Kayıt Ol

Drizzt Do' Urden

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Ynt: Drizzt Do' Urden
« Yanıtla #30 : 08 Aralık 2011, 00:39:37 »
Hiç birşey üretmeden sadece eleştiren insanları anlamıyorum, bunu genel olarak söylüyorum sözüm sadece size yönelik değil. Ama kapitalist dünyanın oyunları bunlar diyince güldüm. Ee madem Türk FK edebiyatı olarak bunun karşısına bir şey sunun o zaman diyorum. Eleştirmek kolay diyorum. Ve siz de gene yabancı bir yazardan örnek veriyorsunuz maalesef. Buz ve Ateşin Şarkısı kitabını Arkabahçe döneminde okumuştum, benim de baya bir ufkumu açtı diyebilirim, diziyi bile izlemedim çünkü hala ilk kitabın hafızamdan tamamen silinmesini bekliyorum. Yani söyledikleriniz genel anlamda zaten bildiğim şeyler. Ama birini eleştiriyorsak karşısına ne koyuyoruz? Derdim buydu...
Yazdıklarınıza hak veriyorum zaten. Kendisi bir şey üretmeyip sürekli etrafa saldıran insanlar sinir bozucu oluyor:) Ama ben de ticari kaygılarla üretilen ve FK'yı gereksiz yere popülerleştiren yazarlara karşı da sinirliyim biraz :) Yakın zamanda Türk edebiyatının örneklerinden bildiğim kadarını da şimdiki yoğun dönemim bittikten sonra ilgili başlıklara yazmayı düşünüyorum.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #31 : 08 Aralık 2011, 02:30:41 »
Neyse bu tür yazarları okumasaydık ne eleştiri yönümüz ne de kalemimiz gelişirdi. Salvatore'nin 2000li yıllardan önce yazdıklarını daha edebi buluyorum ondan sonra popülerliğin getirdiği bir bozulma, kitapları fabrikadan çıkarırcasına seriye bağlama durumu var. İlk okuduğum yıllar bunlar ilaç gibi gelirdi bünyeye hala da onun kredisini yiyor.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 08 Aralık 2011, 12:52:23 »
Bir şeye çok takıldım, bu nedenle tek bir noktaya dair birkaç cümle sarf etmek istiyorum.

Türk fantastik edebiyatından örnek olarak ben İhsan Oktay Anar örneğini vermek istiyorum. Özgünlüğün yanı sıra, kendi felsefesi ve daha önce hiçbir yazarda görmediğim hikaye içinde hikaye tarzıyla göğsümü gere gere onu örnek veriyorum.

Ayrıca, yeterince karşı örnek verilememesinin nedenini ben Türklerin daha kendi ülkelerinde destek görmemesine bağlıyorum. Söz gelimi, aylık öykü seçkisinde ne kadar özgün şeyler okudum ancak kitap basmak isteyen Türk fantastik yazarına daha okurundan destek gelmiyor, değil ki yayınevi. Böyle olunca da verilecek örnekler azalıyor.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #33 : 08 Aralık 2011, 13:05:07 »
Fırtınakıran'ın söylediklerine katılıyorum. Ülkemizde fantastik edebiyatta yazın veren kişilere çok az destek ve değer veriliyor. Bunlardan biri de Sadık Yemni. Biz onu tanıyor, seviyor ve okuyoruz ama sokaktan bir adamı çevirip kimdir diye sorsak alacağımız cevap belli. Halbuki öyle yetenekli ve öyle eşsiz bir hayal gücüne sahip ki... İnsan üzülmeden edemiyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 22 Ağustos 2012, 11:33:46 »
Drizzt'in mükemmelliği beni de sıkmıyor değil. Kitapları ilk okumaya başladığım anda kendini belli ediyor. Drizzt şişirilmiş bir karakter daha ilk kitapta dev ini basıyor baloru öldürüyor yenilmez kral heafstag'ı yeniyor. Bunlardan dolayı sevmiyorum.Çünkü benim görüşüme göre bu hayatta dört başı mağmur olan kimse yok da neden kitapta var.

Regis'i seviyordum o goblin mızrağını yiyip kahraman olmaya başlamadan önce Cadderly'i seviyordum ilahi büyüler en zor zamanlarında yardıma gelmeden önce Catti-brieyi seviyordum her attığını bitmeyen sadak ile vurmadan önce.

Ama bazılarını hâlâ seviyorum örneğin Pwent, Anthrogate, İvan, General Dagna, Banak Bravnanwil, Belwar Dissengulp çünkü bunlar mükemmel değil İvan'ın acizliğini gördüm, General Dagna'nın ölümünü, Banak'ın yaralanışını ve Belwar'ın hayatına devam edişini gördüm.Onlar iyi fakat mükemmel değil. Pikel kolunu kaybedebildi, ama Drizzt neden kaybede miyor? 
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 22 Ağustos 2012, 11:43:57 »
Drizzt konusu ne zaman açılsa herkesin ona fazlasıyla yüklendiğini düşünüyorum. Drizzt'in karakteri iyi ama mükemmel değil. Dövüş kabiliyetleri ise o öldürdüğü canlılarla savaşabilecek seviyede hiç değil.

