Kayıt Ol

Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 497
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #150 : 02 Kasım 2016, 15:44:47 »
ryuk, radyo yayınınız bu akşam kaçta? link alabilir miyim?

Yayın saat 21.00'da. Fakat genellikle 10-15 dakika önce radyoyu açmış oluyorum soruları almak ve yayın başlamadan bir ön tartışma yapmak için.

Link:

http://radyo.kayiprihtim.org/
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 497
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #151 : 08 Kasım 2016, 22:55:50 »
Alternatif yaşam demişken, ryukun önerdiği "sehirdekiler icin surdurulebilir yasam rehberi" adli kitabi okuyan var mi benden baska aramizda? Muthis bir kitap, muthis bir rehber. Nasil ufak arac, gerec ve onlemlerle yasantimizi daha verimli, daha dogadaki konumumuza yarasir bir sekilde duzenleyecegimizden bahsediyor.

Şehirdekiler İçin Sürdürülebilir Yaşam Rehberi çok güzel bir kitap. Dinleyicilerin edinmesini öneririm. Özellikle post apocalyptic survival tarzi şeyleri sevenler için harika ;D
Yarınki yayında yine dünyayı kurtarmak için hepsi birbirinden süper olan teknikler anlatmaya ve sizi acayip şarkılarla ve gruplarla tanıştırmaya devam edeceğim. Bir önceki programda kaldığımız yerden devam ediyoruz, bu sefer de konu Alternatif Yaşam Teorisi!

Evet, alternatif yaşam teorisi ile nasıl birer modern zaman kahramanı olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bizi dinleyin ;D

Yarın (çarşamba) saat 21.00'da görüşmek üzere!

Ek: Yayından önce şurada yazılanları bir okuyun:Dünyayı kurtarmak mı istiyorsunuz? Önce onu anlamalısınız.

Dünyayı anlamak uzun bir süreç. Uzun bir süre var olabilmelisiniz ki, anlayabilesiniz.


Fikirlerimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Çevrenin bize sunduğu fikirler çoğunlukla dünyayı anlamak ve içinde kaldığımız labirentten kurtulmak konusunda yetersiz. Ara sıra bazı hikayeler duyuyoruz labirentten çıkanlar-çıkmaya çalışanlarla ilgili, fakat işe yaramaktan uzaklar. Neden?

Alıntı yapılan: memo tembelçizer
Çünkü artık isyan hikayelerini de otorite anlatıyor.


Popüler kültürün sunduğu özgürlük hikayeleri ya gerçek olamayacak kadar uçuk, ya da cesaretinizi kıracak kadar kötü sonlanıyor. (bkz: yine bu başlıktaki kahramanlardan söz eden yazı) Bize ilham verecek fakat gerçekçi ve uygulanabilir bir yola ihtiyaç var.


Alternatif Yaşam Projesi

Başlarda sadece arkadaş ortamındaki bir geyik olan bu proje, zamanla uygulanabilir olduğunuz düşündüğümüz bir fikir haline geldi. İlkeleri çok basit:

1-Mümkün olduğunca ekonomik ve az tüketerek yaşamanın yolunu bulmak.

2-Kendi kendine yetecek bir insan olabilmek için gerekli yetenekleri kazanmak. Hem maddi anlamda hem de psikolojik anlamda geçerli bu ilke. Çünkü görüyorum ki iyi insanlar, özellikle de farklı ve özel insanlar çoğunlukla yalnız oluyorlar. Böyle insanların, yığınların aptallığı ve kötülüğü karşısında yok olup gitmekten kurtulmalarının yolu; yalnız başına kendine yetebilmeyi öğrenmeleri.

3-Yeteneklerini geliştirmek. Çünkü kötülerin bir adım önde olduğu dünyada iyiler güçlü olmak zorundadır.

4-Gerçekçi olmak. Sonu hüsran olacak uçuk idealleri izlemektense gerçekçi hedeflerin peşinden gitmek daha mantıklıdır.

5-Değerli olan şeylerin peşinden gitmek, değerli olanı aramak ve değer üretmek için çalışmak.

6- Sürdürülebilirlik. Yaptıklarınızın, hayatın zorluklarıyla başa çıkmak ve değer üretmek için geliştirdiğiniz yolların sürdürülebilir olmasını sağlamalısınız. Çünkü gerçek değişimler, uzun çabaların sonucudur.


