Kayıt Ol

Rastgele Düşünceler

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rastgele Düşünceler
« Yanıtla #15 : 23 Eylül 2010, 20:25:35 »
İnsanın bir şeyi beğenmesi için onun popüler olup olmamasına bakması bence bu dünyanın şu aralar gördüğü en saçma davranış biçimlerinden birisidir. Bir 'şey', bir kişiye göre ya güzeldir ya da değildir. İnsanlar her konuda kendi fikirlerini fanatiklik derecesinde savunurken neden bu kadar açık bir müdahaleye dikkat etmezler anlamıyorum. Biraz dışarıdan bakmak lazım sanırım, azıcık uzaklaşmak lazım kendi görüşümüzden.

Gene ben de oldukça az televizyon izleyen bir insan olarak, Canina'nın durumuna benzer bir durumla karşılaştım bugün. Zaplarken denk geldiğim bir kanaldaki çizgi filmde durdum.[*]Evet efendim, o an izlenecek en iyi şeydi bana göre.[/*] Çizgi filmde -Fineas ve Förb'dü sanırım ismi- iki dahi çocuk, 75,5(yetmişbeş buçuk) yılda bir dünya üzerinden geçecek olan bir kuyruklu yıldızın üzerine resimlerini kazıyacak bir lazer inşa etmeye çalışıyorlardı. Düşünceleri ise şuydu; ''böylece 75,5 yıl sonra aynı kuyruklu yıldız dünya üzerinden geçtiğinde torunlarımız bizim resmimizi görecek.''

Ne kadar imkansız bir eyleme ne kadar saf bir yaklaşım. Farklı şeyler düşünmeye itti beni, ne olduğunu hala bilmiyorum. Fakat şunların karışımına benzer birşey sanırım; 'Herşeyi zorlaştıran biziz.' 'İnanmak başarmanın yarısıdır.' 'İmkansız diye birşey yoktur.'

Acaba bu üç felsefe birleşse ne olur.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 23 Eylül 2010, 20:38:24 »
Baal bende bazen popüler olanı sevmeme gibi  davranışlar gösteriyorum. Bunun nedeni o şeyin popülerliğinin dolaylı olarak o şeyi kötü yapması. Metallica'yı örnek vermişsin. Gene ondan devam edecek olursak, ilk dönemlerde harika şarkıları vardı, popülerlikleri arttıkça daha çok hayranlarına göre müzik yapmaya başladılar. Bu da kalitelerinde bir düşüşe neden oldu. Bu ve bunun gibi örnekler için popüler olanı sevmeme gayet mantıklı görünüyor benim gözümde. [*]özet: Onlar çok piyasa oldu.[/*]

"Popüler" =/= "asla kötü olmaz, sadece ön yargıdır" demek istemedim. Ama mesela dinlemeden sen de kalitesinin düştüğünü bilmez, dediğim tipte insanlara girerdin. Benim dediğim hiç bilmeden, yada bilseler bile sırf insanlar popüler diyor veya popüler oldu diye bırakan insanlar.

Senin dinleyip sevmemiş olman veya kalitesi düştü diye sevmemen, tamamen farklı bir kulvar.
#rekt

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 27 Kasım 2010, 23:09:37 »
 Zeka nedir? Bir insanın zeki olduğu nasıl anlaşılır? Uzun süredir aklıma takılan bir mevzu. Bir insan nasıl yaşarsa, nasıl bir felsefeye bağlı kalırsa 'zeki' olur? Önce kendini mi tanımak gerekir, duygularını, düşüncelerini anlamak mı? Halkın ağzıyla değil de kendi beyniyle düşündüğüne de mi zekidir? Ama bazen yanlış kararlar alabilir. Bu bir parlamamış zeka emaresi midir? Yoksa salaklık mı? Yoksa ilkokul bebeleri mi haklı? Zeka derslerle mi ölçülür? Hiç sanmıyorum.
 Sorular, hiç cevaplanamayacak sorular...

Çevrimdışı Shinigami

• **
  • 166
  • Rom: 2
  • There is nothing about me
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Kasım 2010, 00:25:40 »
Zeka nedir? Bir insanın zeki olduğu nasıl anlaşılır? Uzun süredir aklıma takılan bir mevzu. Bir insan nasıl yaşarsa, nasıl bir felsefeye bağlı kalırsa 'zeki' olur? Önce kendini mi tanımak gerekir, duygularını, düşüncelerini anlamak mı? Halkın ağzıyla değil de kendi beyniyle düşündüğüne de mi zekidir? Ama bazen yanlış kararlar alabilir. Bu bir parlamamış zeka emaresi midir? Yoksa salaklık mı? Yoksa ilkokul bebeleri mi haklı? Zeka derslerle mi ölçülür? Hiç sanmıyorum.

