Kayıt Ol

Kapaklar sizi ne kadar etkiler?

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kapaklar sizi ne kadar etkiler?
« Yanıtla #45 : 06 Mart 2011, 17:13:55 »
Üssteki iki yoruma katılıyorum

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 06 Mart 2011, 17:33:59 »
Teşekkürler; bilince Nirvana'ya ulaştık.

Alıntı
5. Atılan bir iki kelimelik mesajlar (çok güzel, vaay, teşekkürler vs.) ve sadece ifadelerden oluşan mesajlar spam olarak değerlendirilip silinecektir. Israrla devam edenlere ceza yaptırımı uygulanacaktır.
Yani;

[*]Finarfin'e saygılar :D[/*]

Çevrimdışı lepisma sakkarina

• *
  • 1
  • Rom: 0
  • yaşamak şakaya gelmez büyük bi ciddiyetle yaşa...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 11 Mart 2011, 14:46:31 »
kitap kapakları beni etkiler ve sanki ne anlatmak istediğini anlamama yardımcı oluyor  gibi
sanki varolmamış gibi

Çevrimdışı Good Life

• **
  • 73
  • Rom: 2
  • Just smile :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 13 Mart 2011, 00:23:53 »
Önsözler daha çok etkiler beni mesela.Ama tabiki kapak da bir etken tabi bilmediğim ya da ilk defa gördüğüm kitaplarda diyebileceğim sadece buna  :)
Maybe tonight ...
Just tell me where and when

Çevrimdışı PERCY

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 25 Temmuz 2011, 17:46:36 »
Eğer bilmediğim bir kitapsa benim için en önemlisi kitabın kapağıdır çünkü kitabın kapağı aynı zamanda kitabın içeriğini belirtir ve kitabın sende olacağı sürece hep bakacağın yerdir.Ama bildiğim bir seriye devam ediyorsam beni hiç ilgilendirmez.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 26 Temmuz 2011, 12:28:01 »
Çok etkiler, zaten kitap kapağını beğenir, sonra arkasını okur öyle alırım genelde. Çünkü baktıkça okuma isteği uyandırır bende kitabın kapağı. Bazı yayın evlerine buradan teşekkürlerimi fışkırtıyorum. Bazı yayın evlerine de üzgünüm ama olmuyor diyorum.

Çevrimdışı AegronLinwelin

• *
  • 30
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 26 Temmuz 2011, 13:40:33 »
Kapaktan çok arkasındaki tanıtım yazısı etkiler beni. Çarpıcı bir anlatımla içeriği güzelce yansıtmış bir arka kapak yazısı olduktan sonra gazete parçasına sarılmış olsa bile alırım.

Çevrimdışı nursah41

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 02 Şubat 2012, 21:42:57 »
Kitabı tabi ki konusu için alıyorum ama her ürün de olduğu gibi kitaplarında albenisi olması lazım.O da kitap kapağı.Kurbanlar en sevdiğim kitaplar arasındadır.Kapağı aklıma geliyor da...

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #53 : 03 Şubat 2012, 01:53:49 »
Ben çok önemli bulurum kitap kapaklarını, ve sırf kapakları çok kötü diye almadığım kitaplar olmuştur, iki kitap arasında seçim yaparken sırf kapağı yüzünden seçmediğim kitaplar da olmuştur. Öte yandan benim için bunun nedeni estetik bir kaygı değildir.

Bilen bilir, kendi kitabını kendi yayınlayan yazarlar ile, çok ünlü yazarlar haricinde (ki onlar bile her zaman değil) yazarlar kitaplarının kapaklarına karar vermezler. Bu yayınevinin işidir ve yazarın söz hakkı yoktur. Dolayısıyla iyi bir kapağı olmayan bir kitap bana yayınevinin o kitap için çok fazla uğraşmadığı, eğer çeviri kitapsa çevirinin baştan savma olabileceği, yerli kitapsa editörlüğünün (redaksiyonun) iyi yapılmamış olabileceğini gösterir. Kapak bu yüzden benim için önemlidir.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı anduril

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 03 Şubat 2012, 15:34:31 »
Başarısız örnekler o kadar çok ki, fantastik edebiyatın saygınlığının nasıl zedelenebileceği
konusunda kapak tasarımının önemli bir rolü olduğu kanıtlanmıştır bence.

Çevrimdışı okurgezer

• **
  • 50
  • yola düşmeli...
    • Profili Görüntüle
    • Mavi Defter
« Yanıtla #55 : 03 Şubat 2012, 16:48:00 »
Kitapçıda elim ilk koyu renk kapaklı kitaplara gider. Neden bilmem, sade tasarım ve koyu tonlar daha çok ilgimi çekiyor.

Sonra da illa ki arka kapak yazısı. Konuyu iyi anlatması lazım. Kitap hakkında daha önceden bilgim yoksa, sadece hangi yazarların övdüğü, ya da hangi gazetede ne yorum yapıldığı yeterli gelmez mesela. Konuyu da bilmem lazım.
"It's a dangerous business, Frodo, going out of your door," he used to say. "You step into the Road, and if you don't keep your feet, there is no knowing where you might be swept off to..."

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 04 Şubat 2012, 03:02:43 »
Önemli olan dış güzellik değil ruh güzelliğidir, durun karıştırdım o insanlar için söyleniyodu ;D gerçi benim için kitaplar içinde aynısı geçerli. Konusunu beğendikten sonra kapak o kadarda önemli değil (önemli değil dediysekte Taht Oyunları'nın 1.basımında Epsilon'un yaptığı gibi diziden alıntı kapak kadarda berbat olmasın).
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı edorho

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 11 Şubat 2012, 02:05:59 »
Kapaklar ilk izlenim açısından bence çok önemlidir.Ama dikkate alınmalı mıdır derseniz tabi ki hayır derim.Ama önemlidir dedim çünkü bilmediğiniz bir seriyi düşünürken o kapak sizi almaktan vazgeçirebilir ve aldırabilir.
Mesela en berbat bulduğum seri Belgariaddır.O kadar güzel bir kitap öyle salak kapakları asla haketmiyor.
Ama bir de kapak güzel olup içi dandik olanlar var ki mesela 4 serüvenci serisinde olduğu gibi çok güzel kapaklar ve kötü bir yazım tarzı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 24 Ekim 2016, 11:06:38 »
Şu ara sık sık (ç)alıntı tasarım kapaklar görmekteyim. Bugünkü örneği şu oldu. Buram buram Ayrıntılı Yayınları tasarımı kokuyor. Hatta başta o yayınevine ait sandım.

Bir de Can Yayınları'nın terk ettiği tasarımını devşiren bir yayınevi var. Örneği de şu. Üstelik bu devşirmede yalnız da değiller. İlk gördüğümde Can eski tasarıma mı döndü demiştim de sonra baktım yayınevi farklı.

Bu gibi örneklerden ötürü kapaklar bende yayınevine karşı önyargı oluşturabiliyor. Mesela bu iki yayınevinden hiç kitap okumadım, fakat tasarım devşirmeleri nedeniyle itici buluyorum.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 24 Ekim 2016, 16:16:50 »
Ayrıntı Yayınları'nı sevdiğim ve takip ettiğim için kapaklarını uzaktan bile tanıyabiliyorum - çok da uzaktan değil tabii :) Eğer dikkatim dağınık olsaydı, fazla incelemeseydim ilk gördüğümde ben de Ayrıntı Yayınları sanardım. İkinci örnek de öyle. Bunlar bayağı bayağı çalıntı kapak tasarımları. Yazık gerçekten. Niye böyle bir şey yapmak istemişler anlamadım.