Kayıt Ol

Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: Seri Hakkında Teoriler ve Tartışma Platformu
« Yanıtla #15 : 09 Kasım 2012, 22:00:44 »
Sadece iki kişi Jaime Lannister'in onurlu olduğunu savundu. Tartışma gibi bir şey yok kesinlikle.
 Abartıyorsunuz. sirdede de kendi görüşünü söylemiş. En sevdiğim karakter olsa da, en onurlu karakter olduğunu düşünmüyorum.

Benim cevabımın temel amacı da zaten karakterin ismini yanlış yazmanızdı.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 10 Kasım 2012, 09:59:47 »
Aegon Targaryen hakkında bir teori de var:

Spoiler: Göster
Rhaegar'ın oğlu Aegon Targaryen serinin henüz Türkçe'ye çevrilmemiş kitaplarında yaşıyor. Fakat bazı teorilere göre yaşayan ve eski Kral Eli Jon Connington ile beraber Özgür Şehirler'de dolaşan kişi bir Targaryen değil de bir Blackfyre (seride Karaateş olarak geçer) olduğu. Bazı kısımlarda Illyrio Mopatis'i Blackfyre olarak tanımlıyor. Bu teorilerin açığa çıkmasına neden olan söz ise Mopatis'in Tyrion'a "Siyah ya da kırmızı farketmez, ejderha ejderhadır." demesiymiş.

Fakat ben buna pek ihtimal vermiyorum.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 10 Kasım 2012, 13:10:54 »

Rhaegar'ın oğlu Aegon Targaryen serinin henüz Türkçe'ye çevrilmemiş kitaplarında yaşıyor. Fakat bazı teorilere göre yaşayan ve eski Kral Eli Jon Connington ile beraber Özgür Şehirler'de dolaşan kişi bir Targaryen değil de bir Blackfyre (seride Karaateş olarak geçer) olduğu. Bazı kısımlarda Illyrio Mopatis'i Blackfyre olarak tanımlıyor. Bu teorilerin açığa çıkmasına neden olan söz ise Mopatis'in Tyrion'a "Siyah ya da kırmızı farketmez, ejderha ejderhadır." demesiymiş.

Bildiğim kadarıyla -yanlışım varsa düzeltin- bu bir teori değil bir gerçek. 5. kitap hakkında az da olsa bilgi sahibi olanlar yanlışım varsa eğer düzeltebilir :)

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Kasım 2012, 13:55:58 »

Bildiğim kadarıyla -yanlışım varsa düzeltin- bu bir teori değil bir gerçek. 5. kitap hakkında az da olsa bilgi sahibi olanlar yanlışım varsa eğer düzeltebilir :)

Kitapta Targaryen sanılıyor şu ana kadar ve muhtemelen de öyle. Karaateş soyu Korkunç Maelys Targaryen ile tükendi deniyor, fazlası yok.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 10 Kasım 2012, 14:28:49 »

Yani, ben daha yarısını biraz aştım kitabın, ama...
Quaithe Daenerys'e, içlerinde "Mummer's Dragon" lafının da geçtiği bir takım kişilere güvenmemesi gerektiğini söylüyor kitabın başlarında. Ben de Illyrio Mopatis ve Varys'in (Bunlar mummer) hayrına bir iş yaptığına inanmayacağımdan Jon Connington'ın oyuna getirildiğini düşünüyorum. Aegon Targaryen (Bu da Dragon.) dedikleri çocuğun bildiğimiz Aegon olmadığını düşünüyorum. (Quaithe de kandırıkçının biri olabilir tabii, tam bir kapalı kutu. :D)

Daha 5. kitap bitmedi tabii. İleride neler olacak bilemeyeceğim. Önümüzdeki bölümlere bakacağız artık. :P
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #20 : 27 Kasım 2012, 19:39:32 »
Kargaların Ziyafeti Kısım 2'yi okumaktayım ve ufak bir diyalog çok dikkatimi çekti. Bu bölümü geçeli çok oldu fakat benim kafa bu diyalogda takılı kaldı. Ben son derece ilginç buldum ve ne olur ne olmaz diyerekten not almıştım. Sizlerle de paylaşmak istiyorum.

...