Bu ilkeleri izleyen herkesin kendine göre bir yolu olacak. "Hayatta nasıl kalınır ve hayat nasıl değerli kılınır?" sorusuna herkesin kendince bir cevabı olacak.Alternatif yaşam projesinin temel ilkelerinin ikisine dair detaylı açıklamalar yapak istiyorum şimdi.

2-Kendi kendine yetecek bir insan olabilmek için gerekli yetenekleri kazanmak. Hem maddi anlamda hem de psikolojik anlamda geçerli bu ilke. Çünkü görüyorum ki iyi insanlar, özellikle de farklı ve özel insanlar çoğunlukla yalnız oluyorlar. Böyle insanların, toplumun aptallığı ve kötülüğü karşısında yok olup gitmekten kurtulmalarının yolu; yalnız başına kendine yetebilmeyi öğrenmeleri.

3-Yeteneklerini geliştirmek. Çünkü kötülerin bir adım önde olduğu dünyada iyiler güçlü olmak zorundadır.

Dağcılıkta "kendini taşıyabilmek" diye bir deyiş vardır. Bu, kendi ağırlığını ve ihtiyaç duyduğu ekipmanını, başkalarına ihtiyaç duymadan taşıyabilmeyi, kullanabilmeyi ifade eder. Alternatif yaşam projesi de kendini taşıyabilmek üzerine kuruludur.


Yetenek Kazanmak ve Yeteneklerini Geliştirmek

Bireyin kendi kendine yetebilmesini sağlayacak yetenekleri kazanması gerektiğini söylemiştim, kendine yetebilmek için gerekli en önemli şeyin, işe yarar ve geçerli (yani para kazanabileceğiniz ve kimseye muhtaç kalmadan yaşamınızı sürdürebileceğiniz) bir meslek sahibi olmak olduğunu vurgulamak istiyorum, fakat bununla ilgili detaya girmeyeceğim. Zaten önceki yazılarımda değinmiştim çünkü.

Yukarıdaki paragrafta söz edilenler haricinde kazanacağınız yetenekler (yani kandine yetmeyi sağlayanların dışındakiler), yaşamdan zevk almanızı sağlarken aynı zamanda kişiliğinizi de yükseltecek şeyler olmalı. Bu tür uğraşları temelde iki grupta topluyorum: Fiziksel uğraşlar ve zihinsel uğraşlar. Fiziksel uğraşlar ile stres atmayı, eğlenmeyi ve bedenen sağlıklı kalmayı amaçlarken; zihinsel uğraşlar ile düşünsel kapasiteyi ve entelektüeliteyi artırmak olmalı hedef. Bunlardan çok sayıda seçip hepsinin içinde boğulmaktansa, bir adet fiziksel ve bir adet zihinsel uğraş seçip ustalaşmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Elbette size en uygununu bulabilmek için bir çok uğraşı denemeli, fakat sonunda size en uygun olan birer tane seçmelisiniz.

Not: Resim-heykel-müzik aleti çalmak, tiyatro vb. sanatsal uğraşları hangisine dahil etsem bilemedim. Ama dansı fiziksel uğraşlardan sayıyorum.

 Öyle ki:

1- Zevk alarak öğrenmeli ve sürdürebilmelisiniz: Zevk almadığınız, size ilginç gelmeyen bir şeyi öğrenmek çok zordur, hatta olanaksızdır. Bir işi iyi öğrenmek, uzun zaman alan bir süreçtir ve ilginizi çekmeyen, size zevk vermeyen bir şeyden (o şey ne olursa olsun) kısa bir süre sonra sıkılır ve uzaklaşırsınız. Dolayısıyla da o konuda derin bilgi ve beceri sahibi olamazsınız.

Saygı duyduğum biri, ustalık gerektiren bir uğraşta kişinin işi öğrenmeye başladığını hissetmesi ve kendini tatmin edebilmeye başlar hale gelmesinin genellikle altı ay, işin temeline hakim olup gözle görünür bir şeyler yapabilmesinin iki yıl aldığını, o işi gerçekten iyi yapar hale gelmenin beş, ustalaşmanın ise on yıl aldığını söylemişti. Bunlar elbette kişiden kişiye ve uğraştan uğraşa değişmektedir.

2- Söz konusu şey her ne ise; ulaşabileceğiniz, hakkında kaynak bulabileceğiniz ve uygulama yapabileceğiniz bir şey olmalı, aynı zamanda sizden büyük maddi fedakarlıklar beklememeli.

