Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Soru Hattı

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Soru Hattı
« Yanıtla #30 : 22 Şubat 2013, 23:49:09 »
Spoiler: Göster
Taht Oyunları kitabında eski "El" Jon Arryn'in oğlunun, El öldükten sonra Lannisterların vesayetine verilmesinin planlandığını söylüyorlar. İlerleyen bölümlerde ise, Arryn'in planının oğlunu Lord Stannis'e göndermek olduğunu görüyoruz. Bu plan bir parça vurgulanıyor kitap içinde. Henüz ilk kitabı bitirmedim ama spoiler almaya hayır demem :) Bu konunun çok önemi var mı seri boyunca?

Bu konunun pek fazla önemi olduğunu görmedim, duymadım, okumadım. Ama şöyle bir şey var. Jon Arryn öldükten sonra yeni Kartal Yuvası Lordu ve Vadi'yi savunan kişi altı yaşındaki hasta oğlu Robert Arryn oluyor, ki bu da çok önemli bir dönüm noktalarından biridir seri için. Robert'ın önemi ilerleyen kitaplarda bir nebze de olsa hissediliyor. Yani Vadi'nin kaderi şekilleniyor.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 03 Mart 2013, 00:02:16 »
Taht Oyunları kitabında eski "El" Jon Arryn'in oğlunun, El öldükten sonra Lannisterların vesayetine verilmesinin planlandığını söylüyorlar. İlerleyen bölümlerde ise, Arryn'in planının oğlunu Lord Stannis'e göndermek olduğunu görüyoruz. Bu plan bir parça vurgulanıyor kitap içinde. Henüz ilk kitabı bitirmedim ama spoiler almaya hayır demem :) Bu konunun çok önemi var mı seri boyunca?

Beyle:

Jon ve Stannis en başından beri prens ve prenseslerin Robert'ın çocukları olmadığının farkındaydılar. Yani en başından beri dediğim serinin başladığı zamandan beri. Jon Arryn'ın çocuğu böyle hastalıklı ve korkak bir şey. Jon da bu konudan çok muzdarip. Çocuğunu annesinden ayırıp kuralcılığı ve sert mizacıyla bilinen dostu Stannis'in yanına verirse oğlunun bir nebze olsun düzeleceğini düşünüyor. Ayrıca Stannis Robert'ın her an ölmesi veya öldürülmesinden şüpheleniyor ve tetikte bekliyor. Her an krallıkta hak iddaa edebilir durumda. Jon da oğlunu onun yanına vererek bu davada payının olmasını istiyor.

O yazdığın Lannisterlar'ın vesayetine verilmesi konusu biraz kurmaca. Lannisterlar çocuğu yanlarına almak istiyorlar, çünkü Jon ölünce Kartal Yuvası ona kalacak. Böylece Stannis isyan ettiğinde Vadi'yi kendi taraflarına çekebilecekler. Ama bunu Jon Arryn'a söylemiyorlar. Planları Jon öldüğünde bir şekilde Robert'ı Casterly Kayası'na göndermek Annesi yaptığı şeyi gizlemek ve oğlunu onlara vermemek için kocası öldüğünde Kral Toprakları'ndan kaçıyor. Yani bu kurmacayı uydurmalarının sebebi Eddard'ın, Jon Arryn'ın katilini öğrenememesi, Lannisterlar'ın kendilerini koruma çabaları.

"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 03 Mart 2013, 00:13:52 »
O halde bu kurmaca kardeşlere ait olmalı, babalarına değil? Zira baba Lannister'in bu ensest ilişkiyi bildiğini/onayladığını düşünmüyorum. Dolayısıyla Jon'un ölümünün perde arkasını da biliyor olamaz.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 03 Mart 2013, 00:29:47 »
O halde bu kurmaca kardeşlere ait olmalı, babalarına değil? Zira baba Lannister'in bu ensest ilişkiyi bildiğini/onayladığını düşünmüyorum. Dolayısıyla Jon'un ölümünün perde arkasını da biliyor olamaz.

Spoiler yemek senin için sorun değilse devam et:

Jon'u öldürenler ilk üç kitapta Lannisterlar gibi görünüyor. Fakat bunu yapan Serçeparmak'ın ta kendisi. Tabi Lannisterlar'dan da yardım alıyor. Ayrıca Petyr Baelish Jon'a zehiri vermesi için eski sevgilisi ve Jon'un karısı Lysa'yı kullanıyor. Jaime'nin ise bundan kesinlikle haberi yok. Zira kendisi zehir gibi şeyleri çok "kadın işi" buluyor. Yani bu işin mimarları Üstat Pycelle, Cersei ve Serçeparmak.

