Kayıt Ol

En Son İzlediğiniz Film?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: En Son İzlediğiniz Film?
« Yanıtla #1350 : 29 Ekim 2016, 19:25:07 »
Dragonslayer (1981)

Çocukken sadece filmin başlarındaki ejderhaya kurban sahnesini izlemiştim. O zaman için sahne korkunç geldiğinden devamını getirememiştim.

Temel kusuru, filmin temposunu sağlamak için mantık hatalarına göz yumması. Misal ejderhaya kurban sahnesi; kurban zincirlerinden kurtulmaya çabalarken, bizim için daha gerilimli ama kendi için daha zor olanı seçiyor.

Son büyücü ile son ejderhanın konu edindiği filmin zaman aralığı, Paganizmin bitip yerini Hristiyanlığın aldığı döneme denk düşüyor. Merkezi otoritenin güç kazanması da cabası. Masal klişeleriyle biraz oynayarak bazı beklenmedik hikaye dönüşleri de yok değil hani. Yine de 10 üzerinden 6-7 arası bir puanla kalıyor film.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1351 : 11 Kasım 2016, 00:45:42 »
Hell or High Water

Sicario'nun yazarı yazdığından belli bir umudum vardı ve izledim. Şimdilik benim için yılın en iyi filmi. Belki Arrival'ı daha çok beğenebilirim.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1352 : 27 Kasım 2016, 19:55:37 »
Fantastic Beasts

Ah be Rowling, bu kez boyundan büyük bir işe kalkışmışsın sanki. Hiç olmamış, hiç beğenmedim. Senaryo aşırı zorlama geldi bana, olmasaymış da olurmuş sanki.  :P Bunun üstüne kötü CGI (yıl olmuş 2016, insan gerçekten hayret ediyor) ve karikatüre kayan oyunculuklar da eklenince hiçbir cazip tarafı kalmadı. Tek beğendiğim filmin sonundaki twist oldu. Hoş bir sahneydi. 5/10

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1353 : 27 Kasım 2016, 20:25:26 »
Sondan bir önce izlediğim film: Dr. Strange. Konusu olmadığı için açmaya üşendim :(.

Bir çizgi roman uyarlaması filmde görüp görebileceğim en mantıklı çözümü izletti bana. HISHE ekibi orantsızı zekasıyla buna nasıl bir alternatif son düşünecek acaba :D? Onu çok merak ediyorum.

Şaka maka, Marvel filmlerinde eğleniyor olsam da Marvel filmi gibi değildi. Daha bir başkaydı. Daha akla yatkındı. Zaten oyuncu kadrosu yıldızlar gecidi tadında olduğu için, film bir artıyı da oradan alıyordu. Yauv Tilda Swintson nasıl öyle hem şefkatli hem de korkunç bakmayı başarıyor aynı karede? Nasıl bir yetenek o?

Kadro güzel, senaryo güzel, efektler güzel. Keyifle izledim. Çok da eğlendim. Bir çizgi roman uyarlaması olan filmden bekleyeceğim her şey vardı; bir de üstüne fazlası vardı (yukarıda saydıklarım). İzlemeyen varsa tavsiye ederim.

Çevrimdışı Blonde

• *
  • 27
  • Rom: 0
  • Hobbit+Lotr+HP
    • Profili Görüntüle
    • Blog'um
« Yanıtla #1354 : 27 Kasım 2016, 20:41:22 »
DAĞ 2

İzlediğim en harika filmdi. Sinemaya yakışır bir film bence ölmeden önce izleyin. Harikaydı, bir grup Bordo Berelinin (Fırtına Getiren) hikayesini anlatıyor.
.may we meet again

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1355 : 28 Kasım 2016, 19:13:29 »
Koca Dünya (2016)

Kardeşimin arkadaşlarından biri filme gitmekten vazgeçince, arkadaşının boşluğunu ben doldurdum :D

Reha Erdem'in önceki filmlerini bilmediğim için karşılaştırma yapamayacağım. Yönetmenle filmden sonra yapılan söyleşide Reha Erdem, mitolojik göndermelerin olup olmadığı sorusuna cevap olarak esas amacının bu olmadığından bahsetti. Kardeşimin filmi beraber izlediğimiz arkadaşıyla filmden sonra konuştuk. Reha Erdem filmografisi konusunda daha bilgi biri olarak bu fikre pek katılmadı. Her izleyenin filmden kendi çıkarımını yapması için yönetmen bu konuyu cevapsız bırakmış gibi geldi bana.

Eh yönetmenin niyeti buysa, ben de filmi kendimce yorumlarım; sorunlu bir doğaya dönüş hikayesi çerçevesinde, sorunlu bir Adem ve Havva hikayesi gibi geldi film. Ali karakterinin ağrılığı daha çok gibiydi. Filmi izlerken, zamanı kullanmada bazen yeterince ekonomik davranmamış hissiyatı oluştu. Tabii filmi fazlaca ağırlaştıracak sarkmalar yaşanmıyor. Sonlardaki rüya sahnesi olmasa da olurmuş diyorum gene de.