Örneğin

Zihinsel uğraşlar için

A) Satranç, mantıklı bir tercihtir çünkü internette ya da kitapçılarda onula ilgili sayısız kaynak bulabilirsiniz, her gün bu kaynakları kullanarak çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Hemen her yerde de oynayacak birilerini bulma şansınız vardır. Ek olarak go öğrenmenizi şiddetle öneririm. (bkz: satranç & go)

B) Fakat briç öyle değildir; öğrenecek kaynak bulmak satranca göre zordur, oynayacak kişi bulmak da öyle. Üstelik pahalı bir uğraştır.

Fiziksel uğraşlar için

A) Koşu yapmak mantıklıdır (ama pazar sabahı eşofmanla gezen emekli teyzeler gibi koşmaktan söz etmiyorum. Teknik ve düzenli bir spor olarak bakıyorum koşuya), kendiniz dışında hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan yapabileceğiniz (bir de koşacak düzgün bir alan bulmanız gerekecek elbette), en temel sporlardan biridir çünkü. Ve ömür boyu da sürdürebilirsiniz.

B) Poi çalışmak mantıklıdır (çok sirkvari oldu ;D günün bu saati aklıma bu geliverdi işte, idare edin) çünkü kendi ekipmanınızı evdeki malzemelerden kolayca üretebilirsiniz. İnterneti kullanarak teknikleri öğrenebilirsiniz ve evinizde istediğiniz zaman çalışabilirsiniz.

C) Golf, tenis vb. mantıklı değildir. Malzemeleri pahalıdır, öğrenmek de öyle. Ayrıca her yerde her zaman yapamazsınız.

D) Eskrim, Kendo ve benzeri savaş sanatları ya da dövüş sporlarını her türlü destekliyorum zaten. Çalışabileceğiniz düzgün ve maddi anlamda sizi zorlamayacak bir yer bulabilirseniz kaçırmayın :) (üniversitelerde bu tür uğraşlara ilişkin kulüpler bulabilirsiniz) bu sporlarda kazanacağınız disiplin ömür boyu size güç verecektir.

3- Zamanla ustalaşmalı ve kendinizden bir şeyler katabilmelisiniz. Örnek için buraya bakabilirsiniz.

4- Uğraştığınız şey her ne ise, onu yalnızken de çalışabilmelisiniz. Gerekçesi:
Çünkü görüyorum ki iyi insanlar, özellikle de farklı ve özel insanlar çoğunlukla yalnız oluyorlar. Böyle insanların, toplumun aptallığı ve kötülüğü karşısında yok olup gitmekten kurtulmalarının yolu; yalnız başına kendine yetebilmeyi öğrenmeleri.

Önemli bir nokta: Uğraşı kendi kendine öğrenmekten söz etmiyorum. Örneğin eskrim öğrenmek isteyen biri bunu internetten video izleyerek yapamaz. Fakat yeterli temeli oluşturacak kadar eğitim aldıktan sonra, formunu korumak ve tekniğini geliştirmek için evde kendi başına çalışmasını sürdürebilir.


EK: Bir fiziksel, bir de zihinsel uğraşta ustalaş. Felsefesine ek olarak eğer şansınız varsa, marangozluk vb. bir zanaat öğrenebilmek, şapka çıkarılacak bir başarı olur. Çünkü böyle bir başarı, üretmeyi de kapsar ve dünyayı kurtaracak kişinin de tüketen insan olmaktan çıkıp üreten insan haline gelebilmesi gerekmektedir.

Sonuç: Bu ilkeleri izlerseniz uzun vadede (uzun zaman sürdürebileceğiniz uğraşlar seçmelisiniz zaten) hem daha gelişkin bir birey olacak, hem de yukarıda verdiğim bağlantıda söz ettiğim gibi uzmanlık döngüsüne girerek üretken bir insan haline geleceksiniz.

Dünyayı mahveden şeylerin temelinde, değersizleşme yatmaktadır. Dünyayı kurtarmak isteyen birinin yapması gerekenlerden biri de, değer üreterek değersizleşmeyi durdurmaktır.

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı milenya

 • **
 • 260
 • Rom: 6
 • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #152 : 09 Kasım 2016, 23:06:37 »
Ben son programla beraber bazı şeylerin yanlış olduğunu düşünmeye başladım yada geçersiz fikirler var.

