Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

micromegas-voltaire

– 14 –

Mikromega

mikromega derleme 13

– Micromegas –

Voltaire

2000 yılında, Us Yayıncılık‘ın Bilimkurgu Dizisi kapsamında çıkardığı kitaplardan biri Mikromega. Sus Projesi‘ne yakın çevirmen kadrosu ise şöyle: Akın Akıncı, Aylin Uzmaner, Bora Dursun, Emir Gümrükçüoğlu, Ulaş Apak, Özlem Alpin Kurdoğlu. 10 öykü içinden ele almaya karar verdiğim öykü kitapla aynı isme sahip bir Voltaire öyküsü.

Voltaire’ın 1750 yılında yazdığı bu öykü, bilinen en eski bilimkurgusal öğelere sahip metinlerden birisidir. Bu derlemenin yayına hazırlandığı yılda tam 250 yaşında olan öykü, günümüzde 265. yaşını doldurmuştur. Bilimkurgunun ilk örneklerinden biri olmasının yanı sıra, farklı bir uygarlıktan gelen canlının dünyamızı ziyaret edişi temasının da ilk örneğidir.

Bir Siriuslu ve bir Satürnlü’nün, Dünya’yı ziyaretleri ve burada yaşananların anlatıldığı öykü, alt metninin sağlam olması sebebiyle, günümüzde halen daha varlığını sürdürmekte ve ilk günkü kadar tazeliğini korumakta. İnsanoğlunun evrendeki yerinin komikliğine dikkat çeken Voltaire, bunu ve bizim için daha birçok önemli sayılabilecek olayın, evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, aslında o kadar da büyütülmemesi gerektiğini vurgulamış. Bunu da, insanlara oranla, büyüklüğü korkunç boyutlara ulaşan Siriuslu ve Satürnlü karakterleri ekseninde yapmış.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Geri Kalmışlık – Poul Anderson

Mikromega – Voltaire

Düşün! – Isaac Asimov

Beibermann’ın Ruhu – Mike Resniek

Çılgın Şüphe – H. Kuttner / C.L. Moore

Slickie’nin Ağladığı Gece – Fritz Leiber

Hiç Ses Etmeden – Damon Night

Gil Braltar – Jules Verne

Hilda – H.B. Hickey

Duvara Dönük Ayna – John Morressy