Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - mehhhmet

Sayfa: [1] 2
1
Merhaba arkadaşlar!

Seriyle ilgili tahminlerinize bayıldım hiç sıkılmadan okudum bütün yorumlarınızı   :aww tebrik ederim çok ince noktaları yakalamışsınız.

şimdi bende artık bilmem kaçıncı defa kitapları okuduktan sonra aklıma takılan bişeyler oldu sizinle paylaşmak isterim

Spoiler: Göster
 

acaba kvothe nin bi türlü açamadığı kutusu cthaeh den mi yapıldı? yani bu kutunun cthaeh nin parçası olması ihtimali.... ???Merhaba..

Spoiler: Göster
 
Ben her zaman Kvothe'nin klipsiz kutusunun gizemini çözdükten sonra kendisi için bi benzerini yaptığını düşünmüşümdür. Cthaeh'den yapılmış olması fikrini bilemedim kitaplar bana hiç böyle bir fikir uyandırmamıştı.(Cthaeh'den Kote ve Bast o kadar bahsetmesine rağmen)

Siz nerden yola çıktınız?

[spoiler]
[/quote]

Merhaba


[spoiler]Aslında bende bi nevi bu fikirdeyim yani kvothe kilipsiz kutusundan esinlenerek kendi kutusunu oluşturuyor. Kutunun Cthaeh nin ağacından yapılmış olması fikrimi şuna dayandırdım; Kvothe cthaeh ile ilk karşılaştığı zaman ağacın kokusuyla ilgili şöyle demişti: duman, baharat, deri ve limon karışımı bi kokuya benziyor. Daha sonra Meluan kutusunu incelemesi için Kvothe ye verdiğindede Kvothe kokunun çok tanıdık bi koku olduğunu söylemişti ve iyice koklayınca da " limonsu koku deli edecek kadar tanıdıktı " demişti. Yazarın dilini biraz anladığım kadarıyla bişeyi açık etmeden önce hep ufakta olsa bi ipucu bırakıyo (( farklı bi ipucu söylemem gerekirse burada da yazılmış Meluan Kvothe nin teyzesi olabilir diye çünkü ilk gördüğünde onun da yüzünün çok tanıdık geldiğini düşünmüştü ))... bende emin olmayarak bu şekilde düşündüm yani kutuların Cthaeh nin ağacıyla bi bağlantısı olabilir


Neredeyse emin olduğum bişeyse Kvothe Kote olana kadar Chandrialılar la ilgili bi olay yaşamadı. Daha doğrusu onlarla bi savaş haline girmedi çünkü kvothe Shehyn le konuşurken Shehyn ona Rhintalarla ilgili öyküyü anlatıyor ve Chandrialıların yedi alametini söylüyo;

" Cyphus taşır mavi alevi.
Stercus demirin esiri.
Ferule kara gözlü ve buz gibi.
Usnea çürüklerle doldurur içini.
Gri Dalcenti kullanmaz dilini.
Solgun Alenta getirir afeti.
Sonuncusu yedisinin de efendisi:
Nefret edilen. Umutsuz. Uykusuz. Akıllı.
Alexel üzerinde taşır gölgenin kaftanını. "

Bu sırada Bast Kvothe ye Chandrialıların ismini açıkça anmaması gerektiğini söylüyo korkarak ! ki korkması bile bi gösterge, neyse Kvothe de isimleri bir kez söylemem den bi zarar gelmez diyor. Buna göre bana kalırsa Chandrialılar Kvothe Kote olduğu zaman da bile hala hayattalar tam takım halinde. Yani açıkçası ilk başta benim ikinci kitaptan sonra üçüncü kitapla ilgili düşüncem Kvothe Amyrleri buluyor sonra Chandrialıları alt edecek bir yol buluyor onları yeniyor öcünü alıyor felan felan.... ama üçüncü günü içeren kitapta bu tarz bi olay yaşanmayacağını kvothe nin onların hala hayatta olduğuyla ilgili söylemlerine bağlıyorum  hatta kvothe bunların kağıda dökülmesi iyi ileride birilerinin işine yarayabilir diyo