Ekonomik olarak orta düzey olalım örneğin, eh Amerika'ya gitsek paranın değeri düştüğünden yarı yarıya fakirleşiyoruz, Avrupa'da 2.5 kat... Yani ekonomik bağımsızlıktan bahsederken bizi her yerde rahat ettirecek bir gelirden söz ediyorsak Türkiye de bunu yapmak çok zor. Çok iyi meslek dallarının bile aldığı miktar bizi o refaha eriştiremiyor maalesef.

Gelelim şu fizyolojik rahatsızlık kısmına. Kendinize iyi bakın diyorsunuz da bunu en layığıyla yapan insan bile genetik olarak o hastalıktan muzdarip olabiliyor ve bu onun hayatını etkiliyor. Daha da basitleştirirsek yurt dışından aldığımız meyvenin sebzenin içinde ilaçlar var ve bunların uzun vadede farklı hastalıklara sebep olunduğu biliniyor. Eskiden oturduğumuz evin çatısında baz istasyonu vardı. Oradan aldığım zarar ileride etkisini gösterecek olsa ben artık sistemin içinde mi kalmak zorunda olacağım.

Anlamadığım bir diğer konu da zaman. Bakın bir sürü şey yapmamız gerek ve kalan minik zamanlarda da hayallerimize ulaşacağız. O zaman dinlenmek çok çok az mümkün. İşe git, hayatta kal, boş vakitlerde hayallerine odaklan ee zaten o sevmediğimiz hayat düzeni de bunu istemez mi? Robot gibi yaşamak.

Ben açıkçası tüm bunların yapılması, global bir şekilde uygulanması sonrası bile Dünya'nın kurtulabileceğine inanmıyorum. (Global uygulanmayacaksa en başa dönüyorum bu sizi tamamen özgür kılmaz zaten, ekonomik yetersizlik kendini gösterir sınırların dışına çıkılırsa.) Bunlar yapılsa bile buna ayak uyduramayacak kişiler olacak, o zaman onlara ne olacak?

Hadi birey olarak yaptığımız bir değişim olsun, sınırlar içinde kalsın bu yaptığımız. Hatta sadece kendi adımıza yapalım bunları. Bizimle sınırlı kalsın, bu seferde Dünyayı Kurtarmak yanlış olur, kendimizi kurtarıyoruz. Birey olarak kendimizi kurtardık diyelim, sonra diğer bireylerde kurtardı, tümevardık toplumca faydalı işler yaptık, çok güzel bir yer haline getirdik ama herkesin kafasındaki Uyum, Düzen bir mi?

Demek istediğim Global genel-geçer bir düşünce, yaşam düzeni oluşturmadıkça yapılan tek şey okyanusta su üzerinde kalmaya çalışıp, nefes alabilmek. Bu konu da -Dünyayı kurtarmak-  su yutmadan nasıl nefes alırız gibi bir yere çıkıyor?

Bu arada yayın harika, bir sürü soru türüyor. Yani herkesin cevaplarını bulup bulmamasından ziyade herkese belli soruları soran bir yayın. Ya da o soruları oluşturmasını sağlıyor. Cevabın olması için önce sorunun olması lazım, gibi bir üfürizmayla bitireyim :D
Spoiler: Göster

Çevrimdışı muaet

 • **
 • 215
 • Rom: 12
 • Carai an Ellisande!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #153 : 10 Kasım 2016, 00:04:21 »
Bence söylediğiniz farklı ülkelerdeki farklı enflasyon durumu, mikro ve makro sistemlere giriyor. Eğer kendimizi Türkiye içinde düşünürsek, dışarıda kalan diğer avrupa ülkeleri makro sistem içerisine dahil oluyor. Ryuk programlarında hiçbir zaman herkesin eşit olarak doğduğunu söylemedi, hatta bugünkü programda 10 yıl boyunca dünyayı gezen bir adamdan bahsetti, neydi olay, adam kafasına göre gezebiliyor zira doğduğu ülkede gelecek kaygısı yok. Bu iş biraz dünyanın neresinde "generate" olduğunuza göre değişiyor yani, her bölgenin oyuna başlama zorluğu aynı değil, avrupadaki adam "easy"de başlarken hayata orta doğudakiler "veteran" seviyede açıyorlar gözlerini. :D

Sevdiğim bir anime olan Code Geass'tan bir alıntı yapayım, türkçeye çevirecek vaktim yok maalesef;

"All men … are NOT created equal! Some are born swifter afoot, some with greater beauty, some are born into poverty and others born sick and feeble. Both in birth and upbringing, in sheer scope of ability every human is inherently different; Yes that is why people discriminate against one another, which is why there is struggle, competition and the unfaltering march of progress."
-Charles zi Britannia

Dünya'nın olayı bu, hiç kimse eşit doğmaz, o halde kendimize en uygun yolu seçeceğiz.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı milenya

 • **
 • 260
 • Rom: 6
 • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #154 : 10 Kasım 2016, 00:16:53 »
Dünya'nın olayı bu, hiç kimse eşit doğmaz, o halde kendimize en uygun yolu seçeceğiz.

