Kayıt Ol

Fetih 1453

Çevrimdışı Finarfin

• **
  • 102
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fetih 1453
« Yanıtla #30 : 06 Ocak 2012, 16:24:03 »

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 06 Ocak 2012, 17:24:47 »
Fragmanı çok beğendim ama topların surları yıktığı kısım tamamen animasyon. Göze çok batıyor. Yani görsel efekt iyidir ama bu olmamış. Ve bu arada filmin Türkiye, ile birlikte Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde vizyona girmesi bekleniyormuş.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #32 : 06 Ocak 2012, 17:56:23 »
Bazı efektler kötü gibi. Ama yine de başlangıç için mükemmel. Yalnız korktuğum "Klavyeci Tarihçiler" coşacak yine. Harem, cariye sahnesi var. :)

Çevrimdışı Finarfin

• **
  • 102
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Ocak 2012, 19:41:36 »
3 dakikalık fragmanda benimde gözüme çarptı bi takım kötü animasyonlar özellikle cidden o surların patlayıp yıkıldıgı sahne medieval total war 2 den bir görüntü izliyormusum izlenimi uyandırdı.Fakat bu paraya böyle savaş filmi çekebilmeleri şaşırttı cidden beni.Harcanan paraya ve başlangıç niteliğindeki bir filme göre aman aman diyeceğim kadar kötü değil gibi efektleri.Gideceğim her halükarda filme.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 06 Ocak 2012, 21:20:25 »
http://www.dailymotion.com/video/xehjuh_yavuz-sultan-selim-2010-film-fragma_shortfilms Şuna bir bakın bunlarla aynı havayı soluyoruz aklım uçtu
Bunu izleyince şok geçirdim kendime gelmem birkaç saati buldu. :)

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 06 Ocak 2012, 21:55:49 »
Türkiye'de birşeyler ima etmeyen bir film yaptıkları zaman (objektif diyelim) film izlenebilir olabilir. Gerçi o zaman bile Türk yönetmenlerden beklentim düşük ama neyse. Yabancı yönetmenleri dizilerindeki 1 bölüm veya filmlerinde 15 dakika, Türk filmlerindeki 2-3 saate bedel olabiliyor. Bence şuan aksiyon filmlerini bırakıp psikolojik film yapmalıyız. Hem fazla zorlamayız hemde belki başarılı yapıtlar çıkar.
Ha birde siyasi görüş bildiren filmler yapılıyor; zaten onlar baştan kitlenin yarısını kaybediyor ve birşeyler anlatalım derken saçmalayanlar oluyor. Ha istisnalar var tabi...
Bu arada şu 'Yavuz Sultan Selim 2010' filminin fragmanı ne öyle. Sultan Selim'in kemikleri sızlamıştır. 300 Spartalı'nın yönetmeni intihar etmese bare...

Ayrıca şunu belirteyim hiçbir Osmanlı padişahı bir şehirde üç aydan fazla durmazdı. Bu yüzden harem olayları falan boş. Ha haremde olanları biri kaleme alıyorsa bilemem. Adam İslamiyet'in öncüsü, tüm dünya adamı izliyor. O da gidip müslüman olmayan veya eşi olmayan biriyle aşk yaşıyor. :) bkz: 'Klavyeci Tarihçi'

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #36 : 06 Ocak 2012, 22:15:57 »
...

Ayrıca şunu belirteyim hiçbir Osmanlı padişahı bir şehirde üç aydan fazla durmazdı. Bu yüzden harem olayları falan boş. Ha haremde olanları biri kaleme alıyorsa bilemem. Adam İslamiyet'in öncüsü, tüm dünya adamı izliyor. O da gidip müslüman olmayan veya eşi olmayan biriyle aşk yaşıyor. :) bkz: 'Klavyeci Tarihçi'
Başlangıcı yaptığı için arkadaşımıza gümüş terlik ödülünü veriyoruz. :) Yapma, etme. Gözünün çapaanı yiyem. :D

Çevrimdışı Finarfin

• **
  • 102
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 06 Ocak 2012, 23:12:44 »
Muhteşem yüzyıl konusuna dönmesinde yalvarırım kimse bide burda tarih tartışmaya kalkmasın fragmanı yorumlayın en fazla.Sonu olmuyor böyle dizi filmlerin altında tarih tartışması başladığı zaman, biliyorsunuz memleketin yarısı tarihçi yarısı futbolcu herkes dalıyor oran bu olunca tabi tartışmaya   :)

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 07 Ocak 2012, 13:31:22 »
Benim gıcık olduğum şey bizim Türkiye'de çekilen "Osmanlı'ya dair" tüm yapıtlarda dizi olsun,film olsun; hepsinde ama hepsinde "nasıl da dövdük ama" tarzı bir liseli ruhunun olması.