Çok merak ettiğim bi nokta da kvothe cthaeh ile konuşurken cthaeh ona amyrleri arayışıyla ilgili de Maer onlara farkında olmadan çok yaklaştı ve yanında kalırsan seni kapılarına kadar götürür diyo ve sonunda espriyi anlayacaksın diyo.... bu konu üzerinde baya düşündüm ama tam bi çıkarım yapamadım cthaeh nin kapı dan kastı ne olabilir acaba Meluan ın amyrlerle bi bağlantısı olabilir mi? 3.kitapta da Maer i bolca göreceğiz diye tahmin ediyorum
Söylemeden de edemeyeceğim eğer ki yazar seriyi Kote ye kadar Kvothenin yaşadıklarını anlatıp da sonlandırırsa yani Kote ye ve sonradan yaşayacaklarına değinmezse --- kote kaç defa dünya savaş halinde ve sorumlusu benim diye belirtmişti, kotenin de bir çok olay yaşamasını bekliyorum ben --  ona biraz terbiyesiz bi mail döşemeyi planlıyorum  :)  :inca  :inca

Spoiler: Göster
 

Siz 'limon kokusu' teorinizi söyledikten sonra tekrardan açıp o kısımları okudum. Ben o 'tanıdık kokuyu' hep annesiyle ilişkilendirmiştim. Belkide güzel bir nokta yakalamışsınızdır:)

Kote olmadan önce Chandrialılar ile ise bence karşılaşmış olması gerekiyor. En azından sadece Ferule ile..Çünkü Tarihçi ile konuşmalarında ''insandan daha fazla olan şeyler öldürdüğünü'' söylüyor ve karşılaşmazsa seri  sönük kalıcağından yazarın böyle yapıcağını hiç düşünmüyorum..
Ayrıca Denna'nın patronunun Ferule olduğunu düşünüyorum.Bu şekilde karşılaşıcaklar gibi gibi. Yaygın bir teori aslında. (Kvothe ilk Denna'nın patronuna Lord Karaağaç ismini koyacakken rastgele saydığı son 3 ismin belirli kısımları Köz'ün gerçek ismini veriyor. Ayrıca Denna'yı dövüyor ve Lanre hakkında destansı bir şarkı için Denna'yı inceden işliyor.)

Kesinlikle hikaye anlatımının bitiminden sonra devam etmeli seri, dediğiniz gibi ki sanırım Patrick Rothfuss da öyle yapıcakmış. Ortada yaşayan Chandrialılar, kaos içindeki bi dünya var..Tabi sevgili yazarımızın bilgisayar oyunu oynamayı bırakıp bunları yapması gerekiyor :D
 2
Zaman Çarkı Serisini bitirdikten sonra fark ettim ki KKG çok boş bir seri. KKG'nin bu kadar popüler olmasının tek nedeni anlatım tarzının güzel olması başka da birşey yok. Kitapta geçen isim söyleme  mevzusu Yerdeniz Serisi'nden apartma, Ademre halkı ile Zaman Çarkı'nın Aielleri arasında bir fark göremiyorum. Denna gibi gereksiz bir karaktere sahip ve Kvothe ilk başta o kadar bahsetmesine rağmen hala Üniversite'den kovulmadı.

Kitabın savunuculuğunu yapıyor gibi olucam ama baya bi yakıp yıkmışsınız diye düşünüyorum. Eksilere odaklanırsak Zaman Çarkı'nın da bir o kadar eksiği vardır. İlk kitabın gelişimi ve serideki yaratımlar Yüzüklerin Efendisinden, Zaman Çarkı'nın aielleri ve ana karakterin başına gelenler ise Dune serisinin fremenleri ve ana karakterinden esinlenilmiş gibi duruyor. Anlatım konusunda ise özellikle serinin ortalarında (8,9,10,11) yan karakterler bazen çok bunaltıyordu. Brandon Sanderson'ın yazdığı, birçok sorunun cevapsız kaldığı ve benim için hayal kırıklığı olan son kitaplara ise değinmeyeceğim bile...

Ama bütün bunlar Zaman Çarkı'nın harika bir kurguya sahip olduğunu ve bence yazılmış en iyi fantastik edebiyat romanı olduğunu değiştirmiyor..Yani demek istediğim emek harcanılan bir esere boş demek yerine biraz güzel yanlarından bakmalısınız bence:)  

(ps:Rand'ın 3 aşığı, ara ara ölen eski karısını hatırlaması ve eski terkedilmiş sevgilisini içeren bir serideki fazlalığı gereksiz bulmayıp Denna'yı gereksiz bulmanıza çok şaşırdım:))

3
Merhaba

Doğruluk kılıcı serisinin sonraki kitaplarının çıkışı için verebileceğiniz bir zaman aralığı var mı? Sadece 3. kitap mı çıkar yoksa yine 2 kitaplık bir paket görebilirmiyiz?
Teşekkürler...