Benim sorularla yöneltmek istediklerim de buydu zaten. Dünya'nın geneli için bir sistemden öte kendimizi kurtarıyor ve üstelik öyle çok da değil. Uygun yolu seçiyoruz sadece, kulaç atarak yüzmüyoruz da sırtüstü ilerliyoruz. Okyanus orada hala.

Code Geass'ı ben de çok severim.  <3

Spoiler: Göster

Çevrimdışı Tenekeci

 • **
 • 79
 • Rom: 4
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #155 : 12 Kasım 2016, 22:05:19 »
Alıntı
Hadi birey olarak yaptığımız bir değişim olsun, sınırlar içinde kalsın bu yaptığımız. Hatta sadece kendi adımıza yapalım bunları. Bizimle sınırlı kalsın, bu seferde Dünyayı Kurtarmak yanlış olur, kendimizi kurtarıyoruz. Birey olarak kendimizi kurtardık diyelim, sonra diğer bireylerde kurtardı, tümevardık toplumca faydalı işler yaptık, çok güzel bir yer haline getirdik ama herkesin kafasındaki Uyum, Düzen bir mi?

Amaç topluma ulaşmak olmamalı, olmadı da zaten bence. Toplumsal yaşam bence insanoğlu için pek hoş bir şey değil. Kaçınılmaz ama hoş şeylere gebe olmuyor çoğunlukla.

Bir alt kültür, bir kabile mantığı ile bu düşünce sistemini yaşamak, düşünceyi kirletmeyi engeller. İçinde yaşadığımız dünya bu ve bu dünyanın sistemlerini bir anomi yaratarak değiştirmek öyle kolay iş değil. Hatta imkansız.

Bu durumda çevrene bir çember çizip, bu çember içinde fikirsel, fiziksel, üretimi ve tüketimi kişinin kendisine kalmış şekilde yaşamak en mantıklı çıkarım gibi duruyor. Ryuk bunu anlatıyor zaten.

Bence sonuca en kolay ve bu tarz bir sistemin içinde bu fikirlerle dahil olmanın yegane yolu da bu. Çünkü topyekün kendini koparmak, yanında ekonomik zayıflamayı da getiriyor. Bu olunca da sistemde yerin olmadığı gibi var olamıyorsun. Yaşam için her şey ağır ağır daha katlanılabilir hale gelecek öncelikle, ardından o sistem tarafından katalize edilmeyen, ondan bağımsız değil lakin ondan ayrı yaşayabildiğin bir sisteme merhaba demek mümkün.

Yeter ki arzularımızı birer ihtiyaç gibi görmekten vazgeçelim. Hedef toplumsallaşmak ise şimdiden bu düşünce sistemine güle güle diyebiliriz.

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

 • **
 • 157
 • Rom: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #156 : 12 Kasım 2016, 23:19:21 »
Eyvahlar olsun sınava çalışacağım diye Çarşamba günkü yayını kaçırmışım yeni fark ediyorum :fringa Yayın kaydı paylaşabilirmisiniz mümkünse??

Bu hafta yayın olursa kaçırmam ama o akşam ders çalışmam gerekmiyor. Umarım yayın olur :hihi

Çevrimdışı milenya

 • **
 • 260
 • Rom: 6
 • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #157 : 12 Kasım 2016, 23:55:22 »
O kadar yazdım ettim, bu hafta katılmak farz gibi dursa da sınav dönemi dolayısıyla kayıtlara mahkum. Geçen hafta kayıt almama durumu olmuştu ama acaba bu sefer bir güzellik yapılabilir mi?