Kendi düşüncemi söyleyecek olursam; Zeka ırsidir, ama akıllı olmak sonradan kazanılan bir vasıf olduğundan zeki ile akıllı farklı kavramlardır. Mesela biri makul ve stratejik olursa akıllıca ama matematiksel işlemlerde ya da pratiklik babındaki alanlarda bir başarı sergilerse zekice davranmış olur. Sadece örnek verdim, bunun dışındaki birçok dalda da zekilik sergilenebilir. Sanatsal zeka, sayısal veya sözel zeka vb gibi. Halkın ağzıyla düşünmek at gözlüğü takmaktan farksızdır efendim, tabi ki de kendi beyniyle düşündüğünde öyledir. :) Herkes kimi zaman hayatında yanlış kararlar almıştır bu yüzden dediğin zeka ve akılla ilgili değil de tecrübeyle ilgili bir durum. Ben böyle düşünüyorum. :)

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Kasım 2010, 00:37:55 »

Zekanın -birçok konuda olduğu gibi- yanlış yorumlandığını düşünmekteyim. Zeki deyince tüm notları 5 olan bir tip gelir aklımıza. Bana göre zeka yetenekle ilişkilendirilebilir. Bu yüzdende zekayı sınıflandırmak daha doğrusu gruplandırmak gerekir. Bir kişi matematikte çok iyiyse matematiksel zekaya sahiptir örneğin. Ve ya çok güzel yazıyorsa sözel zekaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Halkın yorumuna göre düşünecek olursak bir tek alana değil de birçok alana dair zekası olan kişileri zeki olarak adlandırmamız gerekir. Halk çoğunlukla tek alana ait zekayı göz önünde bulundurmaz. Görmezden gelir. Onlara göre zeki "On parmağında on marifet" olan kişidir.

Nasıl yaşarsak zeki oluruz sorusuna gelince. Öncelikle yeteneğini bulması ve onu en iyi şekilde kullanması gerekir kişinin. Daha öncelikli olan ise mutlu olmasıdır. Asıl başarı mutlu olmaktır ve başarı da zekanın göstergesidir.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Baal Sarrus

• **
  • 81
  • Rom: 0
  • Promethean
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 28 Kasım 2010, 05:37:12 »
Zeka konusu açılmış, bir şeyler yazmak lazım.

Hayatım boyunca bana zeki dendi. Aynı yaştaki kişilerden olmasa da, öğretmenler, tanıdıklar, hepsinin bana bakışı ve benden beklentileri garip ve saçma bir şekilde acayip yüksek oldu. Şayet össden 310 küsür puan aldığımda bütün sülale şok geçirmişti, ki bu tutumlarını anlayamıyorum.

İnsanların bana böyle demelerinin sonucu olarak, sanırım ergenliğe girdiğimde başlayan sorgulama sürecinin bir parçası olarak zekanın anlamlarını düşünmeye başladım. İnsanlar çok ilginç bir şekilde, zekayı tek bir şey olarak kabul etmiyorlar. Altta bir kaç madde sıraladım, bunlardan bir veya daha fazlası varsa, hayatınızda en azından bir kere zeki ünvanı almışsınızdır.

-Görsel şeyleri kitapçığa bakmadan çözmek, bunu herhangi yetişkinin yanında, o beceremezken yapmak. Lego, bilgisayar oyunları, veya karmaşık bir gazete bulmacasını kısa sürece çözmek gibi.

-İnsanlara farklı bakış açıları sunarsanız. Mesela temelde bir dosta hissedilenlerle sevgiliye hissedilenler arasında hormonal bir fark olmadığını söylerseniz, insanlar sizin 'ilginç' olduğunuzu, yaşça büyükleriniz veya sevenleriniz ise bu farklı bakış açısını kabul edebildiğiniz için 'zeki' olduğunuzu söylerler.

-Laf yarışlarında son sözü söyleyen kısım olmak. Çocukça denen, ama hayatın her safhasında kullanılan bir şey bu, bunu yapanı genelde izleyenler 'çocuk' olarak nitelendirirler. Ancak tabi tartışmanın verilen cevapları zeka doluysa 'zeki' olursunuz. Yani mesela adam dosta ve sevgiliye farklı şeyler hissettiğini söylerse sen de bilimsel açıklamalar yaparsan.

