Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

the-green-hills-of-earth-robert-a-heinlein

– 7 –

Korkunun Bütün Sesleri

korkunun butun sesleri derleme6

– Dünya’nın Yeşil Tepeleri –

Robert A. Heinlein

Yine Metis Yayınları ve yine bir bilimkurgu seçkisi. Bu sefer hazırlayan/derleyen ve çeviren kişiler farklı ama: Levent Mollamustafaoğlu, Sedef Öztürk. Bu derlemede, bir öncekinde olduğu gibi belli bir düşünce kalıbı içinde durulmuyor fakat büyük ustalardan harika öyküler okuma şansına erişiyoruz. 7 öyküden oşuşan derlemeden, bilimkurgunun 3 büyük yazarından biri olarak anılan Robert A. Heinlein’i seçtim. Öykümüzün adı “Dünya’nın Yeşil Tepeleri”.

Heinlein’in ilk dönem eserlerinden biri olan bu öykü, Uzay Yolları’nın kör şarkıcısı Rhysling’in “resmi olmayan” öyküsünü sunuyor bizlere. Rhysling’inki rahat bir yaşam. Herhangi bir uzay limanı onun evi, herhangi bir gemi de özel aracı. Herkes tarafından sevilen, galaksinin iyilik timsali. Uzun zaman sonra Dünya’nın serin ve yeşil tepelerini özleyen Rhysling, bir uzay aracına atlar…

Akordeonuyla gezip, şarkı sözü yazan, müziğe aşık bir adamın, bilimkurgunun babalarından Heinlein’in elinden çıkan duygu yüklü hikayesi. Ve aynı zamanda bu öykünün, Hugo ve Nebula ödüllerini kucakladığını da belirtmiş olayım.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Korkunun Bütün Sesleri – Harlan Ellison

Gülümseme – Ray Bradbury

Bilinç Eşiğini Atlayan Adam – J.G. Ballard

Güç Duygusu – Isaac Asimov

Maske – Stanislaw Lem

Harrison Bergeron – Kurt Vonnegut Jr.

Dünya’nın Yeşil Tepeleri – Robert A. Heinlein