Not: Ben artık kayıt linki istemiyorum zira buraya düşüyor hemen: http://mixlr.com/kayiprihtim/showreel/
Spoiler: Göster

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 497
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #158 : 13 Kasım 2016, 15:24:14 »
Tüm yorumlara cevap vermek isterim:
Ekonomik olarak orta düzey olalım örneğin, eh Amerika'ya gitsek paranın değeri düştüğünden yarı yarıya fakirleşiyoruz, Avrupa'da 2.5 kat... Yani ekonomik bağımsızlıktan bahsederken bizi her yerde rahat ettirecek bir gelirden söz ediyorsak Türkiye de bunu yapmak çok zor. Çok iyi meslek dallarının bile aldığı miktar bizi o refaha eriştiremiyor maalesef.
Muaet'in söylediği gibi. Makro ve mikro sistemler söz konusu burada. Her sistemin koşulları farklı. Buradaki mikrosistemde sizi rahat ettirecek miktardaki para, başka bir sistemde hiçbir ihtiyacınızı karşılamayabilir.

Ekonomik bağımsızlık ile kastım: İçinde bulunduğunuz sistemde (artık hangi sisteme dahilseniz orası işte :) ) ihtiyaçlarınızı karşılayıp insanca yaşayabilecek bir düzen kurmanız gerek.

"Çok iyi meslek" ifadesi herkes için farklı algılanabilen bir ifade. Her sistemin el üstünde tuttuğu meslek farklıdır. O yüzden, içinde bulunduğunuz sistemi anlamanız gerek.

Gelelim şu fizyolojik rahatsızlık kısmına. Kendinize iyi bakın diyorsunuz da bunu en layığıyla yapan insan bile genetik olarak o hastalıktan muzdarip olabiliyor ve bu onun hayatını etkiliyor. Daha da basitleştirirsek yurt dışından aldığımız meyvenin sebzenin içinde ilaçlar var ve bunların uzun vadede farklı hastalıklara sebep olunduğu biliniyor.

Evet, %100 sağlıklı bir çevrede yaşayamıyoruz. Fakat bu, sağlığımızı korumak için hiçbir şey yapamayacağımız anlamına gelmiyor. Sağlığı korumanın öneminden neden söz ediyorum? Çünkü alternatif yaşam teorisinin amacı mevcut durum içinde kendine yetebilen, bilgili ve becerikli insanlar meydana getirmek. Bir insanın uzun süre kendini eğitip yetiştirdikten sonra, önlenmesi mümkün olan bir hastalık ya da kaza nedeniyle kaybedilmesi üzücü olur. Önleyemeyeceğimiz şeyler var sağlık adına, haklısınız. Fakat en azından önleyebileceklerimizin üstesinden elebilmeliyiz.


Eskiden oturduğumuz evin çatısında baz istasyonu vardı. Oradan aldığım zarar ileride etkisini gösterecek olsa ben artık sistemin içinde mi kalmak zorunda olacağım.

Şu an hiçbirimiz sistemden tamamen kurtulmuş değiliz. Hepimiz sistemin içindeyiz. Sistemden bir anda özgürleşmek de öyle kolay görünmüyor (the matrix has you  ;D) Zaman içinde, yavaş yavaş gerçekleşecek her şey. Evrim kavramının anlaşılmasının önemine bu yüzden vurgu yapıyorum sürekli. Böyle şeyler asla birden olmaz, belli bir süreç dahilinde olur.

Anlamadığım bir diğer konu da zaman. Bakın bir sürü şey yapmamız gerek ve kalan minik zamanlarda da hayallerimize ulaşacağız. O zaman dinlenmek çok çok az mümkün. İşe git, hayatta kal, boş vakitlerde hayallerine odaklan ee zaten o sevmediğimiz hayat düzeni de bunu istemez mi? Robot gibi yaşamak.

Net bir gerçek: Hayallerimizin çoğuna ulaşamayacağız (son yayında bunu da söylemiştim :) ). Bence bunun farkına varmak uyanışın ilk adımlarından biridir. Yaşamımız (zamanımız) ve enerjimiz sınırlı. Bu yüzden hayallerimiz arasında bir seçim yapmalıyız. Mümkün olan en gerçekleştirilebilir ve bizim için en yararlı olacak amacı seçmeliyiz (bunun nasıl yapılacağını da yayınlarda anlatacağım). Alternatif yaşam teorisinin ilkelerinden biridir "gerçekçi olmak" :)

Daha önce ilkeleri yazmıştım, tekrar yazıyorum:

  1-Mümkün olduğunca ekonomik ve az tüketerek yaşamanın yolunu bulmak.

  2-Kendi kendine yetecek bir insan olabilmek için gerekli yetenekleri kazanmak. Hem maddi anlamda hem de psikolojik anlamda geçerli bu ilke. Çünkü görüyorum ki iyi insanlar, özellikle de farklı ve özel insanlar çoğunlukla yalnız oluyorlar. Böyle insanların, yığınların aptallığı ve kötülüğü karşısında yok olup gitmekten kurtulmalarının yolu; yalnız başına kendine yetebilmeyi öğrenmeleri.