"Artık biliyorum." Cersei'nin sabrı tükenmek üzereydi. "Başka bir şey var mı?"
"Bir şey daha. Küçük bir mesele." Qyburn özür diler gibi gülümsedi ve şehrin sıradan insanlarının arasında popüler hale gelen bir kukla gösterisinden bahsetti; hikaye, kibirli aslanların saltanatıyla yönetilen bir hayvan krallığından bahsediyordu. "Bu hainlik dolu hikaye ilerledikçe, kukla aslanlar daha açgözlü ve daha kibirli oluyorlar, sonunda kendi kullarını yemeye başlıyorlar. Soylu geyik buna itiraz ettiğinde, aslanlar onu da yiyorlar ve hayvanların en kudretlisi olarak bunu hak ettiklerini söylüyorlar."
"Hikaye böyle mi bitiyor?" diye sordu Cersei neşeyle. Doğru ışıkta bakarsan, bu faydalı bir ders bile olabilirdi.
"Hayır Majesteleri. Hikayenin sonunda bir yumurtadan ejderha çıkıyor ve bütün aslanları yok ediyor."

...

Benim bu paragrafın üzerinde çok durmamın nedeni elbette ki Martin'in seriyle ilgili çok önemli sayılabilecek, hatta serinin kaderi olarak adlandırabileceğimiz bir bilgiyi satır aralarına serpiştirmiş olabilme ihtimali.

Sizce de ilginç değil mi? Fikirlerinizi öğrenmek isterim açıkçası.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 27 Kasım 2012, 23:13:40 »
Kargaların Ziyafeti Kısım 2'yi okumaktayım ve ufak bir diyalog çok dikkatimi çekti. Bu bölümü geçeli çok oldu fakat benim kafa bu diyalogda takılı kaldı. Ben son derece ilginç buldum ve ne olur ne olmaz diyerekten not almıştım. Sizlerle de paylaşmak istiyorum.

...

"Bir şey daha. Küçük bir mesele." Qyburn özür diler gibi gülümsedi ve şehrin sıradan insanlarının arasında popüler hale gelen bir kukla gösterisinden bahsetti; hikaye, kibirli aslanların saltanatıyla yönetilen bir hayvan krallığından bahsediyordu. "Bu hainlik dolu hikaye ilerledikçe, kukla aslanlar daha açgözlü ve daha kibirli oluyorlar, sonunda kendi kullarını yemeye başlıyorlar. Soylu geyik buna itiraz ettiğinde, aslanlar onu da yiyorlar ve hayvanların en kudretlisi olarak bunu hak ettiklerini söylüyorlar."
"Hikaye böyle mi bitiyor?" diye sordu Cersei neşeyle. Doğru ışıkta bakarsan, bu faydalı bir ders bile olabilirdi.
"Hayır Majesteleri. Hikayenin sonunda bir yumurtadan ejderha çıkıyor ve bütün aslanları yok ediyor."

...

Benim bu paragrafın üzerinde çok durmamın nedeni elbette ki Martin'in seriyle ilgili çok önemli sayılabilecek, hatta serinin kaderi olarak adlandırabileceğimiz bir bilgiyi satır aralarına serpiştirmiş olabilme ihtimali.

Diyaloğu ilk gördüğümde bana da ilginç gelmişti ve okumama ara vererek biraz düşünmeme sebep oldu. Fakat ben George Martin gibi bir yazarın basit bir alegorik anlatımla tüm seriyi özetlediğini düşünmüyorum. O yüzden merak ettiğim şey hikayenin içeriğinden çok, hikayenin sahibi oldu. İki ayaklı aslanların kaynadığı Kral Toprakları gibi bir yerde kim ve neden böyle bir kukla gösterisi yapmak istesin, açıkçası çok merak ediyorum.