Tarihte her millet savaşmıştır. Aslında ortaçağ dediğimiz zaman dilimi tüm milletlerin(o zamanlar millet kavramı-bilinci yoktu aslında) ergenliğini yaşadığı zaman gibi. Herkes diğerinin toprağını işgal etmiş, işgale uğramıştır. Ama bunu da insan gibi anlatmak lazım yahu.

Yine eski bir Türk filminde İstanbul'u almadan önce Padişah Bizans kralına şöyle diyordu : "Hem Konstantinopol'ü alıcam hem de kızını! Askerlerim Ayasofya Kilisesinde cuma namazı kılarken; kızın da  o sırada benim yatağımda olacak!"
Bu ne kadar iğrenç, rezil bir cümledir. Tarihte bu cümle gerçekten kurlumuş mudur bilmiyorum ama ben Bizans kralı olsaydım bu lafı duyduktan sonra krallığı falan unutup, tüm servetimi bunu bana söyleyen adamı ve tüm ailesini öldürmek için kiralık katillere akıtırdım.
Bu filmi bir yabancının izlediğini, bu sözleri duyduğunu düşünsenize; bizimle ilgili neler düşünecektir?

Diyebilirsiniz ki "300 Spartalı gibi batılılar tarafından çekilmiş taraflı ve kavgacı ruhlu filmler de var". Ben 300 spartalıyı zatan takdir etmemekte ve film yerine koymamaktayım.

Bakın Kingdom of Heaven'a! mkün olduğu kadar objektif bir görüşle çekilmeye çalışılmıştır. Film batılılar tarafından çekilmiş olmasına ramen, "doğulu" olan Selahaddin'in hakkını Selahaddin'e vermiştir, filmhde her iki tarafın da kayıpları, çektiği acılar gösterilmiş, iki tarafta da hem namuslu-onurlu hem de namussuz-onursuz insanların olabileceği gösterilmişti.

Ama Fetih 1453' de  önceki paragraflarda bahsettiğim Türk filminin ruhuyla çekilmiş bir filme benziyor. "%^#é* bülent başgan!" " Adamların kafasına kafasına gürzle nasıl da vurduk, nasıl akıttık pekmezini". "Hem hepsinin ağızını burnunu kırdık hem de şehirlerini aldık" temaları işlenmeye devam ettikçe tarihi Türk sineması hiç bir zaman daha ileri gidemeyecektir.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

« Yanıtla #39 : 07 Ocak 2012, 13:43:03 »
senin liseli ergen ruhu dedigin seyleri turkler yapmistir cunku sadece savasmayi biliyorlarmis. biz hep doveriz felsefesini gotumuzden uydurmuyoruz. hunlardan bahsedildigi donemin kaynaklarini cin tarihcilerinin notlarindan ogreniyorsun. osmanli imparatorlugunda ise savas alanina cikiyor ve rakibini buyuk hezimete ugratiyor. en basit ornegini bram stoker's dracula filminin basinda uc hilal'in dunya haritasi ustunde viyana'ya yonelmesi ve gectigi yerleri kirmiziya boyamasi olarak gorebilirsin. elin adami bile tarihte bir cok kere kendilerini hezimete ugrattigimizi anlatiyorlar.
simdi tarihte bir pahisah tutupta bizans imparatoruna o sekilde bir cumle kullanmamistir, en azindan karisindan kizindan bahsetmemistir ama senin ulkeni ve tahtini sallayacagim biciminde tehditler savurmustur. cunku bunu soyleyecek adamin elinde dunyanin en buyuk fiziksel gucu vardir ve egosunun nasil bir tavan yaptigini tahmin edebilirsin. tabi ki rakipleri hirslanip tasi taragi satip kendisini asagilan adamin oldurulmesi icin servetini harciyorlar ve bir cok kere osmanli padisahlarina suikast girisiminde bulunuyorlar ama hepsinde basarisiz oluyorlar. padisahlarin yemekleri iin bile her ogunde yemeden once denettirdigi cesnicileri vardir falandir filandir bunlari simdi sana ben anlatmiyayim arastirip ogrenirsin.