Tywin Lannister'ın bu ensest ilişkiyi bilmediği konusunda şüpheliyim. O kadar zeki bir adam bunu kesin fark etmiştir diye düşünüyorum ben, fakat çoğu kişi aksini iddaa ediyor.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Angellica

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 15 Mayıs 2013, 21:32:37 »
Arkadaşlar şuan Kargaların Ziyafeti kitabının 2.cildini okuyorum. Finallerden dolayı ara vermek zorunda kaldım. 5.kitabı da dört gözle bekliyorum. Fakat benim aklıma bir şey takıldı. Saçma yada gereksiz bulabilirsiniz fakat merak işte bendeki :) 

Robb babasının intikamını almak için Stark hanesine bağlı lordların hepsini çağırıp güneye doğru yürüyor. Savaş sırasında Umberların, Karstarkların vs vs  hepsinin adı geçiyor fakat Reed hanesinden kimse yok Robb'un yanında. Howland Reed nerede? Robb'a destek olduğunu göstermek için kızını ve oğlunu Kışyarı'na gönderdiğini biliyoruz fakat kendisi neden savaşa katılmadı mesela bir Lord Karstark gibi? Acaba yaşından dolayı savaşamayacak durumda olabilir mi diye düşündüm, fakat Eddard'ın kılıç arkadaşı kendisi. Aşağı yukarı yakın yaşlarda olmaları gerek, öyle bir yaşlılık durumu olduğunu da pek sanmıyorum. Howland Reed'in bu savaşlar olurken nerede olduğuna dair bir bilgisi yada teorisi olan var mı?

Çevrimdışı E0nwe

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 15 Mayıs 2013, 22:23:25 »
Bana göre yazar Howland Reed'i son iki kitaba saklıyor. Tower Of Joy da geçen karşılaşmadan sağ kurtulan iki kişiden birisi. Rhaegar-Lyanna hakkında geçen bazı teoriler var. Onları yazmayacağım fakat o teorilerin doğru olup olmadığını açığa çıkarabilecek tek karakter kendisidir. Ayrıca teorilerde Arthur Dayne'nin içine warg olarak girip Ned Stark'ı kurtardığı söyleniyor .

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 16 Mayıs 2013, 04:07:09 »
Arkadaşlar şuan Kargaların Ziyafeti kitabının 2.cildini okuyorum. Finallerden dolayı ara vermek zorunda kaldım. 5.kitabı da dört gözle bekliyorum. Fakat benim aklıma bir şey takıldı. Saçma yada gereksiz bulabilirsiniz fakat merak işte bendeki :) 

Robb babasının intikamını almak için Stark hanesine bağlı lordların hepsini çağırıp güneye doğru yürüyor. Savaş sırasında Umberların, Karstarkların vs vs  hepsinin adı geçiyor fakat Reed hanesinden kimse yok Robb'un yanında. Howland Reed nerede? Robb'a destek olduğunu göstermek için kızını ve oğlunu Kışyarı'na gönderdiğini biliyoruz fakat kendisi neden savaşa katılmadı mesela bir Lord Karstark gibi? Acaba yaşından dolayı savaşamayacak durumda olabilir mi diye düşündüm, fakat Eddard'ın kılıç arkadaşı kendisi. Aşağı yukarı yakın yaşlarda olmaları gerek, öyle bir yaşlılık durumu olduğunu da pek sanmıyorum. Howland Reed'in bu savaşlar olurken nerede olduğuna dair bir bilgisi yada teorisi olan var mı?

Moat Cailin'in savunmasında bataklıkların önemi büyük ve Reedler de buraların yerlisi. Haliyle bu arazi şartlarından faydalanmasını en iyi bilen böyle bir askeri gücü yanınızda sürüklemek yerine başka yerlerden saldırıya kapalı olduğunu düşündüğünüz topraklarınızın müthiş derecede öneme sahip güney girişinde bekletirsiniz. Howland Reed gibi, görüneceği zaman yeri yerinden oynatacak bir karaktere böyle bir görev yükleyerek sonraki bir vakitte ortaya çıkmasını garantiye almak da yazarın önceden düşündüğü bir şey olsa gerek.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü

Çevrimdışı Genç Kurt

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 22 Mayıs 2013, 13:21:17 »
Altına da şunu yazmışlar:

Edisyon devam etmektedir. Bu cildi siz okurlarımıza en kısa zamanda ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Raflarda bulunma tarihini buradan duyuracağımızı ve hoş alıntılar paylaşmaya devam edeceğimizi ifade etmek isteriz.

Bana göre yazar Howland Reed'i son iki kitaba saklıyor. Tower Of Joy da geçen karşılaşmadan sağ kurtulan iki kişiden birisi. Rhaegar-Lyanna hakkında geçen bazı teoriler var. Onları yazmayacağım fakat o teorilerin doğru olup olmadığını açığa çıkarabilecek tek karakter kendisidir. Ayrıca teorilerde Arthur Dayne'nin içine warg olarak girip Ned Stark'ı kurtardığı söyleniyor .