Fakat tabi bu kısacık hikaye bile, içinde serinin geleceğine dair ipuçları ve hayvanlar tarafından temsil edilen hanedanları yerine koyunca okuyucuya göz kırpacak bir sonuç barındırıyor olabilir. Şimdi bu konu hakkında oturup uzun uzun kafa yormak isterdim fakat sabırsız yanım "aç kitabı bir solukta oku, öğrenirsin zaten" diyor. Ben de öyle yapacağım sanırım.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı N3cati

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 12 Aralık 2012, 19:49:20 »
Bilmiyorum böyle düşünen yanlızca benmiyim.Kargaların ziyafeti kendi açımdan bana tamamen bir zaman israfı geldi açıkcası belli karakterlerin bu kitapta hiç bahsedilmemesi (ki çoğu kişinin favori karakteri bu kitapta geçmeyen karakterlerdir,yanlış anlaşılmasın kargaların ziyafetindeki karakterler gereksiz demiyom ama hepsi bi yapbozu tamamlayan parçalar gibi birbirinden ayrılması cidden canımı sıktı.) beni üzdü ve yazara olan güvenimin ve seriye olan bağlılığımın tamamen kaybolmasada büyük oranda sarsılmasına neden oldu.
(Fakat bu konuyu daha çok düşündükçe,okuyucu için en iyi şeyin,bütün karakterlerin yarım hikayesini anlatmaktansa,karakterlerin yarısının bütün hikayesini anlatmak olduğunu hissettim ve bu yolda yürümeyi tercih ettim.) böyle bir yazardan bu cümleyi okumak ise resmen yaranın üstüne kezzap dökmek gibi oldu.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #23 : 13 Aralık 2012, 00:47:46 »
Bilmiyorum böyle düşünen yanlızca benmiyim.Kargaların ziyafeti kendi açımdan bana tamamen bir zaman israfı geldi açıkcası belli karakterlerin bu kitapta hiç bahsedilmemesi (ki çoğu kişinin favori karakteri bu kitapta geçmeyen karakterlerdir,yanlış anlaşılmasın kargaların ziyafetindeki karakterler gereksiz demiyom ama hepsi bi yapbozu tamamlayan parçalar gibi birbirinden ayrılması cidden canımı sıktı.) beni üzdü ve yazara olan güvenimin ve seriye olan bağlılığımın tamamen kaybolmasada büyük oranda sarsılmasına neden oldu.
(Fakat bu konuyu daha çok düşündükçe,okuyucu için en iyi şeyin,bütün karakterlerin yarım hikayesini anlatmaktansa,karakterlerin yarısının bütün hikayesini anlatmak olduğunu hissettim ve bu yolda yürümeyi tercih ettim.) böyle bir yazardan bu cümleyi okumak ise resmen yaranın üstüne kezzap dökmek gibi oldu.

Açıkçası şu yazdığına katılmıyorum ben. Martin yapabileceği en güzel şeyi yaptı bence. Dünyayı sarsan bir serinin yazarını tek bir cümle için eleştirmeni yadırgadım, güveninin sarsılmasına da anlam veremedim.

Çevrimdışı N3cati

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 13 Aralık 2012, 01:31:18 »

Açıkçası şu yazdığına katılmıyorum ben. Martin yapabileceği en güzel şeyi yaptı bence. Dünyayı sarsan bir serinin yazarını tek bir cümle için eleştirmeni yadırgadım, güveninin sarsılmasına da anlam veremedim.
Tek cümle değil komple kargaların ziyafetinde karakterleri ayırdığı için eleştiriyorum,orda o cümleden kastım bide utanmadan o cümleyi koyabilmiş.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 15 Aralık 2012, 21:42:27 »
Kitabın beğenilmemesini, beklentilerin altında kalmasını doğal karşılamak lazım. Taht Oyunları'ndan Kılıçların Fırtınası'na kadar sürekli yükselen grafik bu kitapla birlikte durakladı. Ama daha geri planda kalmış gibi görünen -aslında öyle olmayan- karakterlerin içinde bulunduğu entrikalar ve taht oyunları bile kitabı okuttu, o ayrı. Kral Toprakları kan kokuyor.

Kargaların Ziyafeti hakkında spoiler içerir.

Kargaların Ziyafeti'nin başında Pate denen bir çocuk kırmızı cüppeli bir Simyacı tarafından öldürülüyordu. Yani en azından öldürülüyor gibi görünüyordu. Yalnız Martin'in adamın suratını betimlemesi biraz şüphe uyandırmıştı. Gittim, üşenmedim[*]hayal edemeyeceğiniz kadar üşengeç bir insanımdır[/*] Kralların Çarpışması'ndan Jaqen H'ghar'ın yüzünü değiştirdiği kısmı buldum ve karşılaştırdım. Kemerli burun, sağ yanaktaki yara izi, siyah uzun saç. Evet, Pate alıp yere çalan adam Jaqen H'ghar'dır. En azından bir zamanlar adı oydu.

