Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

dominoes-cyril-m-kornbluth-ust
 – 13 –

Sus Projesi

sus projesi derleme 12

-Domino Taşları –

Cyril M. Kornbluth

Us Yayıncılık’ın 2000 tarihli “Sus Projesi” adlı kitabı, aynı zamanda yayımladığı “Bilimkurgu Dizisi”nin ilki olma özelliğini taşımakta. Dr. Özlem Kurdoğlu’nun seçtikleriyle hazırlanan derleme, Atılgan Bilimkurgu Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hakan Alpin’in önsözüyle açılıyor. Alpin, yazısında bilimkurgu türlerine eğiliyor ve bahsettiği tüm türlerin ilk örneklerini de bizimle paylaşıyor. Ardından ekliyor: “Bu kitapta 20’nin üzerinde bilimkurgu alt türüyle karşılaşacaksınız.”

Çevirmen kadrosunda Akın Akıncı, Aylin Uzmaner, Barış Emre Alkım, Bora Dursun, Deniz Akkuş, Sedat Ay, Sönmez Güven, Özlem Alpin Kurdoğlu gibi isimlerin bulunduğu 13 öykülük derlemeden seçtiğim öykü, genç yaşta kalp krizinden yitirdiğimiz Kornbluth‘a ait. Bilimkurgu için büyük bir kayıptı hiç şüphesiz…

Kornbluth’un bu öyküsü, tıpkı Bester‘inki gibi zamanda yolculuk temasına sahip. Fakat buradaki ana karakterimiz geçmişe değil, geleceğe seyahat ediyor. Wells‘in Zaman Makinesi’ndeki gibi bir kurgu beklemeyin ama. Yalnızca 2 yıl sonrasına ışınlanan Will J. Born‘un tek hedefi, borsada yükselmek. Bunun içinse yalnızca 2 saati var! Born, kendi zaman dilimine dönüp, başarılı olabilecek mi dersiniz?

Gerilim yönü de bulunan bu öykü, hırsımızı sorguluyor ve geleceğe gitmemizi sağlayacak bir makineye sahipken bile, yalnızca kendi çıkarımız için çaba gösteren insanlar olduğumuza vurgu yapıyor.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Denizin Çocukları – Mary Rosenblum

Denizin Altındaki Şehir – Edgar Allan Poe

Sus Projesi – William Tenn

Koloni Doktoru – William Morrison

Aynadaki Görüntü – Isaac Asimov

Silah – Fredric Brown

Karşı Büyü – Peter Phillips

Domino Taşları – C.M. Kornbluth

Kaplanın Kuyruğundan – Alan E. Nourse

Kim Kopya Çekmiş – Jack Lewis

Şey – Clifford D. Simak

Önsöz – John P. McKnight

Onların Geldiği Gün – G. David Nordley