Kayıt Ol

Zaman Çarkı - Sohbet

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı - Sohbet
« Yanıtla #15 : 07 Mart 2013, 19:19:58 »
14. Kitap A Memory of Light'i İngilizce okuyorum. Kitap 902 sayfa ben 852. sayfasındayım ve yaklaşık 650 sayfadır savaşı kısmı. Hakikaten "Son Savaş" herkes savaşıyor. 50 sayfa sonra 12 yıldır beklediğim sonu göreceğim için üzülüyorum. Ama artık bitsin istiyorum. Ve bu arada yeni yazar rahmetli Robert Jordan'ın yerini pek tutmuyor. Sanki hep "bir şeyler eksik" hissi uyandırıyor bende.     

Ben de 800'lerdeyim şu anda. Ve evet, kitap güzel olmasına rağmen ilk defa bu kitapta, kitabı Robert Jordan'dan başkasının yazdığı belli ediyor kendini. En azından bana böyle geldi. Özellikle karakterler öldüğünde içimde çok az kıpırdanma oluyor. Robert Jordan birini öldürdüğünde (ki çok azdı, biliyorum. :D) gözlerim dolar, içimde garip duygular uyanırdı. Bu kitapta Buz ve Ateşin Şarkısı'nı okuyormuşum gibi hissettim kendimi. :D (Aaa! Öldü bu!)

Bir de keşke savaş bu kadar yer kaplamasaydı da 'Hoppa!' diyerek çözülüveren olayları daha ayrıntılı yaşayabilseydik. Notlardan bir şeyler yazmanın zorluğuna bağlıyorum bu problemi de.

Bir de şurada yapılanın daha ayrıntılı açıklanmasını isterdim (aslında bir çok yer için var bu isteğim de... :D), şimdiye kadarki haliyle mantık hatası gibi bir his uyandırdı. Kitabın sonlarında biraz daha açıklanır umarım.
Spoiler: Göster
Valere Borusu'nun Mat'le olan bağının, Mat Rahvin tarafından öldürüldüğünde koptuğunu söyledi Artur Şahinkanadı. Ama Rand Mat'i geri getirmek için Şerateş kullandı. Bunun Boru'yu Mat'e yeniden bağlaması gerekmez mi? Valere Borusu, Desen'de benim bildiğimden daha farklı şekilde işliyormuş demek ki deyip geçtim, ama biraz daha açıklama yapılması fena olmazdı.

Kitap Son Savaş bölümüyle gaza yüklenince bir anda kendimi son sayfalarda buldum. Zaman Çarkı'nı bitirecek olmanın hüznü çöktü üzerime. Çark'ın yeni bir turunda bu muhteşem seriyi yeniden okuyabilme dileğiyle... :D 
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Mart 2013, 11:07:37 »
En sevilen karakter tartışmasız biçimde Mat Cauthon.O kadar çok fantastik seri okudum onun gibi seriyi okutma konuusnda böylesine imba bir karakter daha görmedim.Ne zaman Mat'in olduğu bölümler gelecek diye 4 gözle beklediğim günler hala aklımdadır. :)
En nefret ettiklerim ise Aes Sedailer.Herşeyi ben bilirim havalarında olmaları her şeye karışmaları ve bir işe yaramamaları benim nefret etmem için yeterli.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Mart 2013, 13:36:19 »
Ben de okuduğum kitaplar boyunca Rand'den nefret ettim durdum. Rand'li bölümler bitsin diye can attım. Bir ana karakter için bu durum hiç de normal değil kanımca :)  Köyde ilk karşımıza çıktığında bir derece çekilebilirdi ama daha sonrasında bozuk plak gibi aynı şeyleri yapıp, aynı şeyleri söyleyip, aynı çelişkilerde kalmaya başladı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 12 Mart 2013, 22:40:56 »
Bu bölümde bir soru hattı göremeyince hangi konuya yazacağımı şaşırdım doğrusu o.O. Bir yöneticiye bunu yaşattınız ya helal arkadaşlar :D. Zaman Çarkı, Zaman Çarkı - Sohbet ve Zaman Çarkı Serisi Kitapları arasında döndüm durdum. Son durak burası oldu.