Yemedik Martin, yemedik!

Yalnız aklıma takılan bir şey var, o kadar zaman geçmiş üstünden, neden hala suratı o şekilde? Belki de suratlarını değiştirmeleri için bir şeyler olması gerekiyordur, bilmiyorum. Gerçi sonunda tekrar değişip Pate  oldu. Ne arıyor, ne istiyor çok merak ediyorum.

Jaqen'i bir kenara bırakırsak, Kral Toprakları'nda neler oluyor öyle! Cersei'nin valonqar'ının Tyrion değil Jaime olduğunu düşünüyorum. Cersei yardım istediğinde Jaime'nin gitmemesi bir nevi ölümüne yol açacaktır 5. kitapta.

Buz ve Ateşin Şarkısı'ndan ne kadar spoiler alırsanız alın, sizi şaşırtacak bir şeyler mutlaka oluyor. "Meğer Westeros radyoaktif bölgeymiş, sonunda herkes ölüyormuş, bunlar araftaymış!" deseler, nükleeri Lannisterlar koymuş olur, bundan haberdar olan Varys gider bu bilgiyi satar, ejderhalar gelir vb. olaylarla sizi şaşırtır. Bu yüzden sonuca değil sonuca giden yola bağlı bir seridir Buz ve Ateşin Şarkısı, çok da güzeldir o yüzden.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Aralık 2012, 00:16:21 »
Kitabı bugün bitirdiğimde kafamda soru işareti kalmıştı, Pate konusunda. Fakat LegalMc'nin sözleri gerçekten benim için çok tatmin edici oldu. Dikkat etmemiştim, sen de iyi ki üşenmemişsin. :) Ve Valonqar konusunda da sana katılıyorum.

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 17 Şubat 2013, 19:06:36 »

...

...

Kargaların Ziyafetini büyük bir hevesle aldım lakin biraz yokladığımda hayalkırıklığına uğramadım değil tabi ki bende öncelikli olarak kral topraklarında neler oluyor diye merak ediyordum.Ki zaten Martin de bizim gibi düşünmüş ve tahmin etmiş ne hissedeceğimizi ki o son notu düşmüş.Ama bu yazdığın alıntı beni baya bir heyecanladırdı.Açıkçası bana serinin gidişatının tamamını olmasa da en temel kısımlarından biri hakkında ipucu olabilir gibi geliyor nihayetinde serinin adı buz ve ateşin dansı e ateş deyince aklıma Targaryenler'den başkası buz deyince Starklar'dan başkası gelmiyor nihayetinde hikaye bence bunların başrolünde sonlanacak gibi hissediyorum.
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 23 Şubat 2013, 19:14:51 »
Ben ilk kitabı bitirdim şu an ve kafama takılan şey şu. Tywin Lannister'in, diğer Baratheon'ların neden ayaklandığına dair hiç fikri olmaması mümkün mü? Eddard Stark'ın ortada bir sebep yokken mi Stannis'e yaklaştığını düşünüyor?

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 24 Şubat 2013, 00:00:28 »
Ben ilk kitabı bitirdim şu an ve kafama takılan şey şu. Tywin Lannister'in, diğer Baratheon'ların neden ayaklandığına dair hiç fikri olmaması mümkün mü? Eddard Stark'ın ortada bir sebep yokken mi Stannis'e yaklaştığını düşünüyor?

Öyle bir ihtimal olması İMKANSIZ. Zaten şu ana kadar seride Lannisterlar'ın yaptığı her şey Tywin'in fikriydi. Öldükten sonra olanlar bile onun eseri. Stannis zaten şüpheleniyordu ama kesin bir işaret bekliyordu. Nihayet Ned Stark'tan işaret geldiğinde harekete geçti. Benim aklıma takılan şey, Tywin Lannister, ikizleri arasındaki ensest ilişkiyi biliyor mu? Sanki öğrenirse aşırı kızacak gibi bir havası var da ondan.