Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1395 : 14 Ekim 2016, 00:43:20 »
Dünyalılar - Kolektif

Bitirdim.
Ödüllü öyküler, geneli itibari ile melankolik; ürkütmeden rahatsız ediyor. Böylece düşünmeye sevk ettiriyorlar.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1396 : 14 Ekim 2016, 01:09:01 »
Jim Butcher - Fırtına Büyücüsü
Daha bu akşamüstü bir Hasan Ali Toptaş'ın altından kalkmıştım ki şaşırtıcı bir saatte -22:00- aras kargodan biri kitaplarımı getirdi. Jim Butcher - Fırtına Büyücüsü'ne bir bakayım dedim, kafamı kaldırdım 100 sayfa geçmiş. İnanılmaz akıcı, okuması gerçekten kolay ve eğlenceli bir kitap. Konusu hakkında yorumu bitirdikten sonra yapacağım lakin şu bir şeylerin isimlerini bilme ve onları çağırma mevzusu dönüp kitaplığımdaki Kralkatili Güncesi Serisi'ne bakmama sebep oldu. Çok da spoiler vermeden şey edeyim en iyisi... Hadi kaçtım!
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1397 : 17 Ekim 2016, 10:39:26 »
Yaaaa Dresden okunuyor <3 Her yeni Dresden okuyucusuyla günüm aydınlanıyor  :aww

Elçilik Kenti - China Miéville

Ben anladım neden yavaş okuduğumu. Kitapta çok yavaş gidiyordum. Genelde Miéville kitaplarında böyle oluyor bana. Şehir ve Şehir hariç, önce ağır tempoyla başlıyor sonra birden girdap gibi içine çekiliyordum. Bunda da öyle olacağını bekledim; oldu da. Fakat bu defa iki nedeni var. Birincisi, oluşturduğu soyut kavramları kafamda anlamlandırmak uzun zaman aldı. İkincisi, kitabı serviste okuyor olmamdandı. Bu neden aynı zamanda birincisine yol açan da bir durum.

Yok, bu kitap işe gidip gelirken okumak için uygun değilmiş. Öyle fonda radyo açıkken kitabın içine girmem ve soyutluğunu anlamlandırmam normalden daha uzun sürmüş. Bunu da uçakta anladım asdklfjdsf. Ciddiyim. Uçaklarda müthiş kitap okuyorum. Yerden yükselince konsantrasyonum tavan yapıyor; ben de anlamadım.
Küçüklüğümden beri konsantrasyon konusunda sıkıntıları olan biri olarak, uçakların bendeki bu etkisini anlamak mümkün değil.

Neyse, kitap yine şahane. Uzayı soyutla, dil kavramını somutlaştır. Bu nasıl iş? China Miéville dışında bunu yapabilecek kaç yazar var? Bu adam yaşayan bir ustadır ve ne mutlu ki biz de bu çağda yaşıyoruz. Çoğu ustanın ölümünden sonra dünyaya gelmiş bizler için harika bir şey bu bence. [*]Bak Le Guin ölürse çok üzüleceğim he :( O ölmesin benden önce[/*]

Kitabı yanlış koşullarda okuduğum için çok ağır gitmiş olsam da, şimdi de her bulduğum arada kendisine koşuyorum.

Hard science fiction açılışının ardından dilbilimiyle yola devam edip ortaya yine dehşet bir şey çıkartmış.

Ben sevdim, eller alsın.

Not: kendisi new weird ustası olsa da, bu kitap tamamen bir bilimkurgu. Hem de en saf haliyle.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1398 : 17 Ekim 2016, 13:12:48 »
Madem Dresden denmiş ben de konuya atlayayım.

Turn Coat - Jim Butcher

Bu seriyi okuma düzenim biraz ilginç. Bir başlıyorum haftada 2 kitap bitiyor, sonra bir süre ara veriyorum. Bu aralar yine okuyacak başka bir şeyim kalmayınca kaldığım yerden devam edeyim dedim, 11. kitabın ortalarında bırakmışım. Sanırım spoiler vermeden söylenebilecek tek şey serinin gittikçe güzelleştiği. An itibariyle 15 kitaptan oluşan bir seriye biraz tereddütlü yaklaşabiliyor insan, bir yerde suyu çıkar diye düşünüyorsunuz ama öyle olmuyor. Her nasılsa üstüne koyarak devam ediyor, hem de çoğu kitabın benzer bir yapıya sahip olmasına rağmen. Bu kitap da istisna değil, yine elimden bırakamıyorum. İngilizcenize biraz olsun güveniyorsanız 5 kitapta bırakmayın bu seriyi. Yazık edersiniz.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1399 : 20 Ekim 2016, 23:06:39 »
Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim - Sherman Alexie

