Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

frederik-pohl-day-million

– 3 –

Dünyalıların Gelişi

dunyalilarin gelisi derleme2

– Milyonuncu Gün –

Frederik Pohl

1984 yılında yayımlanan bir derleme “Dünyalıların Gelişi” ve Cep Kitapları’ndan çıkan bilimkurgu öykü derlemelerinin ilki. Öyküleri bir araya getiren ve aynı zamanda çeviren kişi Yalçın İzbul. Derlemenin ana teması, evrenin farklı yerlerinde yaşayan uygarlıklarla dünyalıların karşılaşması/tanışması. Kitapta yer alan 7 öyküden seçtiğim öykü Frederik Pohl’a ait.

Pohl, Milyonuncu Gün adlı bu öyküsünü okuruyla konuşur şekilde yazmış ve bence bu durum öyküye harika bir mizah katmış. Cümleleriyle zaman zaman okurunu gülümseten yazar, anlatısını da bir soruyla kapatıyor ve bizleri düşünmeye sevk ediyor. Pohl’ü haklı görmemek için hiçbir sebep bulunmamakta. Peki ne anlatıyor bu öykü? Onu da şöyle özetleyeyim:

İsa’dan sonraki milyonuncu günde, çok, çok uzak bir gelecekte Dora ve Adon’ın dünyasına misafir oluyor ve herkesin yaşam süresine kendisinin karar verebildiği ve aşırı şekilde gelişmiş teknolojisiyle bu ilginç gelecek portresinde onların yaşadığı aşkın nasıl farklı bir boyutta tezahür ettiğini öğreniyoruz. Gülümseten, düşündüren, şaşırtıcı bir öykü.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Uzaydan Gelen Canavarlar – Robert Sheckley

Törenzede Tanrıları – Robert Sheckley

Harla – George O. Smith

Arabulucu – Murray Leinster

Robot Mantığı – Isaac Asimov

Milyonuncu Gün – Frederik Pohl

Dünyalıların Gelişi – Ray Bradbury