  3-Yeteneklerini geliştirmek. Çünkü kötülerin bir adım önde olduğu dünyada iyiler güçlü olmak zorundadır.

  4-Gerçekçi olmak. Sonu hüsran olacak uçuk idealleri izlemektense gerçekçi hedeflerin peşinden gitmek daha mantıklıdır.

  5-Değerli olan şeylerin peşinden gitmek, değerli olanı aramak ve değer üretmek için çalışmak.

  6- Sürdürülebilirlik. Yaptıklarınızın, hayatın zorluklarıyla başa çıkmak ve değer üretmek için geliştirdiğiniz yolların sürdürülebilir olmasını sağlamalısınız. Çünkü gerçek değişimler, uzun çabaların sonucudur.Ben açıkçası tüm bunların yapılması, global bir şekilde uygulanması sonrası bile Dünya'nın kurtulabileceğine inanmıyorum. (Global uygulanmayacaksa en başa dönüyorum bu sizi tamamen özgür kılmaz zaten, ekonomik yetersizlik kendini gösterir sınırların dışına çıkılırsa.) Bunlar yapılsa bile buna ayak uyduramayacak kişiler olacak, o zaman onlara ne olacak?

Hadi birey olarak yaptığımız bir değişim olsun, sınırlar içinde kalsın bu yaptığımız. Hatta sadece kendi adımıza yapalım bunları. Bizimle sınırlı kalsın, bu seferde Dünyayı Kurtarmak yanlış olur, kendimizi kurtarıyoruz. Birey olarak kendimizi kurtardık diyelim, sonra diğer bireylerde kurtardı, tümevardık toplumca faydalı işler yaptık, çok güzel bir yer haline getirdik ama herkesin kafasındaki Uyum, Düzen bir mi?

Demek istediğim Global genel-geçer bir düşünce, yaşam düzeni oluşturmadıkça yapılan tek şey okyanusta su üzerinde kalmaya çalışıp, nefes alabilmek. Bu konu da -Dünyayı kurtarmak-  su yutmadan nasıl nefes alırız gibi bir yere çıkıyor?

Bu fikrinize ilişkin düşüncemi yukarıda açıklamıştım "Şu an hiçbirimiz sistemden tamamen kurtulmuş değiliz." diye başlayan paragrafta :). Bir anda olmayacak hiçbir şey. Anlık bir hevesle "haydi dünyayı kurtaralım" demiyorum. Önce dünyayı kurtaracak insanların yetişmesi gerek.

Bu arada yayın harika, bir sürü soru türüyor. Yani herkesin cevaplarını bulup bulmamasından ziyade herkese belli soruları soran bir yayın. Ya da o soruları oluşturmasını sağlıyor. Cevabın olması için önce sorunun olması lazım, gibi bir üfürizmayla bitireyim :D

Buna çok sevindim, teşekkür ederim :) Yayınların amacı zaten dinleyicilerin de katılımıyla yeni fikirler üretmek. Bu yüzden insanları hem yayın sırasında, hem de yayın dışında fikirlerini paylaşmaya teşvik etmeye çalışıyorum. Akıl akıldan üstündür çünkü.

Va haklısınız. Doğru yanıtlara ulaşmak için önce doğru soruları sormak gerek.Muaet ve Tenekeci: Sizi kutluyorum, görüyorum ki şimdiye dek konuştuklarımızı ve tam olarak ne söylemek istediğimi gerçekten anlamışsınız. Teşekkür ederim :)

-Kötü karakteR-: Sınavlar önemli, zaten alternatif yaşam teorisine göre birey önce kendine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmelidir. son iki yayında kayıt almadım fakat önümüzdeki yayında güzel bir şekilde konuyu toparlamayı düşünüyorum. Eksik kalan yetleri de yazılı olarak tamamlayacağım.

Hepinizi fikirlerinizden, eleştirilerinizden, sorularınızdan ve katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.Asıl amacım biraz da yayınlarda meydana gelen fikirleri toplayarak yazılı bir metin elde etmek. Hatta hepimizin düşüncelerini yazılı olarak bir yerde toplamak. Katılmak isteyen beri gelsin ;D

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 497
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #159 : 15 Kasım 2016, 23:01:51 »
Yarın, Alternatif Yaşam Teorisi hakkındaki son yayın gerçekleşecek.