Aldığı ödülleri sonuna kadar hak ediyor. Okurken, neşe ve hüznü kısa aralıklarla tecrübe ettiriyor. İç içe geçmişler. Sizin için sıkıntısı ve mutluluğu ile gayet sıradan bir olay var diyelim. Durumunuzu dışarıdan gözlemleme fırsatı olan biri için ise yaşadıklarınız hayli trajikomik gelir. Biri ötekine asla baskın gelmiyor. Sıradan hayatımızda olduğu gibi. Gerçekten gri bir kitap.

İçindeki karikatürler, kitapta bahsi geçen sahnenin tekrar canlandırılması değiller. Anlatıma farklı açılardan ekleme yaparak güçlendirmek ya da konuyla ilintili olsa da bahsedilmeyen ayrıntılara değinmek içinler. Bu ek anlatı bende küçük bir şok yaşamama sebep oldu. Junior'un hayatındaki kırılma anını başlatan olayı karikatürize hayallerden biri sanıp sonraki bölüme geçtim. Olayın yaşandığı ilk cümle ile tasdiklenince, Junior'a karşı tepkim, "Bunu harbi harbi yaptın mı?!" oldu :D.

Kitabı okuyacaklar, o kısmı okumadan karikatürleri incelemeye kalkmasın. Kitabın trajikomikliğini, o gri tonu kitabın her yerini sarmış.

Kitabın yarısında, hiç okumadığım arka kapakta yazan övgüleri gözüm ilişti. Neil Gaiman şöyle yazmış kitap hakkında, "Her yönüyle mükemmel, dokunaklı ve son derece komik..." Ben aradaki "ve"yi kaldırıp dokunaklı-komik olarak değiştirerek katılıyorum bu övgüye.

Gençlik edebiyatı diye burun kıvrılmasın.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1400 : 22 Ekim 2016, 12:46:09 »
2312 - Kim Stanley Robinson

İlk 30 sayfayı bitirdim. Giriş kısmı ayrı inceleme konusu. Bilimi kullanarak, Merkür'e gidip gelmiş gezgin gibi aktarılmış. Bilimsel veri, deneyimlerin yarattığı duygusal tecrübeleri hor gören soğukluktan uzak. "Ne ilginç yermiş, nasıl da farklı bir kültür gelişmiş." dedim. Şehirleriyle birlikte hareket eden Güneşgezerler; çevreyi sanat eseri olarak şekillendirme; kültürün bilimsel atılımlar ile olan bağının birer örneği gibi.

Şehrin raylar üstünde yürümesini sağlayan mekanizmanın genleşme özelliği gibi basit bir temel üstüne dayanması hoşuma gitti.

Okumaya devam.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1401 : 27 Ekim 2016, 18:45:18 »
2312 - Kim Stanley Robinson

Bitti. İnsanın etrafını şekillendirme hünerini överken sevgili Dünya'da yaşamanın ne kadar harika bir şey olduğunu hissettim. Dünya, insanoğlunun kendi yapay dünyacıklarının yaklaşmayacağı tek teraryum, biricik yuva.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1402 : 29 Ekim 2016, 18:46:01 »
Sayılar ile başlayan kitaplara devam :D!

2001 Bir Uzay Destanı - Arthur C. Clarke

Azıcık okuyabildim. Ortak bir projenin ürünü olarak ayrıntı konusunda filmden daha fazla şey barındırıyor. Filmin belgeselimsiliğine kıyasla daha hikayesine odaklı.