iste fetih 1453 "madem turkum gosteririm urkuturum" felsefesi ile cekilen bir filmdir cunku gercekten oyle olmustur.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 07 Ocak 2012, 13:49:54 »
Atalarımızın tek vasfının savaşmak olduğunu düşünmek onlara haksızlık etmektir bence :)

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

« Yanıtla #41 : 07 Ocak 2012, 13:53:33 »
rahat ol onlara haksizlik etmis olmuyorum. o donemde sadece savasmak yetiyormus. benim bu sekilde soylemem onlarin kemiklerini sizlatmaz, onlarin yaptiklarini filmlerde dizilerde abartildigini dusunenler kemiklerini sizlatir.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 07 Ocak 2012, 14:12:38 »
Alıntı
Arkadaşlar bizim sorunumuz ne biliyor musunuz? Hayır yani çünkü ben bilmiyorum. Bildiğimi zannediyorum fakat sonra yanılıyorum.

Sanıyorum bizim sorunumuz Türk olmamız.

Bazı şeyleri bünyemizde öyle bir tabu haline getirmişiz ki karşı taraf isterse Allah tarafından gönderilmiş bir meleği tanık olarak sunsun, isterse şeytan tarafından görevlendirilmiş bir iblisi yanına çağırsın yine de bu iki varlığın olmadığına dair açıklama yapmaya devam edebiliriz. Çünkü bünyemizde bulunan önyargı ve bazı durumları kesinkes konuşmamamız gerektiği güdüsü içimize virüs gibi yayılmış.

Tartışmaları aşırıya kaçırmak da üstümüze yok cidden. Bu konuda elimizden geldiğince ılıman yaklaşmaya, sadece uyarılarla yetinmeye çalıştık. Fakat belli ki etki etmiyor. O zaman kalıcı bir etki bırakma vaktidir.

Muhteşem Yüzyıl adlı dizi, saray haremini gösterdi ve gerçekleri çarpıttı diye çıkan tartışma alevlenmiş ve bazı üyeler artık gerekli seviyeyi büyük bir şekilde aşmışladır. Bu üyeler süreli olarak banlanmıştır.

Bahsi geçen üyeler:

Vega: 4 günlük süreli uzaklaştırma

kusad: 7 günlük süreli uzaklaştırma

aNTiSePTiK: 7 günlük süreli uzaklaştırma

wale: 7 günlük süreli uzaklaştırma

Baal Adramelech: 15 günlük süreli uzaklaştırma. Ayrıca FRP bölüm modluğu elinden alınmıştır.

Umuyorum bu karar ile herkes kendine gerekli dersi çıkarır. Forumun hangi amaca hizmet ettiğini bir kez daha hatırlayalım ve derin bir nefes alarak kendimizi Lothlórien ormanında hayal edelim.

Son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisi için açılan konudaki kilit kaldırılmıştır. Sevenlerine haksızlık olmasın.

Tarih Tekerrürden İbarettir...

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 07 Ocak 2012, 14:14:34 »
Amacım bir tartışma alevlendirmek, gerginlik yaratmak değildir.Yazacaklarımın konuyla doğrudan ilgili olmadığının farkındayım ama sussam gönül razı değil.

biz hep doveriz felsefesini gotumuzden uydurmuyoruz.

rahat ol onlara haksizlik etmis olmuyorum. o donemde sadece savasmak yetiyormus. benim bu sekilde soylemem onlarin kemiklerini sizlatmaz, onlarin yaptiklarini filmlerde dizilerde abartildigini dusunenler kemiklerini sizlatir.

Saldırgan ve küçümser bir üslup :)

Hezarfen Ahmet Çelebi, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Yusuf has Hacib,  Kaşgarlı Mahmut ve daha nice atamın kemikleri sızlıyor bence biz kendimizi kavgacı olarak nitelediğimizde.