Önce fon müziği için buraya tıklayın lütfen ;DTüketim toplumu sizi de umutlarınızla birlikte tüketmek üzereyse,

"Yaşamak bu değil" diyorsanız ;D

Dünyayı kurtaracak adamlar ve kadınlar!

İskoçyalılar! ;D

Korkmayın!

Ryuk'un Radyosu'nu dinleyin!
Yarın (Çarşamba) saat 21.00'da görüşmek üzere.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 497
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #160 : 28 Kasım 2016, 21:10:22 »
Esen olun efendiler.

Üzerinde çalışmakta olduğum projeyi yetiştirebilmem için bu ay gece günüz çalışmam gerekecek, dolayısıyla (üzülerek) bu ay yayın yapamayacağımı duyuruyorum.

Fakat merak etmeyin.
Çünkü anlatacaklarım henüz bitmedi ;)
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı spren

 • **
 • 77
 • Rom: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #161 : 02 Ocak 2017, 15:23:27 »
Bence bir ay geçti sanki.
Biraz baskı iyi olabilir diye düşündüm. Merakla bekleyenler var ve vardır eminim :)

Çevrimdışı Grayswandir

 • ***
 • 815
 • Rom: 14
 • You may have heard of me.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #162 : 02 Ocak 2017, 15:56:05 »
Bence bir ay geçti sanki.
Biraz baskı iyi olabilir diye düşündüm. Merakla bekleyenler var ve vardır eminim :)

Açılın, içerden bilgi getirdim.

Efendiler, biliyorum yayın bekliyorsunuz, ben de bekliyorum sizin gibi. Ryuk bey de yayın yapmak istiyor fakat kendisi maalesef hala epey yoğun. Sizi unutmadı, rahatlayınca yayınlar da başlayacaktır. Müsterih olunuz.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 497
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #163 : 02 Ocak 2017, 21:54:24 »
Bence bir ay geçti sanki.
Biraz baskı iyi olabilir diye düşündüm. Merakla bekleyenler var ve vardır eminim :)

Merak etmeyiniz, sadece işlerim biraz uzadı. Onları tamamlar tamamlamaz aranızda olacağım!

İnanınız efendim, başlamamak için kendi kendime baskı yapıyorum. Öylesine özledim yayınlarımızı :)


Açılın, içerden bilgi getirdim.

Efendiler, biliyorum yayın bekliyorsunuz, ben de bekliyorum sizin gibi. Ryuk bey de yayın yapmak istiyor fakat kendisi maalesef hala epey yoğun. Sizi unutmadı, rahatlayınca yayınlar da başlayacaktır. Müsterih olunuz.

Grayswandir'in de dediği gibi, müsterih olunuz. Döneceğim ;D


Elbette dönüşümü öyle boş boş beklemek zorunda değilsiniz. Nasıl mesela?

Aslında benim de, sizlerden beklediğim bir şey var:

Son yayın dizisinin konseptini biliyorsunuz (bilmeyenler de bu başlık altında verilmiş olan kayıtlara bakabilir). Yayınlar sırasında da belirttiğim isteğim, bu sürecin hepimizin katılım göstereceği bir fikir üretim süreci olmasıydı.

Yani, ben dönünceye kadar başlığımıza yazabilirsiniz ;D

Konuya ilişkin her şey yazılabilir. Yayından aklınızda neler kaldı, katıldığınız-katılmadığınız görüşler var mı, yayın sırasında ifade edilen sorunlar ya da çıkmazlar için sizin çözüm önerileriniz var mı?

Kısaca, dünyayı ve insanlığı (ya da en azından iyi insanları) kurtarmak adına söyleyebileceğiniz neler varsa söylemenizi bekliyorum.

Çünkü akıl akıldan üstündür.

Ve kaba kuvvet kısa vadede kazansa da, uzun vadede kazanmak için daima bir felsefeye ihtiyaç vardır.

Sizi, dünyayı ve insanlığı kurtaracak bir felsefe üretmeye çağırıyorum.


Yeniden görüşene dek: Let the legend spread ;D
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı ryuk

 • ***
 • 497
 • Rom: 25
 • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #164 : 29 Ocak 2017, 22:02:38 »
Evet! Artık zamanı geldi ;D

Bu çarşamba her zamanki saatte sizlerleyiz efendiler.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun


* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Ryuk'un Radyosu - Çarşamba 21.00
« Yanıtla #164 : 29 Ocak 2017, 22:02:38 »