Howland kesin olarak warg değil, yoksa Jojen ve Meera bundan bahsederdi ama onların bahsettiği Gülen Ağaç Şövalyesi hikayesinden büyücü olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Senin bahsettiğin teori Dayne'i büyü yardımıyla öldürmüş olduğu teorisi. Bi de Jojen'in aslında Howland olduğu teorisi var.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 22 Mayıs 2013, 18:49:44 »
Epsilon bilerek uzatıyor.Yoksa çeviri düzenleme filan bu kadar sürmesi imkansız

Çevrimdışı Angellica

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 24 Mayıs 2013, 23:53:21 »
Bir de kocaman puntolarla ''Ejderhaların Dansı'' yazmışlar ya oraya.. Nasıl bir çeviridir bu anlayamıyorum.. Herkes uyarmış, burada da söylenmiş, düzeltmiyorlar bu hatalarını.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #41 : 25 Mayıs 2013, 01:51:22 »
Bir de kocaman puntolarla ''Ejderhaların Dansı'' yazmışlar ya oraya.. Nasıl bir çeviridir bu anlayamıyorum.. Herkes uyarmış, burada da söylenmiş, düzeltmiyorlar bu hatalarını.

Şimdi durum şundan ibaret muhtemelen. Epsilon Yayınevi de kitabın isminin "Ejderhalarla Dans" olması gerektiğini biliyor fakat serinin ilk 4 kitabının isimlerine baktığımızda, nasıl desem, telaffuzları birbirine benziyor. Bu kitabın adının "Ejderhaların Dansı" olmasının tek sebebi bu ahengi bozmamaktır. Bu benim düşüncem.

Peki doğru mu bu çeviri? Hayır, yanlış.

Çevrimdışı Angellica

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 29 Mayıs 2013, 06:58:40 »
Tamam ahenk bakımından haklısın arkadaşım ama sen bir kitap yazsan, sonra başka dillere çevirirken çevirmenler kafasına göre kitabın ismini değiştirse ne hissedersin? İzin verir misin? Sonuçta bu söylenirken oluşan isim uyumları tamamen Türkçe ile alakalı bir olay. İngilizce okuyunca yok böyle bir ahenk. Ne olursa olsun kitabın orjinal diline sadık kalınmalıdır her zaman. Sonuçta adı üzerinde ''çevirmen'' yani yazar değil. Ayrıca kitapta Ejderhaların Dansı diye bir olay var 5.kitaptan bağımsız. Şimdi bu yanlış çeviri yüzünden Türk okurun kafası karışmayacak mı? Bu ve bunun gibi daha bir çok çeviri hatası farkediyorum kitapta ama başka şansımız olmadığı için okuyacağız napalım..

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #43 : 29 Mayıs 2013, 13:51:30 »
Tamam ahenk bakımından haklısın arkadaşım ama sen bir kitap yazsan, sonra başka dillere çevirirken çevirmenler kafasına göre kitabın ismini değiştirse ne hissedersin? İzin verir misin? Sonuçta bu söylenirken oluşan isim uyumları tamamen Türkçe ile alakalı bir olay. İngilizce okuyunca yok böyle bir ahenk. Ne olursa olsun kitabın orjinal diline sadık kalınmalıdır her zaman. Sonuçta adı üzerinde ''çevirmen'' yani yazar değil. Ayrıca kitapta Ejderhaların Dansı diye bir olay var 5.kitaptan bağımsız. Şimdi bu yanlış çeviri yüzünden Türk okurun kafası karışmayacak mı? Bu ve bunun gibi daha bir çok çeviri hatası farkediyorum kitapta ama başka şansımız olmadığı için okuyacağız napalım..

Yazmış olduğum yorumu tekrar okursan seninle aynı fikri beyan ettiğimi fark edeceksindir muhtemelen. Ben de serinin bir hayranıyım ve "Ejderhaların Dansı" adlı olayın Westeros tarihine işlenmiş olduğunu biliyorum. Bu çevirinin yanlış olduğunu da belirtmişim gördüğün üzere. Zaten her fırsatta Epsilon'dan ve çevirmenden şikayetçi olduğumu dile getirmişimdir forumun çeşitli başlıklarında.

Yorumları dikkatli okumakta fayda var.

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 29 Mayıs 2013, 17:08:43 »
Ahenk için yapılsaydı ilk kitap Tahtların Oyunu olarak doğru çevrilirdi. Sibel Alaş'ın bazı şeyleri kasti yaptığını düşünüyorum.