ^^
#rekt

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #14 : 26 Mayıs 2012, 01:38:44 »
Dediklerimde tek bir yanlış yok. Belki cantrip olayını pathfinderdan almamış olabilirler. Onun dışında yazdıklarım doğru şeyler.