-İnsanların 'olmaz öyle şey' dedikleri şeylere 'neden?' demek. Çünkü insanlar küçüklüklerinden beri yerleşen kalıpların neden gerçekten var olduklarını bilmezler çoğunlukla, farklı bakış açısı onlara sizi zeki gibi gösterir.

-Derslerden acayip yüksek notlar almak. Bu aslında farklı bakış açısına sahip olmakla eş değer olabilir bazı durumlarda, dahi değilseniz yüksek notlar almanız sadece ok çalışmanızla alakalı oluyor.

Zeka bir yanılgıdır. Eğer farklı bakıyorsanız ve bu size pratik yollar sunuyorsa, sadece farklı bakıyorsunuzdur. İnsanların zeka dediği şey, toplumda kullanıldığı haliyle, sadece bu. Zaten farklı bakarsan ya deli oluyorsun ya zeki. Kimse normal olabileceğini düşünmüyor. Bu da kalıplaşmış toplumun handikaplarından biri.
Only those who risk going too far,
Find out how far they can go.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 28 Kasım 2010, 18:30:27 »

-İnsanlara farklı bakış açıları sunarsanız. Mesela temelde bir dosta hissedilenlerle sevgiliye hissedilenler arasında hormonal bir fark olmadığını söylerseniz, insanlar sizin 'ilginç' olduğunuzu, yaşça büyükleriniz veya sevenleriniz ise bu farklı bakış açısını kabul edebildiğiniz için 'zeki' olduğunuzu söylerler.

-İnsanların 'olmaz öyle şey' dedikleri şeylere 'neden?' demek. Çünkü insanlar küçüklüklerinden beri yerleşen kalıpların neden gerçekten var olduklarını bilmezler çoğunlukla, farklı bakış açısı onlara sizi zeki gibi gösterir.

İnsanlara farklı bir bakış açısı sunmak pek çok insan tarafından 'saçma' olarak değerlendiriliyor. Örneğin arkadaşlarla din konuşuyorduk. -ne anlamı varsa, kimse bu konuda hiç bir şey kanıtlayamaz görüşündeyim-
  Onlar; "Ya olursa bir tane tanrı olur. On tane tanrı nasıl bir arada hareket etsin. Birinin istediğini başkası istemez, diğerinin kabul ettiğini başkası kabul etmez" dediklerinde, söylediğim şey "Mitolojilerdeki gibi görev paylaşımı yapabilirler. Biri göğü yönetir, biri toprağı" dediğimde aldığım yanıtlar arasında "Lan saçma sapan konuşma!" ve "Dinsiz misin lan sen?" oldu. Gerçi bir tanesi zaten anguttu. Diğeri de sisteme aşırı bağlıydı. Onda sorgulama kavramı yoktu.
  Bir diğer din konuşmasında "Oluum lan şu Hristiyanlar salak haa. Lan rahibe para veriyo. Sonra ben cennete gircem. Du et Tanrı beni cennete alsın. Lan parayla cennete mi girilir? Hahahahahah" Bu da bir başka angut arkadaşımın lafı.-bildiniz bir önceki sohbetimizde dinimi sorgulayan arkadaş- Ben "Zekat nasıl veriliyor sanıyorsun? Onda da para verip sevaba girmeye çalışıyorsun." dediğimde aldığım yanıt şu oldu. "S*ktir git lan. Olum sen Müslüman mısın değil misin?"
  Ve 'neden' diye sormak. Bunu sorduğumda sürekli şu tarz yanıtlar alırım. "Kaplumbaa deden muhahahahahaha." "Öyle işte." "Of ne biliyim? Herkes öyle diyor." "Ya da sen amma çok soru soruyorsun" oluyor. O zaman bu benim zekamı mı gösterir, halkın salaklığını mı?

