Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
« Yanıtla #270 : 11 Ocak 2013, 23:14:37 »
dekadans  bence sen benim demek istediğimi pek anlamadın.
1)Epsilon'u aşk romanları çıkardığı için değil çıkardığı kitap türleri belliyken dizisi yayınlanınca birden fantastiğe atlamasını ve bu kitabın İthaki'nin hakkı olmasına rağmen bu kitap üzerinden büyük paralar kazanmasını yani yayınevinin bu hamlesini ayrıcada kitapların fiyatını eleştiriyorum.Fakat Epsilonun çevirisine veya kitapları 2 cilt olarak basmasına,kitap düzenine ve kapağına hiçbir olumsuz eleştirim yok.
2)Ben yayınevini protesto ediyorum GoT serisini değil.Bu seriyi hangi yayınevi çıkarırsa çıkarsın okunabilir düzeyde olduktan sonra okuyacağım.Yukardaki "o zaman kitabı okumayın" cümlenin hiç düşünülmeden yazılmış bir cümle olduğunun kanısındayım.Hala bu cümlenin arkasındaysanda konuya ne kadar yüzeysel baktığının kanıtıdır.
3)Bu forum bu alandaki Türkiye'deki en iyi site bunu burada tartışmayacaktıkda nerede tartışacaktık??
4)Mesajında kurduğun ""cahil", "popülist" vs diye tanımladığınız insanlar kitaplara ilgi göstermeseydi yine muhtemelen ilgi görmediği için çeviri devam etmeyecekti. " cümlesi son derece doğru ama bu onların bu kitabı hangi amaçla okuduğunu ve yarattıkları izlenimle bu gibi mükemmel bir serinin ne kadar kötü reklamının yapıldığını değiştirmez.Ve onların bu seriye zarar verdikleri düşüncesindeyim
5)Şu ana kadar yazdığım bütün mesajların hala arkasındayım ve herhangi bir sorun olursada cevaplamaya hazırım.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #271 : 12 Ocak 2013, 00:33:34 »
Kote inan ki senin daha önce bu başlığa bir yorum yazdığını, şu bana hitaben yazdığın paragrafı okuduktan sonra fark ettim. Fark ettim ama yine okumadım, çok üşendim.

Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #272 : 12 Ocak 2013, 01:00:20 »
İster Aşk kitabı yayınlasın ister şiir ister Türk edebiyatı yayınlasın herhangi bir yayının popülerliğe ulaşan bir seriye para uğruna atlaması ve kitap fiyatlarını yüksek tutması hiç hoş değil.Bu bağlamda X Y Z yayınevi olsun kim olursa olsun aynı eleştiriyi alacaktır.Demek istediğim o ki boşa tartışıyorsunuz aslında.Ayrıca biz böyle yapan yayınevlerini eleştirirsek belki eleştirileri dikkate alıp kitap fiyatlarını düşük tutabilir.Bi nebze yararımıza olur diye düşünüyorum.Şahsen ben henüz ingilizce bilmediğim için kitabı kim çevirirse çevirsin okuyacağım o yüzden benim için ön planda kitabın 'fiyatı' var. Ve ülkemizde ne yazık ki kitapdan bile para kazanmak için neler yapıyorlar görüyoruz.

İnşallah ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #273 : 12 Ocak 2013, 15:46:41 »
Rhonin güzel anlattın kardeşim fiyat konusunu sana katılıyorum.Ama ben kitabı ithakinin almasını ithakinin bu alanda çok daha tecrübeli ve değerli bir yayınevi olduğu için istemiştim.

dekadans sende son mesajın nasıl biri olduğunu açıkça gösterdin.Sırf polemik olsun diye daha mesajları bile okumayıp o mesajlar için eleştiri yapan sonrada hakkında eleştiri yaptığın mesajı bile okumadığını pişkince söyleyen birisin.Üstüne gelmiş bizi çocuklukla,polemik çıkarmakla itham ediyorsun.Senin gibiler laf kalabalığı yapmaktan öteye gidemez.Lütfen bundan sonra forumda mesaj yazmada zaman kaybı yaşamayalım.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #274 : 12 Ocak 2013, 17:12:17 »
dekadans sende son mesajın nasıl biri olduğunu açıkça gösterdin.Sırf polemik olsun diye daha mesajları bile okumayıp o mesajlar için eleştiri yapan sonrada hakkında eleştiri yaptığın mesajı bile okumadığını pişkince söyleyen birisin.Üstüne gelmiş bizi çocuklukla,polemik çıkarmakla itham ediyorsun.Senin gibiler laf kalabalığı yapmaktan öteye gidemez.Lütfen bundan sonra forumda mesaj yazmada zaman kaybı yaşamayalım.

Yahu bunu yapmayın ya. Cidden ama. Neyin tartışıldığı ve nasıl tartışıldığı önemli değil. Kimsenin karakterini eleştiremezsiniz, böyle bir hakkınız yok. Hele bir de dekadans gibi kültürlü ve saygıdeğer bir üyemize kış kış yapmaya hakkınız hiç yok. Eğer böyle yaparsanız size şu soruyu sorarlar; Sen kimsin? Kimsin de sen bu forumda bulunmayı hak ediyorken o hak etmiyor? Onu da geçtim sen onu nasıl kovabiliyorsun?

Tamamen zıt görüşlerde olabilirsiniz, tartışma çirkinleşmiş olabilir. Ama şu söyledikleriniz ağızdan çıkacak laflar değil. Herkes klavye başında burada, kimse yüz yüze değil. O yüzden saygı. En önemli şey saygı.