Minik sorunlar yaratıp çözüme kavuşturarak (ondan sonrasını merak etmeyeceğimiz bir "çözüme kavuşma") film ilerliyor.

Spoiler: Göster
Sonun belirsizlikle bitmesi beni pek rahatsız etmedi. Son ne şekilde olursa olsun filme dair yorumum değişmeyecekti. Hatta bu belirsizlik iyi bile olmuş diye düşünüyorum.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1356 : 30 Kasım 2016, 22:47:20 »
Fantastic Beasts and Where to Find

İlk olarak beğenmedim. Çünkü dövüş sahneleri çok sıkıcıydı.Ayrıca fantastik canavarların daha etkileyici olmasını beklerdim. Baş rol oyuncusunun ise o aptal saçı ve duruşu iyice soğuttu.Kendimi büyülü bir dünyada hissetmedim.Bilmiyorum belki de öyle istediler.

Son olarak şunu söylemeden geçemeyeceğim. Yazarın ( J.K. Rowling ) çocuklarla ilgili bence büyük sorunları var.Hem 12 - 13 yaşlarında Harry Potter serisini okumuş biri olarak hem de şu anda bir baba olarak bakıyorum ve bunu hissediyorum. Psikolojik olarak çocukların üzerine çok yükleniyor. Bilinçaltında nasıl bir kaos var bilmek isterdim.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1357 : 05 Aralık 2016, 19:08:31 »
For the Love of Spock (2016) (Belgesel)

Leonard Nimoy ve onunla bütünleşen karakter Spock'ın öyküsü.

Oğlu Adam Nimoy, belgeselin yönetmeni olmakla kalmayıp, oğlu olarak da aralarındaki ilişkiden bahsediyor. "Spock" karakterinin ortaya çıkışı ve nasıl tepkiler aldığı konusunda bilginiz varsa, belgesel bunun üstüne çok fazla yeni şey sunmayabilir. Ama bundan şikayetçi değilim. Bu ikonik karakteri tanıtmak ve anlamlanmasını sağlama görevini başarıyor belgesel.

Spock karakterini anlamak için gerekli tüm noktalara değinilmiş: Spock'u oynarken Leonard Nimoy'un nelerden yararlandığı; Spock karakteri için Kirk'ün önemi; Kirk için Spock'ın önemi; Spock, Kirk ve Dr. McCoy üçlüsünün harika kimyası; Spock karakterinin etkileyiciliğindeki sebepler... Bu karakteri anlamak için gerekli bilgiler var.

Leonard Nimoy'un karakteri, çevresi, kariyeri ve aile hayatıyla alakalı kısımlar beni daha çok etkiledi. Belgeselden öğrendim, evdeyken bile Spock rolünden çıkmadığını öğrenmek beni şaşırttı. Kariyeri kadar, özelini de etkilemiş. Özellikle televizyonda kariyer yapmış biri olan Leonard Nimoy'un tiyatrodaki başarısını anlatan bölüm beni etkiledi. Leonard Nimoy'un, Man in the Glass Booth oyunundaki etkileyici performansından bahsedilirken, keşke izleyebilmek nasip olsaymış dedim (Bazı arzulara ulaşmak imkansız tabii!).

Ne yapıyorum ben? Bu gidişle belgeseli anlatacağım. Spock'u ve onu canlandıran Leonard Nimoy'u anlatan bir belgeselde ne olması gerekiyorsa var bu belgeselde.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1358 : 10 Aralık 2016, 20:33:49 »
Captain Fantastic

Adına aldanmayın, bu fantastik bir film değil. Aslında kendi içinde bir mucize, ama o gerçek olabilecek türde olanlardan. Olası bir mucize bu. Deus Ex Machina hiç değil.

Bu sene izlediğim en iyi filmlerden biri de Captain Fantastic oldu. Into the Wild'a benzetilmiş çoğu kişi tarafından. Haksız değiller, ama o kadar da benzemiyorlar bence.

Beni derin düşüncelere ve sorgulamalara sevk eden güzel bir filmdi. Bir ölüm ancak bu kadar renkli, bu kadar enerji veren ve bu kadar insanı mutlu eden bir şekilde işlenebilirdi. Ayrıca çocuk sahibi olmaya karşı duyduğum antipatiyi de sorgulattı. Ben AVM kültürü çocukları mı istemiyorum, yoksa çocuk olgusunun kendisi mi? En çok düşündüklerimden biri de bu oldu.

Oyunculuklar da aynı şekilde takdire değer.

Tavsiye ederim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1359 : 12 Aralık 2016, 10:09:01 »
Kubo and the Two Strings

Sinemada izlemek kısmet olmamıştı. Şu karanlık günlerde, pazar sendromu da üstüne gelmişken, dün gece izlemeye karar verdim[*]Pazartesi değil de Pazar Sendromu oluyor bende[/*]. İyi ki de izlemişim.

