Kayıt Ol

Fantastik Kitapların Yazımında Kullanılabilecek İsimler

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fantastik kitaplar yazarken kullanılabilecek isimleri buradan yazarsanız hem isim dağarcığımız gelişir hemde kitaplarla uğraşan arkadaşlara birer görüş olur diye düşünüyorum.
KARANLIĞI GÖLGELERE HAPSETMEK ADINA!!!

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
Ynt: Fantastik Kitapların Yazımında Kullanılabilecek İsimler
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2012, 19:53:26 »
Bu konuda gerçekten çok zorlandığımı söylemek istiyorum.Game of Thrones kitabında adam kolayca Robert gibi çağımızdada kullanılan bir ismi kullanabilirken,biz mesela Mehmet ismini kullanamıyoruz.
Bi düşünün;( Orman Krallığının yaşlı kralı Murat) şimdi ben bunu yazsam nasıl olur.Olmaz.Okuyucuyu inandıramazsın.Güzel ülkemizin geçmişinden esinlenerek yazılabilecek onlarca eser varken gerek isim açısından,gerekse inanışlarımız yazacağımız eseri kısıtlıyor.Cadı,vampir gibi kavramlar ortaçağ Avrupasında var ve  o kültürün insanları buna inanmakta güçlük çekmiyor.Bizim kültürümüz bunları kabul etmiyor ve okuyucu bu tarza inanmakta güçlük çekiyor diye düşünüyorum
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2012, 19:57:19 »
Bence yine de Türkçe isimler kullanılabilir. Benim de böyle bir önyargım vardı, ama artık yok. Türkçe isimlerle yazılmış birkaç fantastik kitap ve bir sürü fantastik öykü okudum. Gayet de olmuş, ben yabancılık çekmedim...

Eğer ne olursa olsun bizim pek duymadığımız isimler olsun diyorsanız eski Türk isimlerine de bakabilirsiniz bence. Veya uydurabilirsiniz...

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2012, 20:01:39 »
Çok doğru bir konuya ayak bastınız. Bu konuda büyük sıkıntılarımız var. Ben şahsen bu konuda çok sıkıntı çekiyorum öykü ve kitapları yazarken. Aklımıza bir sürü isim geliyor ama ya daha önce kullanmış oluyoruz yada daha önce kullanılmış. En kötüsüde şu kulağa hoş gelmeme durumu :) Bu yüzden bu konuda birbirimize yardımcı olursak çok sevineceğim. Bir diğer sorum ise sizce isimlerin bir anlamı olmalı mı yoksa sadece kulağa mükemmel gelmesi yeterli mi sizce?

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2012, 20:03:14 »
Bence yine de Türkçe isimler kullanılabilir. Benim de böyle bir önyargım vardı, ama artık yok. Türkçe isimlerle yazılmış birkaç fantastik kitap ve bir sürü fantastik öykü okudum. Gayet de olmuş, ben yabancılık çekmedim...

Eğer ne olursa olsun bizim pek duymadığımız isimler olsun diyorsanız eski Türk isimlerine de bakabilirsiniz bence. Veya uydurabilirsiniz...
Önyargılıyım galiba.Şu örnekler nasıl?
"Kral eli Necati.Vampir lordu Hüseyin,Büyücü Arzu,kraliçe hülya
Biraz uç örnekler ama birçok insan böyle düşünüyor.yani bu tarz eserlere yabancı birçok insan.Ben pek yabancı sayılmam ama bende öyle düşünüyorum.En güzeli uydurma olur.Tabi şimdiki zamanı anlatmıyorsan:)

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2012, 20:04:47 »

Söylediğiniz şeye pek katılamayacağım. Bazı fantastik eserler oluyor bu dünyayla çok bağlantılı, tamam bu eserlerde kullanabiliriz. Örneği Gülten Dayıoğlu. Ama düşünün ki Orta Dünya'da Aragorn yerine Ali, Eomer yerine Emre deseydik bence hiç uygun düşmezdi.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2012, 20:05:49 »
Kulağa mükemmel gelmesi yeterli bence.Anlamlı bir isim bulman oldukça güç.Tabi yazdığın konu ve zamanda büyük değişkenlik yaratabilir

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2012, 20:08:29 »
Kral demeyip Han dersek olur bence. Buğra Han mesela... İlle de Kral olcaksa tabi Türkçe olmaz. Ama ortaçağ olup aynı zamanda Türkçe olabilir :)

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2012, 20:10:07 »
Peki ya bunlar: "Şah Mehmet, Selma Sultan, Fırat Bey, Akıncı Murat..."

Eserlerde kullanılan terimler daha çok Orta Avrupa, bazen de Uzak Doğu kökenlerine dayandığı için Türkçe isimler bu tür eserlere uymuyor. Bir hikayenizde de yöneticinin unvanını padişah yapın, sonra da isim kullanın. Ne kadar uyduğunu fark edeceksiniz.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2012, 20:10:42 »
Peki ya bunlar: "Şah Mehmet, Selma Sultan, Fırat Bey, Akıncı Murat..."