4
Cümleten Merhaba arkadaşlar..

The Door of Stone dan hiç bir haber olmamasına rağmen Reddit'ten okuduğum teoriler beni hala bu seriye sıcak tutuyor.
Ayrıca çoğu major seriyi okumuş olmama rağmen hiçbir seride Patrick Rothfuss'un ''masalsı'' anlatımını bulamıyorum.Yazarın anlatımına hayranım bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz. Hatta sırf bu yüzden yıllardır yeni kitabı çıkartmamasına kızamıyorum.Yazarın önceki kitapları gibi mükemmeliyeti aradığını düşünüyorum.

Ve birde aklıma takılan hadise yorum yaparsanız sevinirim :)

[spoiler]
Seride anlatılan her hikayenin altında bir gerçeklik payı yatıyor.Özellikle biri benim ilgimi çekiyor.
TNOW sayfa 66
''Tarihçi kendini duyduğu bir hikayeyi düşünürken buldu.Pek çok öyküden birini.Bu öyküde Kvothe'nin gönlünde yatanı aramaya çıktığı anlatılıyordu.Onu elde etmek için bir iblisi kandırması gerekmişti.Fakat gönlünde yatanı bırakmamak için bir melekle dövüşmek zorunda kalmıştı.İnanıyorum diye düşündü Tarihçi önceden bu sadece bir hakayeydi ama artık ona inanabilirim.Bu, melek öldürmüş bir adamın yüzü.''

[spoiler] 

5
Merhaba arkadaşlar!

Seriyle ilgili tahminlerinize bayıldım hiç sıkılmadan okudum bütün yorumlarınızı   :aww tebrik ederim çok ince noktaları yakalamışsınız.

şimdi bende artık bilmem kaçıncı defa kitapları okuduktan sonra aklıma takılan bişeyler oldu sizinle paylaşmak isterim

Spoiler: Göster
 

acaba kvothe nin bi türlü açamadığı kutusu cthaeh den mi yapıldı? yani bu kutunun cthaeh nin parçası olması ihtimali.... ???Merhaba..

[spoiler]
Ben her zaman Kvothe'nin klipsiz kutusunun gizemini çözdükten sonra kendisi için bi benzerini yaptığını düşünmüşümdür. Cthaeh'den yapılmış olması fikrini bilemedim kitaplar bana hiç böyle bir fikir uyandırmamıştı.(Cthaeh'den Kote ve Bast o kadar bahsetmesine rağmen)

Siz nerden yola çıktınız?

[spoiler]

6
Zaman Çarkı / Ynt: Zaman Çarkı
« : 12 Ocak 2013, 11:18:25 »
arkadaslar kitabin ingilizcesini nerede bulabiliriz, audiobooku indirdim ama cok zaman kaybi, remzi ve d&r'de de bulamadim, bulabilen var mi acaba..
Audiobook'unu nerede bulduğunuz hakkında, burayı kirletmeden, özel mesaj yoluyla konuşabilir miyiz acaba? Ben de arıyordum uzun süredir, bulamamıştım bir türlü.
A Memory of Light'ın ebook halini buldum.Kitap çıkana kadar bir nebze de olsa heyacanını dindirmek isteyenlere mail atarlarsa yardımcı olabilirim:)

7
Zaman Çarkı / Ynt: Zaman Çarkı - Sohbet
« : 26 Aralık 2012, 20:09:27 »
ben rand'ın ölmesini istiyorum, kendisini çok severim ama müthiş final için gerekli. sizce?
Aynen katılıyorum.Herşeyini verip Dünyayı kurtarmak için kendini de feda ederse gerçekten unutulmaz bir son olur.Ama bence son kitapta Aviendha nın Rhudeanda gördüklerinden sonra böyle bir ihtimal kalmadı artık.

8
Zaman Çarkı / Ynt: Zaman Çarkı
« : 04 Ağustos 2012, 03:20:21 »
Spoiler: Göster
Benim çok merak ettiğim tam olarak açıklanmayan Rand ve Moiraine'in Aelfinnlere soruları var.Yanlış hatırlamıyorsam Rand'ın sorularından 2 sini öğreniyoruz ama diğerleri....???Bide tabi sonradan ortaya çıkan Moiraine 'in Eelfinnlerle yaptığı anlaşma var.