Sanatsal yönünün yanı sıra, pek öyle rastgelinecek türden bir konuya da sahip değil. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki tahminlerimi çoğu zaman yalancı çıkartan bir kurgusu vardı. Çok da güzeldi bu bakımdan. Yapımında kullanılan teknik, harika müzikleri ve özgün konusuyla kesinlikle izlenmeli derim.

Captain Fantastic'in ardından güzel bir tamamlayıcı etki bıraktı. Tek gözünden olmuş çocuk Kubo'nun, müzik aletinin, tellerinin, annesini, babasının ve onun diğer gözünün peşinde olan büyük babası ve teyzelerinin büyülü hikayesi bu. Ama detaylar siz izleyicilere kalsın. Fazla şey bilmeden izleyin derim :)

Müzik başlasın, kağıtlar dans etsin ve her çocuk hava kararmadan evine dönsün.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1360 : 12 Aralık 2016, 22:33:30 »
Kubo'yu ben de merak edip seyrettim ve diyorum ki iyi ki seyretmişim. Uzakdoğu felsefesi, bir çocuk, kağıt askerler, kötü zannedilen dev böcek. Sadece izleyin derim. Bir de Muno var gene anime ve masalsı bir destan. Ay, ve güneş, yürüyen ay tapınağı, bekçiler, iyiyle kötünün mücadelesi. Harika çizimler de cabası.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #1361 : 20 Aralık 2016, 23:07:22 »
Captain Fantastic

Bu filmin yüzeyde anlatmak istedikleriyle zerre ilgilenmiyorum. Bu film benim için eşi vefat etmiş bir koca ve annesini kaybetmiş çocuklarla ilgili. Bir babanın evlatlarına kol kanat germesiyle ilgili bu film. Yalnızlığı içinde çocuklarını büyütmek için görülmemiş bir cesaretle kendi yolunu seçen bir adamla ilgili.

Bunları bizim alışık olmadığımız bir yaşam biçiminin içinde yapıyor sadece, farklı olan bu. Bildiğimiz şeylere bambaşka açılarla baktığımızda, yani şöyle bir durduğumuz yeri değiştirip yeniden baktığımızda onu bambaşka gördüğümüzü anladım bu filmde.

İçim acıdı, sevindim, mutlu oldum, şaşırdım, kazandım, yenildim, içime bir şey bıraktı bu film, değiştim.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1362 : 27 Aralık 2016, 23:24:38 »
Shin Gojira (2016)

İzlediğim sürümün bazı yerlerinde kesintiler vardı. Sanırım 20 dakikası eksikti. Ama yine de, bu, filmi beğenmeme engel olmadı.

İzleyebildiğim Gojira filmleri içerisinde, en çok Gojira vs İnsanoğlu temasının ağır bastığı filmleri beğenmişimdir. Shin Gojira bu konuda gayet başarılı. Canavarlar Kralının simgelediği temaları devam ettirmenin yanında bunları günümüze uyarlamada da başarılı. Başındaki Shin'in ("yeni" gibi bir anlamı var sanırım) hakkını veriyor. 1954'teki film günümüzde geçseydi nasıl olurdu gibi bir tadı var.

1954 yapımındaki dehşet saçan korkunç görünümüne daha yakın. Bunu özellikle belirtiyorum, çünkü seri ilerledikçe görünüşü çirkin güzeline doğru kaymaya başlamıştı. Tabii o görünümlerinden şikayetçi değilim. Varlığından kaynaklı olan yıkım  ve dehşet açısından görünüş olarak köklerine dönüş yapması isabetli olmuş.

Tam versiyonu çabucak çıkar umarım.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1363 : 08 Ocak 2017, 14:17:13 »
Anthropoid

Filmi izleme sebebim Cillian Murphy idi. Peaky Blinders'tan beri her işini izliyorum ve bu da oldukça iyiydi. Zaten üzerine yapışmış olan 40-50'li yılların adamı imajı rahatsız edici gerçekliğe eriştiğinden başka şekilde düşünemez hale geldim kendisini.

Bunların dışında gerçek hayat öyküsü olan hikaye üst rütbeli, öyle ki Hitler'in üçüncü adamı diye bahsi geçen Heydrich'in suikastini konu alıyor. Ben kolay kolay savaş filmi beğenen biri değilim ama bu gerçekten iyiydi. Suikast yapalım 'ehe-ehe' ile bitmiyor, bunun öncesi-sonrası, olayın içinde-dışında kalanların hali, psikolojisi vs. her şey ince ince işlenmiş.

İki ay içinde 7-8 film izledim, bunu önermeden geçemedim. :) İzleyiniz efendim, güzel yapım.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Reducto

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1364 : 20 Ocak 2017, 02:43:03 »
Star Wars Rogue One'ı izlemiştim herhalde en son hem klasik hem de modern'i bir arada yakalamışlar görüntüler efektler herşeyi on numaraydı sanıyorum ki bir çok kişi gitmiştir herhalde sussam en iyisi :D