Eserlerde kullanılan terimler daha çok Orta Avrupa, bazen de Uzak Doğu kökenlerine dayandığı için Türkçe isimler bu tür eserlere uymuyor. Bir hikayenizde de yöneticinin unvanını padişah yapın, sonra da isim kullanın. Ne kadar uyduğunu fark edeceksiniz.

Anlatmak istediğim şey aynen bu.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #10 : 29 Nisan 2012, 20:17:08 »
bir eserde inandırıcılık çok önemli.Padişah terimi islamiyetten sonra var olmuş bir terim(Yanlış isem düzeltin lütfen)Onu kullanmak tehlikeli olur(inandırıcılık açısından).
Han kullanırsakta direkt olarak Türkleri anlatmış oluruz(Türklerin anlatılmadığı bir eser yazıyoruz burda.)
Fakat kral geçmişten bu yana kullanılıyor ve hristiyanlıkla bağdaştırılsa bile bütün topluluklarda var.Mesela eski toplulukların kralları diyebiliyoruz.Pers kralı yada sparta kralı örneğinde olduğu gibi.Bence kral kullanmak daha inandırıcı

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Nisan 2012, 20:20:27 »
Türkçe isim kullandığımızda zaten Türkleri anlatmış olacağız, sadece olaylarımız alternatif bir evrende geçecek. Belki yönetim şeklini coğrafyayı da değiştirebiliriz, ama Türkçe isim kullanıyorsak bu bir "Han" olabilir. Han Türkçe, ama zaten kullandığımız isim de Türkçe olmayacak mı?

Ama "Han" da olmuyorsa, İmparator olabilir mesela... Padişah gibi değil. Evrensel.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #12 : 29 Nisan 2012, 20:21:54 »
Türkçe isim kullandığımızda zaten Türkleri anlatmış olacağız, sadece olaylarımız alternatif bir evrende geçecek. Belki yönetim şeklini coğrafyayı da değiştirebiliriz, ama Türkçe isim kullanıyorsak bu bir "Han" olabilir. Han Türkçe, ama zaten kullandığımız isim de Türkçe olmayacak mı?

Ama "Han" da olmuyorsa, İmparator olabilir mesela... Padişah gibi değil. Evrensel.
imparator olur bencede.Dediğin gibi evrensellik inandırıcılığıda yanında getiriyor

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Nisan 2012, 21:20:50 »
Şöyle de bir konu vardı bir ara. Tartışılan şeyle aynı şeyi içeriyordu: http://www.kayiprihtim.org/forum/ysim-karmathasy-t7773.0.html

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #14 : 30 Nisan 2012, 11:32:21 »
Fantastik isim türetip bir başlık altında toplamaca gerçekten kötü bir fikir. Eğer bir eser ortaya koyacaksan ve isim yaratman gerekiyorsa yaratacaksın. Örneklerine bakar, özgün bir tane yaratmaya çalışırsın ama "al bu isim, kullanırsın" demek yanlış. Açıkçası ben bir hikaye veya roman yazarken biri bana "şu ismi de kullanabilirsin" dese, ettiği lafı hakaret olarak algılarım.

İsimlerin fantastik olması gerektiği zamanlarda, eğer isim bulmakta ciddi anlamda sıkıntı çekiyorsanız, name generator sitelerinden birine girin, 3-4 tane isim oluşturun, heceleriyle oynayın. Belki o sırada aklınıza çok daha alakasız ve daha güzel bir isim de gelebilir. Bunun dışında, oyunlar için oluşturulmuş diller var. Biraz araştırarak anlamı karakterin özelliklerine uygun, hoş bir kelime de bulabilirsiniz.

Fantastik diyarlarda Türkçe isim kullanılması ise başlı başına farklı bir sorunsal. Biri bana çıkıp da "Vampir Necdettin Abinin Maceraları" diye kitap gösterse, elime geçen her fırsatta dalga geçerim. Bunun temelinde büyük ihtimalle, bizim edebiyat tarihimizin çok büyük bir kısmında fantastik edebiyatın bir yere sahip olmaması ve batının bu türle ilgili çok ilgi çekici ürünleri olması yatıyordur diye düşünüyorum. Hani bir Dracula ile eşdeğer bir fantastik romanımız yoktur herhalde, varsa da iyi reklamı yapılmamış, değeri bilinmemiş.

Belki bu saatten sonra LOTR veya Ravenloft kıvamında bir hikayede Türkçe isimler kullanmak, Star Trek macerasının içine Turist Ömer koymak gibi olabilir ama özgün bir kurguyla da son derece uyumlu olabileceğini düşünüyorum. Eğer amaç Türk isimlerini kullanmaksa, göze batmayacak bir kurguya akıllıca yedirilerek herkesin beğenmesi sağlanabilir. Tabi insanlar bunu tercih eder mi, orasını bilemem.