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 28 Kasım 2010, 19:29:51 »

İnsanlara farklı bir bakış açısı sunmak pek çok insan tarafından 'saçma' olarak değerlendiriliyor. Örneğin arkadaşlarla din konuşuyorduk. -ne anlamı varsa, kimse bu konuda hiç bir şey kanıtlayamaz görüşündeyim-
  Onlar; "Ya olursa bir tane tanrı olur. On tane tanrı nasıl bir arada hareket etsin. Birinin istediğini başkası istemez, diğerinin kabul ettiğini başkası kabul etmez" dediklerinde, söylediğim şey "Mitolojilerdeki gibi görev paylaşımı yapabilirler. Biri göğü yönetir, biri toprağı" dediğimde aldığım yanıtlar arasında "Lan saçma sapan konuşma!" ve "Dinsiz misin lan sen?" oldu. Gerçi bir tanesi zaten anguttu. Diğeri de sisteme aşırı bağlıydı. Onda sorgulama kavramı yoktu.
  Bir diğer din konuşmasında "Oluum lan şu Hristiyanlar salak haa. Lan rahibe para veriyo. Sonra ben cennete gircem. Du et Tanrı beni cennete alsın. Lan parayla cennete mi girilir? Hahahahahah" Bu da bir başka angut arkadaşımın lafı.-bildiniz bir önceki sohbetimizde dinimi sorgulayan arkadaş- Ben "Zekat nasıl veriliyor sanıyorsun? Onda da para verip sevaba girmeye çalışıyorsun." dediğimde aldığım yanıt şu oldu. "S*ktir git lan. Olum sen Müslüman mısın değil misin?"
  Ve 'neden' diye sormak. Bunu sorduğumda sürekli şu tarz yanıtlar alırım. "Kaplumbaa deden muhahahahahaha." "Öyle işte." "Of ne biliyim? Herkes öyle diyor." "Ya da sen amma çok soru soruyorsun" oluyor. O zaman bu benim zekamı mı gösterir, halkın salaklığını mı?

O dediğin şey Zeka değil, Mantık.

Zeka konusunda çok sosyal/felsefi bir durum yok. Ya zekisinizdir ya da değilsinizdir. Zeka doğuştan, genetik çerçevede belirlenmiş bir durumdur. Beynin normalden daha hızlı çalışması, daha çok şey algılaması, daha fazla depolaması ve daha kolay çözümleme yapması kilit nokta.

Ders notlarının ise zekayla hiç alakası yok. Bir insan çok zeki olup, pekala üşendiğinden derslerini boşlayabilir. Ki bu genelde böyledir, zeki insanlar "genelde" notlu sistemlerde pek parlak değildirler. Ha şöyle olabilir; çalışkan bir kişinin 8 saat çalışıp girdiği sınava çalışmadan, sadece derste öğrendikleriyle girip aynı notu alabilir kişi ve bu zekadır, evet.

Zeka, mantık, akıl ve çalışkanlık farklı şeyler.

Şöyle örnekleyeyim; önünüzde iki yol var. Zeki insan o iki yolun nereye çıktığını analiz eder, sonrasında neler yapacağını düşünür. Mantıklı insan hangi yolun doğru olduğunu düşünür. Akıllı insan hangi yolun daha kolay, daha rahat olduğunu düşünür. Çalışkan insan herhangi bir yolu seçebilir fakat o yolda ilerlemek için herşeyini verir.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 28 Kasım 2010, 22:31:51 »

Ders notlarının ise zekayla hiç alakası yok. Bir insan çok zeki olup, pekala üşendiğinden derslerini boşlayabilir. Ki bu genelde böyledir, zeki insanlar "genelde" notlu sistemlerde pek parlak değildirler. Ha şöyle olabilir; çalışkan bir kişinin 8 saat çalışıp girdiği sınava çalışmadan, sadece derste öğrendikleriyle girip aynı notu alabilir kişi ve bu zekadır, evet.

Nokta.

Din ile ilgili tartışma konusunda @Lord Vega: Tartışmak için ilk önce tartışmayı gerekli gören insanlar gerekir. Eğer insanların kesin olarak inandığı ve hakkında yorum ya da tartışma yapmayı gerekli görmediği bir konuda farklı bir tez atıp konuşmaya çalışırsanız verilen tepki genelde ters olur. Tartışmak yanlış olmayabilir fakat tartışılacak kişi doğru seçilmelidir. Bazı insanlar inandıkları şeylerden taviz vermeyi sevmezler ve hiçkimse bu konuda onları suçlayamaz, sonuçta bunlar kişisel düşüncelerdir. O yüzden insanlara koyun gözüyle bakmak bazen pek de gerçekçi bir tutum olmayabilir.[*]Yanlış anlaşılmaya çok müsait bir cümle olmuş; böyle bir şey yaptığını ima etmiyorum, hayır. Sözüm tamamiyle genel.[/*]