Burada onu böyle yenilmez kılan şey ise hiç şüphesiz sahip olduğu büyülü eşyalar.. Onlar olmasa Drizzt en az 10 defa yanarak, donarak bilmem ne olarak ölmüş olacaktı. Bu eşyalara sahip olması konusu ise tamamen yazarın kararı, buna diyebileceğim bir şey yok.

Eğer o silahları olmasaydı ya senaryo bambaşka şekilde gelişmeli ve çok daha küçük olaylar etrafında dönmeliydi ya da başrolde Drizzt olmamalıydı ki sanırım sizde böyle olmasını tercih ediyorsunuz =)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 22 Ağustos 2012, 11:56:28 »
Çok fazla büyülü eşya sıkıyor. Örneğin Wulfgar'ın çekici beni sıkmıyorken Jarlaxle'ın çıkardığı ve her kitapta neredeye ilk defa gördüğümüz büyülü eşyaları sıkıyor. Drizzt'in kılıçları değil ama bileklikleri her darbeden her umutsuz darbeden kaçmasını sağlıyor bu da beni sıkıyor. Artemis'in hayat çalan hançeri Catti-brie'nin bitmeyen sadaktaki oklarla yayı beni sıkıyor. Kristal Parçasının etkileme gücü ile buçukluğun mücevheri beni sıkıyor.Bir de goblinleri orkları kötülüyorlar bir orkun elinde jarlaxle'da olan ve her emrinde yıldırım atan bir değnek olsa o orkun öleceğini düşünmüyorum.   

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 22 Ağustos 2012, 11:58:40 »
Eh tamam işte sorun Drizzt'te değil.

Siz Salvatore'un kurgusundan hoşlanmıyorsunuz.. :) Yapacak bir şey yok başka şeyler okumanız lazım =)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 22 Ağustos 2012, 12:01:01 »
Ama Drizzt'in her kara-elften birazcık daha yetenekli olması inkar edilemeyecek bir gerçek. Daha ne bileklikleri ne de  büyülü palaları varken buzölüm'ü yenmesi buna işaret etmiyor mu?

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 22 Ağustos 2012, 12:03:32 »
Buna vereceğim cevap fazlasıyla spoiler içerebilir diye korkuyor ve cevaplamamayı tercih ediyorum =)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 22 Ağustos 2012, 12:07:25 »
Hayalet Kralı da okuyarak 26(19'u drizzt 3'ü jarlaxle ve 4'ü cadderly) kitabı bitirmiş biriyimdir. Bana spoiler olmayacağı kesin.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 22 Ağustos 2012, 12:09:30 »
Sana olmaz ama bu forumu sadece ikimiz kullanmıyoruz bir sürü kişi okuyor ya o açıdan diyorum :)

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #42 : 22 Ağustos 2012, 13:11:56 »
Sana olmaz ama bu forumu sadece ikimiz kullanmıyoruz bir sürü kişi okuyor ya o açıdan diyorum :)

Spoiler kutusu içine alarak tartışacağınız şeyleri yazabilirsiniz.

Bu arada ben de sizi dikkatle dinliyorum, devam ediniz. :)

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 23 Ağustos 2012, 17:42:49 »
Fırtınakıran'ın söylediklerine katılıyorum. Ülkemizde fantastik edebiyatta yazın veren kişilere çok az destek ve değer veriliyor. Bunlardan biri de Sadık Yemni. Biz onu tanıyor, seviyor ve okuyoruz ama sokaktan bir adamı çevirip kimdir diye sorsak alacağımız cevap belli. Halbuki öyle yetenekli ve öyle eşsiz bir hayal gücüne sahip ki... İnsan üzülmeden edemiyor.

Ülkemizde kaliteli olan her şeye çok az destek veriliyor. Kaliteli müzisyenler hep bir kenara itilmişken, ibrahim tatlıses-serdar ortaç gibi "kastre edilmiş boğaların" (küfür etmek istemediğim için bu şekilde ifade ettim) gürültüleri her alışveriş merkezinde, dolmuşta bangır bangır çalınır.

Biyolojide bir popülasyonda az gelişmiş bireyler, gelişme gösteren-gelişmiş bireylere göre neredeyse hep ezici bir çoğunluktadır. Bizim ülkemize ne de çok uyuyor değil mi? O zaman geriye kalan şey, "kaliteli azınlığın" varlığını mümkün olduğu kadar koruması ve geliştirmesi; "kaliteli üretim yapan sanatçıya" elinden geldiği ölçüde destek olması kalıyor çözüm olarak.

Not: Bu kastettiğim zaten geliri az olan bir öğrencinin sırf destek olmak için tüm harçlığını özgün(orjinal) kitap almaya yatırması demek değildir elbette. Herkes elinden geldiğince yardım etmeli.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index