9
Flood yapıyor gibi olacağım ancak teori olduğu için görünmesini istiyorum :)

Spoiler: Göster
Efenim şimdi Bilge Adamın Korkusu kitabında, Kvothe demirci çırağı Aaron'a kendisi hakkındaki gerçeği anlatmaya çalışmıştı. Burada da "kellene bin dam ve bir düklük ödülü konsaydı" gibisinden bir laf etmişti. Bu demek oluyor ki Kvothe Newarre kasabasına gelip Yoltaşı Hanı'nı kurmadan önce çok çok kötü bir şey yapmış. Ya da öyle yaptığı sanılmış. Bilemiyorum. Ama bence hikayenin sonu iyi bitmeyecek. Yani Han'a gelmeden kısa bir süre önce yaptıkları hüzünlü bile olabilir. Bu da kitabı daha çok beklememize neden oluyor :)

Spoiler: Göster
Kral katili güncesi:)Umarım ölen kralımızda Ambrose olur...


Spoiler: Göster
Nedense ben pek öyle düşünmüyorum. Ambrose olmaz bence ya. Yok yani hiç öyle düşünmedim :)

Spoiler: Göster
İlk başlarda bana da Ambrose'un kral olması pek mantıklı gelmiyordu ama 2.kitapda Ambrose'un ailesinin taht sıralamasındaki rakiplerinin kazalarla! ölmesi sonucu sıralamada üst sıralara çıktığı söyleniyordu.Birde seri boyunca Kvothe'un gerçekten nefret ettiği tek karakter Ambrose olduğu için bana öyle olcakmış gibi geliyor:)

10
Flood yapıyor gibi olacağım ancak teori olduğu için görünmesini istiyorum :)

Spoiler: Göster
Efenim şimdi Bilge Adamın Korkusu kitabında, Kvothe demirci çırağı Aaron'a kendisi hakkındaki gerçeği anlatmaya çalışmıştı. Burada da "kellene bin dam ve bir düklük ödülü konsaydı" gibisinden bir laf etmişti. Bu demek oluyor ki Kvothe Newarre kasabasına gelip Yoltaşı Hanı'nı kurmadan önce çok çok kötü bir şey yapmış. Ya da öyle yaptığı sanılmış. Bilemiyorum. Ama bence hikayenin sonu iyi bitmeyecek. Yani Han'a gelmeden kısa bir süre önce yaptıkları hüzünlü bile olabilir. Bu da kitabı daha çok beklememize neden oluyor :)

Spoiler: Göster
Kral katili güncesi:)Umarım ölen kralımızda Ambrose olur...

11
Zaman Çarkı / Ynt: Zaman Çarkı
« : 13 Mayıs 2012, 12:59:46 »
Spoiler: Göster
Kehanette şöyle bir kısım var.
"Beş kişi ileri doğru at sürer ve dördü geri döner."
Kehanetin bu kısmına dayanarak hep Shayol Ghul'a 5 kişinin gideceğini düşündüm.
(İki Nehirlerden yola çıkanların sayısı 6 olduğu için İki nehirler'den yola çıkıştan bahsetmediğini düşünüyorum bu kısmın)
Bu yüzden bu 3'lüye ekleme olabilir diye düşünüyorum.


Spoiler: Göster
Bu kehanet Büyük Av'ın sonunda gerçekleşiyor diye hatırlıyorum ama...Hatta Verin toprağa birşeyler çizerek kehaneti söylüyordu.Bunun üstüne Rand,Mat,Perrin,Hurrin ve İngtar Falme'ye gidiyorlardı.İngtar geri dönemiyordu...

12
Yayınevleri Soru Hattı / Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« : 05 Mayıs 2012, 01:18:16 »
A Memory of Light'ın yazımı tamamlanmış ve 8 Ocak da çıkıyormuş sanırım.Acaba ithaki yayınlarının çok büyük bir jest yapıp kitabın türkçesini de aynı tarihte çıkarma şansı var mı?

O kitabı ışık hızıyla çevirmeleri gerekir sanırım bu durumda :)
Yani şimdiden Amerika'da ki yayıneviyle görüşüp,kitabı temin edip,çevirebilirler diyordum ama:)

13
Yayınevleri Soru Hattı / Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« : 04 Mayıs 2012, 20:49:51 »
A Memory of Light'ın yazımı tamamlanmış ve 8 Ocak da çıkıyormuş sanırım.Acaba ithaki yayınlarının çok büyük bir jest yapıp kitabın türkçesini de aynı tarihte çıkarma şansı var mı?

14
Zaman Çarkı / Ynt: Zaman Çarkı
« : 28 Nisan 2012, 00:43:58 »
Emeğine sağlık güzel olmuş...

15
Daha önce de sorulmuştu sanırım özür dileyerek bir daha sormak istiyorum.The Sword of Truth serisinin gündeminize gelme olasılığı yok mu?

Sayfa: [1] 2