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 29 Kasım 2010, 14:26:33 »
 Elhamdülillah Müslümanım ben de ama insanların böyle başka dinlerle dalga geçmesini çok tiksinç buluyorum. Ve bu nerede olursa olsun kendi fikirlerimi -dini görüşlerimle çelişmek pahasına- ortaya koyuyorum. Aslında tam olarak dini görüşlerimle çeşitiğim söylenemez. Sadece objektif bir bakış açısından, sanki bir kuram üzerine tartışıyormuşuz gibi düşünmeye çalışıyorum. Tabii bunu bir çok insan anlamıyor ve bu görüşleri cidden savunduğumu sanıyor. İşte böylece Hristiyan, Ateist -ve hatta ankh taktığım için de- Satanist gibi damgalar yiyebiliyorum. Ama insanların görüşleri artık beni rahatsız etmiyor çünkü ben kendimin ne olduğunu biliyorum. Tabii ara sıra dinim hakkında şüpheye düşüyorum, acaba benim dinim mi doğru yoksa başka dinlerin de haklılık payı var mı diye ama sonra kafamdan uzaklaştıyorum fikirleri. Daha bu konuları düşünmek için çok gencim. Henüz 13 yaşındayım ve sonrasında pişman olacağım, yanlış bir karar verebilirm.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 29 Kasım 2010, 17:21:41 »
Öncelikle; "Düşündüklerinize katılmıyorum fakat düşüncelerinizi ifade edebilmeniz için canımı veririm." demiş Voltaire, daha 18. yüzyılda. Çok da zor değil aslında bunu uygulamak.

Sadece din değil her konuda tartışırken, hem bir tezi savunan hem de o teze bir anti-tez üreten kişinin bu konu hakkında bir şeyler biliyor olması lazım. Ne yazık ki hiç bir tartışmamız böyle olmuyor; kulaktan dolma bilgiler ve hurafelerle, bilgi birikim ve mantıktan yoksun cümlelerle tartışıyoruz ve bu hiç bir işe yaramıyor.

Yaşın düşünce şekline bir etkisi vardır kuşkusuz ama asıl olan bence kişinin bilgi ve birikimi.

"Ne çocuklar gördüm koca adamlar gibi konuşan, ne adamlar gördüm bir çocuk kadar aklı olmayan."
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Aralık 2010, 23:42:34 »
Bir insanla anlaşmak için kafa yapılarının uyuşması gerektiği söylenir her zaman. Fark ettim ki bu düşünce aslında doğru olmaktan çok uzak.

Kendimizden bir tane daha olsa onunla iyi anlaşabilir miydik? Hiç sanmıyorum. En iyi dostların kendimizden farklı yanlarını sevdiğimiz kişiler olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz? Farklılığına rağmen sevdiğimiz kişi değil midir gerçekten anlaştığımız insan?

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #27 : 05 Aralık 2010, 23:46:45 »
Kendimden bir tane daha olsa kesinlikle sevmezdim. Bana benzeyen insanlardan da hoşlanmıyorum açıkçası. Kendimden de hoşlanmıyorum. Kötü yanlarımı biliyorum çünkü. Gerçekte kim olduğunu bilirsek çoğu kişiden aslında hoşlanmayacağımızı düşünürüm ben hep. Bu yüzden kafa yapılarından çok ortak ilgi alanları önemli bence arkadaşlıklarda.

Çevrimdışı Baal Sarrus

• **
  • 81
  • Rom: 0
  • Promethean
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Aralık 2010, 23:47:44 »
Ya bi tane daha yiğit olsa sürekli kavga ederdik herhalde. Baskın olmayı seven biriyim, kontrolü seven biriyim.

İki yiğit = Kavga

İnsanın duygularının bencilliği yüzünden, benzer insanlar iyi anlaşamazlar. Uyumlu duygular asahip insanlar anlaşırlar. Mesela birinin baskınlığı, diğerinin alçakgönüllülüğü. Birinin soğukluğu, diğerinin sıcaklığı. Gibi.
Only those who risk going too far,
Find out how far they can go.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Aralık 2010, 14:03:46 »
 Herhalde benden bir tane daha olsa insanlar çıldırırdı. Ailem her hafta vardiğim devrim vaazlarından, okul arkadaşlarım herşeye burnumu sokmamdan, çevremdeki diğer insanlar da kendimi beğenmişliğimden sıkılır.
 Ben de çıldırırdım herhalde. Tamam belli bir zamana kadar kafa dengi, süper falan ama -cık- ben insanların beni aşağılamasından, sürekli laf sokmasından ve iki lafından birinde bana "ne kadar salaksın!" bakışı atmalarından hoşlnamam.