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #275 : 12 Ocak 2013, 19:16:59 »
Bence kitabın çevirisi kötü değil yani çok bariz hatalar yok. Birçok çeviriden iyi. Bu arada çeviri demişken İthaki yayınlarının Hobbit kitabı çevirisinde ne kadar çok hata var.

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #276 : 12 Ocak 2013, 21:31:38 »
dekadans haklı. Legend haklı. Denaroya ise sadece fiyat konusunda katılıyorum.

ayrıca, ithakinin hakkı da ne demek? böyle abes bir şey duymamıştım.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #277 : 12 Ocak 2013, 22:36:38 »
Legend bende senin gibi düşünceye saygı istiyorum tartıştığım kişi isterse sitenin kurucusu olsun umrumda olmaz , önce benim mesajımı yorumlayıp bana çocuk diyecek ardındanda senin yazdığını okumadım okumuyorumda üşendim diyecek.Ben burada kültürlü saygıdeğer bir yan göremiyorum.Ben düzgün bir iletişimde herkesin haklarına, düşüncelerine saygı duyarım ama karşıdaki kişi benim yazdıklarımı okumadan bana çocuk diyebiliyorsa kusura bakmasın ona istediğimi diyebilirim ve bu benim hakkımda.Benim en son mesajım fikirlerimizin zıtlığından değil bana hakaret etmiş olmasındandır.Herkesin bir başkasının düşüncelerine saygılı olması gerekir.Yukarıdaki terbiyesizliği sen yapmış olsaydın aynısını sanada söylemekten çekinmezdim.

EmpatAİD söylediğim şeyin abeslikle alakası yok foruma bakarsan birçok kişininde aynı cümleyi kurduğunu göreceksin.

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #278 : 12 Ocak 2013, 23:59:12 »
o zaman forumda bir çok kişi abes düşünüyor. İthakinin hakkı! biri yayın hakkı dağıtıyor sanki, epsilonda ithakinin payına düşeni çaldı.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #279 : 13 Ocak 2013, 00:45:00 »
O zaman hepsi Metis'in hakkı. Yanlış değilsem Yüzüklerin Efendisi'ni filmlerden çok önce basmışlardı. Ya da rezalet çevirilerine rağmen Arkabahçe'nin hakkı ki Taht Oyunları'nı bastıklarında sene 2005 idi.
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #280 : 13 Ocak 2013, 01:09:57 »
Kote beni tamamen yanlış anlamışsın. Senin yorum attığını bile görmeden, sana "çocuk" demiş olamam. Ben orada başka birinin yazdığına tepki olarak öyle bir şey yazdım. Ha sen hala üstüne alınmak istiyorsan, o konuda benim yapabileceğim pek bir şey yok tabi.

Ayrıca burada mevzu kimin haklı, kimin haksız olduğu değil. Bu başlıkta daha fazla tartışma yaşanmaması adına konuyu toparlayayım. Söylediklerimden alınan, gücenen varsa kendilerinden özür dilerim. Sadece şahsi kanaatim, Epsilon iyi bir iş çıkarmaktadır. İthaki dahil pek çok yayınevi, bastıkları kitapların çevirisini özensizce yaparken, Epsilon böyle önemli bir seriye hak ettiği ihtimamı göstermiştir. O yüzden önceki yorumlarda konuşulanlar bana birazcık, "eleştirecek bir şey bulamadık, hadi bunu eleştirelim" gibi geldi. Ben de bundan rahatsızlık duyarak dile getirdim.

Ama bu başlığı şimdi sizin şefkatli parmaklarınıza ve aydınlık zihinlerinize bırakıyorum. İstediğiniz kadar yapıcı/yıkıcı eleştiri yapabilirsiniz tabii ki. Buna karışmak benim ne haddime.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #281 : 13 Ocak 2013, 13:42:09 »
dekadans  yorum yaptığın kişi ben ilk mesajı attıktan sonra benim mesajımı alıntıladığı için dolayısıyla ona yapmış olduğun yorumu kendime yapılmış saydım,ve üşendim okumadım yazın beni sinirlendirdi.Bir daha böyle saçma tartışmaların yaşanmaması için yorumladığın mesajlara daha dikkat etmeni öneririm.Sinirlendiğim düşüncelerin değil bunları aktarım tarzındı.
..Neyse bu konu yeterince uzadı zaten daha fazla uzatmayalım.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #282 : 15 Şubat 2013, 19:21:19 »
Arkadaşlar 13 yaşındaki birine (kısacası bana) bu seriyi tavsiye edermisiniz ?

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #283 : 15 Şubat 2013, 19:32:14 »
Arkadaşlar 13 yaşındaki birine (kısacası bana) bu seriyi tavsiye edermisiniz ?

Şahsen tavsiye etmem. Ama bu seni küçümsüyorum anlamına gelmez, yanlış anlamaman için söylüyorum. Çok karmaşık bir tarihe sahip Westeros, yüzlerce karakter, onlarca olay var. Takip etmekte güçlük çekebilirsin. Gözlemlediğim kadarıyla bu kadar geniş kapsamlı fantastik seriler okumamışsın ve evet bu seri sana bir hayli ağır gelir, altından kalkamazsın.

Sana tavsiyem, 1.5-2 yıl kadar daha konu bakımından basit ve kendini yormayacak eserler okuman. Onlarca var, sitenin ‎Kitaplar kategorisine biraz göz gezdirirsen hemen bulacağını umuyorum. Buz ve Ateşin Şarkısı'nı ise daha sonra okursun, kendini hazır hissettiğinde. Hem o zaman fazla beklemezsin de kitap çevirileri açısından.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #284 : 15 Şubat 2013, 19:38:11 »
Teşekkür ederim yorumun için zaten pek bana uyacağını düşünmediğim için sormuşum 2 yıllığına listemden çıkardım :)