Tek tesellim Hezarfen Ahmet Çelebi'yi anlatan bir filmin zamanında çekilmiş olmasıdır bu konuda.

İbn-i Sina'nın insandaki "küçük kan dolaşım" sistemini ilk inceleyen kişi olduğunu ve "Kanun fi-t Tıbb" adlı eserinde bu sistemi adeta haritaya döktüğünü bilir misin? Bu kitap çok sonra latinceye "Medicorum Princips Canon Medicine" adıyla çevrilmiş, kısaca "Avicenna" denilmiş ve yüzyıllarca batı tıbbının biricik kaynağı "Avicenna" adını verdikleri; aslında Yazarı İbn_i Sina olan Kanun fi-t Tıbb olmuştur.

Yine şu anda kullanılan merceklerin ilhamının İbn-i Sina'nın çalışmaları sonucu yaptığı göz merceği çizimlerinden alındığını?

Roma ve Vatikan tarafından okunması yasaklanan ve görüldüğünde imha edilmesi emri verilen Aristo ve bir çok yunan düşünürüne dair yazmaların bizim atalarımız tarafından tercüme edildiğini?

"Dünyada iki büyük fatih vardır. Biri orak,diğeri kılıçtır. Bu iki fatihten ikincisi birincisine daima malup olmuştur" - Mustafa Kemal ATATÜRK

Bir millet sadece asıp keserek, vurup kırarak yücelemez. Eski Yunandaki şehir devletlerine bakın. Örnek olarak Atina Ve spartayı alalım.

Spartalılar cengaver insanlardı. Çocukluktan itibaren mert savaşçılar olmak üzere yetiştirilirlerdi.
Atinalılar o kadar yürekli değildiler. Bilim ve felsefe ile ilgilenirlerdi.

Şimdi bakın dünyaya ve tarihe. İnsanlığın gelişimini hangisi daha çok etkilemiştir? Atinalı Filozoflar mı? Yoksa kendileriyle ilgili çekilen filmler dışında pek de hatırlanmayan Spartalılar mı?

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 07 Ocak 2012, 14:31:16 »
Kaliteli görüntü yönetmenleri ve uzman danışmanlarla çalışıyor filmde. Türkiye sinema endüstrisi düşünülenin aksine teknik ve parasal açıdan hiç de zor durumda değil. Sadece çıkarıp 200 milyon dolar verecek yapımcıların eksikliği var. Ancak olay fiziksel bir gösterişe dönüşmektense, hikayeyi en uygun biçimde vermek olmalı. Yani bir neyi nasıl yapacağını bilmemek sorunu var. Faruk Aksoy'sa bu konuda en kötü piyasacılardan birisidir sanırım.

Bir film çekildiği zaman lütfen artık tarihsel gerçeklerle karşılaştırmayı bırakın. Kimsenin belgesel çektiği yok. Verdiği duygu ve onu nasıl verdiği daha önemli. Bunun dışında 3 saatlik bir sürede tüm bu anlatılanları kimse kimseye aksedemez. Gösterilmek istenen, yönetmene bağlıdır. Burada İstanbul'un Osmanlı tarafından alınışı işleniyor. Kimsenin İbni Sina'dan bahsetme zorunluluğu yok.

Filmde anlatılanın gerçeğe uygunluğu verilen duygunun ne derecede verildiğinden daha önemsiz. Bu yüzden kimin ne okuduğu anlamsızlık derecesinde gereksiz bir tartışma. Bana kalırsa fragmandan gördüklerim ekstrem bir milliyetçi duygu yoğunluğunun "alın biz de yaparız ne var" şeklinde anlatılmaya çalışıldığı ve üzgünüm, biraz başarısız olduğu. 10 senelik projeden daha fazlasını beklerdim en azından. Yine de filmi görmeden yerden yere vurmak doğru değil.

Lütfen konuyu fazla dağıtmayalım. Forum kurallarını fazla esnetmeye çalışmayalım. Film hakkında konuşalım. Tarih tartışmasına döndüğünde ne olduğunu hepimiz biliyoruz.
try again fail again fail better