Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle

Dünyanın gözü kulağı George R.R. Martin tarafından kaleme alınan Buz ve Ateşi Şarkısı sersinin ilk kitabı olan Taht Oyunları'nın HBO tarafından çekilen dizisinde olsun, 6 yıl aradan sonra serinin 5. kitabı yurt dışında çıkıyor!

12 Temmuz 2011'de çıkacağı duyurulan A Dance with Dragons (Ejderhalarla Dans) şu sıralar yabancı fantazya sitelerinde büyük yankı uyandırmış durumda.

Türk okurlar ise daha çok bekleyecek gibi görünüyor. İlk olarak Arkabahçe Yayınları tarafından çevrilen birinci kitap Taht Oyunları, iki cilt olarak piyasaya sürülmüştü. Ancak, serinin devamı gelmedi.

Şimdilerde ise -ki aradan uzun bir zaman geçti- serinin takipçileri Epsilon Yayınevi'nden gelecek haberleri bekliyor. Yayın haklarını devralan Epsilon Yayınevi, ilk kitaptan itibaren seriyi yeniden çevirecek. Ayrıca ilk kitabı Arkabahçe gibi iki farklı cilde bölmek yerine, aslına uyarak tek kitap şeklinde çıkartacak.

Umarız, Epsilon Yayınevi seriyi hızlı bir biçimde dilimize yeniden kazandırmaya başlar ve bizler de yabancı okurlar gibi yeni çıkan kitabın heyecanını yaşarız.

Kapak görsellerini aşağıda bulabilirsiniz.

Spoiler: Göster

Çevrimdışı melkorrulz

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
« Yanıtla #16 : 24 Nisan 2011, 21:33:02 »
Eserin ingilizcesini alabileceğim bir yer var mı ? ya da güvenilir bir site ?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 24 Nisan 2011, 21:44:36 »
Eserin ingilizcesini alabileceğim bir yer var mı ? ya da güvenilir bir site ?

Eğer İstanbul'daysınız eserin İngilizcesi'ni Nezih Kitapevi'nde gördüm. Aynı şekilde D&R'da da olabilir. Ama ben genelde Nezik Kitapevi'nde pek çok İngilizce fantastik eser görüyorum.

Güvenilir site arıyorsanız, Amazon.com var :). Ama Türk satış sitelerinde İngilizce olarak satan var mı bilmiyorum.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Nisan 2011, 09:35:56 »
Martin A Dance with Dragons kitabını nihayet bitirmiş. 12 Temmuz tarihi biraz daha kesinlik kazanmış durumda :) http://www.tor.com/blogs/2011/04/george-rr-martin-has-completed-a-dance-with-dragons

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Mayıs 2011, 11:38:21 »
Arkadaşlar an itibari ile çok önemli bir bilgiye sahip olduk.

Orijinalinde tek kitap olan ama Arka Bahçe'nin ikiye bölüp çevirdiği ve ikinci kitabın çevirmeninin Özberk Uğurer olduğu bilgisi tamamen yanlış bir bilgiymiş. Dolayısıyla bugüne kadar gelen tüm eleştiri ve kınamalar aslında Özberk Bey'e haksız yere yapılıyormuş.

Yapmış olduğumuz incelemeye yorum yapan Özberk Uğurer kitabın çevirmeninin kendisi olmadığını, ikinci kitabın bir kısmını çevirdiğini fakat onun da yayınevinin maddi sorunlarından dolayı çıkmadığı açıklamasında bulundu.

Yapmış olduğu detaylı bilgilendirmeyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 05 Mayıs 2011, 12:02:54 »
Arkabahçe'ye yazıklar olsun. Özberk Uğurer'i bıraktıkları zor durumdan ötürü bence çevirmen dava açmalı. Bir de utanmadan, o saçma çeviriye, elini sürmemiş birinin adını vermişler...

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 30 Mayıs 2011, 16:09:53 »
Arkadaşlar epsilon'un seriyi yayınlayacağı tarih hakkında bir bilgisi olan varmı acaba?
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 30 Mayıs 2011, 17:03:09 »
Arkadaşlar epsilon'un seriyi yayınlayacağı tarih hakkında bir bilgisi olan varmı acaba?

Epsilon yayınevi, site adına kaç kere sormamıza rağmen cevap verme tenezzülünde bulunmuyor. En son arandığında ise başlarından savdılar.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 30 Mayıs 2011, 19:18:23 »
Orijinalinde tek kitap olan ama Arka Bahçe'nin ikiye bölüp çevirdiği ve ikinci kitabın çevirmeninin Özberk Uğurer olduğu bilgisi tamamen yanlış bir bilgiymiş. Dolayısıyla bugüne kadar gelen tüm eleştiri ve kınamalar aslında Özberk Bey'e haksız yere yapılıyormuş.

Bununla ilgili somut bir kanıt elde edilebildi mi?

Çevrimdışı Akhorahil

• *
  • 4
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 30 Mayıs 2011, 19:53:45 »
keşke ithaki falan alsaymış yayın haklarını en azından bu işi hakkıyla yapacak bir yayın evi  :hemk

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 30 Mayıs 2011, 20:41:41 »
@kahlan amnell

Kendisi bizzat bu bilgiyi portalda paylaştı.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 30 Mayıs 2011, 20:59:37 »
@kahlan amnell

Kendisi bizzat bu bilgiyi portalda paylaştı.

Onu biliyorum elbette. Herhangi bir ithamım yok elbette, ama ben çevirmedim, benim adımı koymuşlar demesi kolaydır, değil mi? Sorumun amacı, magical'ın ona mail atarak kanıtlamasını istediğini biliyorum. Onun sonucu alındı mı diye sormuştum.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 31 Mayıs 2011, 14:32:08 »
İthaki'ye Zaman Çarkı'nın 13. kitabına yaptıkları için çok kızgınım ama Epsilon gibi yayınevlerini görünve İnsanın ister istemez İthaki'ye dua edesi geliyor.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 31 Mayıs 2011, 15:56:51 »
Epsilon yayınevinden nefret ediyorum.

Yaptıkları hakkıyla doğru düzgün yapmıyorlar. Yayın hakkınnı aldıkları ingilizceden, türkçeye çevrilen kitaplar çok başarısız oluyor; çevirmenleri başarısız. Seri halindeki kitapların ilk serisini yayınladıktan sonra ikinci seriyi bilerek geç yayınlıyorlar ki okuyan sayısı artsın diye.

Keşke daha düzgün bir yayınevi alsaydı yayın haklarını.

Ama umarım bir an önce çıkarda, alıp okurum hemen.
Düşündüğüm ve yaptığım şey her zaman tam tersidir.

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 31 Mayıs 2011, 16:20:40 »

Şaka bir yana, bu kadar sinirlenmeye gerek yok gerçekten. Kötü bir çeviriyi yeniden tercüme ediyorlar ve biraz daha fazla kar etmek istemeleri gayet normal. Ayrıca çok hoş çevirileri de bulunmakta Epsilon'un^^.
He Who Dwells Beneath The Waves