Çevrimdışı Rand AlThor

• *
  • 5
  • Rom: 0
  • Görev dağdan ağır, ölüm tüyden hafif.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1403 : 29 Ekim 2016, 18:53:15 »
Zaman çarkı 6.kitapdayım çok fantastik kitap okumadan bu seriye başladığım için pişmanım biraz sanki bu bitince diğer okuduklarım zevk vermeyecek gibi hissediyorum

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1404 : 29 Ekim 2016, 19:17:12 »
Reis - Soner Yalçın, Doğan Yurdakul

Çok fazla bilgi ile dolu olduğundan günde en fazla otuz sayfa okuyabiliyorum. Şu ana kadar kitabın çok güzel ilerlediğini söyleyebilirim. 60. sayfadayım.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1405 : 30 Ekim 2016, 23:43:55 »
Ben de bir kaç gün önce Soner Yalçın'ın Galat-ı Meşhur'unu okudum. Soner Yalçın yakın tarih konusunda bir uzman ve bildiklerini çok iyi bir şekilde yazıya döküyor.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1406 : 01 Kasım 2016, 17:50:32 »
Robert Jordan-Hançer Yolu
Seriyi okuyanlar 7. kitabın diğer kitaplara göre sıkıcı olduğunu bilir. 8. kitaba başlamadan önce aynı sıkıcılıkla karşılaşacağımı sanmıştım. İlk bölümler güzel başlayarak beni şaşırttı. Genel olarak 7. kitaptan iyi olduğunu söyleyebilirim ama aklımda hep şöyle bir soru var: Neden yazmış ki bunları? 500 sayfada bir sürü olay, ölen karakterler, savaşlar var ama bunların hiçbiri olmasa da kitapta bir şey değişeceğini düşünmüyorum. Serinin geleceği açısından bu olaylar sanki bir önem teşkil etmiyor. Jordan olayları uzattıkça uzatıyor. Sağ salim Brandon Sanderson'ın yazdığı kitaplara gelsem çok güzel olacak. 

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1407 : 04 Kasım 2016, 19:56:54 »
2001: Bir Uzay Destanı - Arthur C. Clarcke

Çocukluğun Sonuna kıyasla biraz daha basit, biraz daha teknik. Bunda zamanına göre bir gelecek tasviri yapmadaki gayretinin payıda büyük.  2312 ve Marslı gibi ondan sonra gelenlerin derinlemesine işlediği konulara ufaktan değinilmiş. Bu bile zamanı açısından önemli ve saygı uyandırıcı. Aynı sebepten ötütü şimdiki okurlar için biraz yavan gelebilir.

Ama unutmayın sene 2016 ve insanoğlunun ne Ay'da bir üssü ne de Hal 9000'i var.

Hal demişken; Hal 9000'inin derdini anlayınca üzüldüm. Filmde neden kontrolden çıktığını bilseydik, Kötü Yapayzeka listesine konurken çekincede kalınırdı.

Anadolu Korku Öyküleri 1- Işın Beril Tetik, Ayşegül Nergis, Demokan Atasoy, Koray Günyaşar, Galip Dursun, Kaya "Keri" Küpçü

Daha yeni başladım. 2. cildi bitirince genel bir yorum yaparım.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1408 : 04 Kasım 2016, 22:24:32 »
İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası

Elli sayfa falan okudum şimdilik. Her sayfada en az iki kelime var bilmediğim, bu da okuma hızımı yavaşlatıyor. Ama şimdilik çok güzel ilerliyor, içine çekiyor anlatım tarzı.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1409 : 07 Kasım 2016, 13:07:39 »
Kötünün Estetiği II: Aydınlanma ve Psikoloji - Şeytanın Yeni Marifetleri

İncecik ciltler bunlar. Kötünün Estetiği serisi 7 kitaptan oluşuyor, ama 100 - 150 sayfa arası kitapları kapsıyor.

Bu 2. cilt beni mest ederek başladı. İlkine de vurulmuştum açıkçası.

Henüz 16. sayfadayım, fakat daha bu kadar az okumuşken yine bir dolu şey öğrendim. Mesela ben Şeytan'ın neden keçi ayaklarıyla temsil edildiğini bilmiyordum. Kökenini öğrenmiş oldum. Ayrıca, Şeytan'ı çizimlerle tasvir etmenin aslında nasıl bağnazlığı körüklediğine dair de harika deliller var.

Yalnız bir nokta var ki çok canımı sıktı. Avrupa yüzyıllar önce "insanın günahlarından insan sorumludur, Şeytan ayartmaz, ruhu Şeytan'a satma gibi bir şey kutsal kitaplarda da yoktur" gibi söylemlerle Kilise ile karşı karşıya gelmiş. Biz 21. yüzyılda mahkemelerde "Şeytan'a uydum, içime cin kaçtı, cinler yaptırdı" diyerek beraat ediyoruz. Mutsuzum.

Neyse, Sel Yayıncılık harika bir çeviriyle seriye devam ediyor. İçerik zaten ortada. Fakat acilen diğer ciltler çevrilmeli <3