Bir soru hattı var ve görmediysem çocuğumu keserim.

Çok ama çok klişe bir soru soracağım şimdi. Hazır seri tamamlanmışken ben de Zaman Çarkı'na adım atmak istiyorum. Elimde sadece ilk kitap var. Seriyi seven arkadaşlarım ilk kitabın tipik başlangıçlara benzediğini söyledi. Ama severek okumuşlar. Dile kolay, 800 sayfalık bir eserden bahsediyoruz burada ve ben gerçekten çok uyuz bir okurum. (Yazar burada zor beğeniyorum demeye çalışıyor.)

Hemen baştan söyleyeyim fantastik edebiyat ile tanışıklık derecem için Ejderhamızrağı, Unutulmuş Diyarlar gibi şeyleri saymak istemiyorum. Ayrıca onları fantastiğe yeni başladığım zamanlarda bitirmiştim. Severek okudum vakti zamanında, fakat şimdi okusam geri planda kalırlar. Gediksavaşları'nı pas geçelim. Sevenleri kusura bakmasın, benim için yeni bir şey yoktu o seride. En bilinen serileri saydım ama fantastik adına okuduklarım bu kadarla sınırlı değil. Öte yandan türe doyup, uzun bir ara verdikten sonra Elantris'i severek okudum en son.

Genel olarak fantastik edebiyatta özellikle Yerdeniz tarzı kitapları seviyorum. Macera aramıyorum. Derinliği ön planda tutuyorum. Bu serinin en büyük 3 fantastik seriden biri olduğunu da biliyorum [*]Yüzüklerin Efendisi, Yerdeniz ve Zaman Çarkı[/*]. Hatta kitapların kendi felsefeleri olmalarını tercih ediyorum.

Şimdi soruma geçiyorum sevgili hayranlar, bu seri bana göre mi?

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #19 : 12 Mart 2013, 22:55:07 »
Çok ama çok klişe bir soru soracağım şimdi. Hazır seri tamamlanmışken ben de Zaman Çarkı'na adım atmak istiyorum. Elimde sadece ilk kitap var. Seriyi seven arkadaşlarım ilk kitabın tipik başlangıçlara benzediğini söyledi. Ama severek okumuşlar. Dile kolay, 800 sayfalık bir eserden bahsediyoruz burada ve ben gerçekten çok uyuz bir okurum. (Yazar burada zor beğeniyorum demeye çalışıyor.)

Zaman Çarkı hakkında bu forumda ilk söz alması gerekenlerden biri ben değilim elbette. Tüm seri kütüphanemde mışıl mışıl yatmakta ama ben yalnızca ilk 3 kitabı okudum, bu yüzden bu soruya cevap verebilirim en azından. 4.kitaba başlamak için sabırsızlanıyorum ayrıca.

Şöyle ki; evet, Zaman Çarkı'nın ilk kitabı olan Dünyanın Gözü tipik başlangıçlara benzer. Robert Jordan'ın uzun tasvirleri ve başta Yüzüklerin Efendisi'ni andıran anlatımı okuyucu bu uzun mu uzun külliyatın henüz başında hayal kırıklığına uğratabilir, ama bu kötü olduğu anlamına gelmez. Hayal kırıklığına uğramamızın nedeni şudur aslında; gelmiş geçmiş en iyi fantastik kahramanlık öyküsünün bu şekilde başlamasını sindirmemiz pek zor oluyor. Ama eğer biraz dişimizi sıkarsak 2.kitap, yani Büyük Av'dan sonra seri ritmini yakalıyor.

Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Robert Jordan'ın gelişmesini izliyoruz böylelikle her bir kitapta. Benim fikrim ilk kitabı okuman yönünde olacak Hazal abla. Okumalısın ve okumaya devam ettikçe şapka çıkarmalısın. Ve son kitaplara yaklaştıkça da, -muhtemelen bende de böyle olacak- Robert Jordan'ın ölmesine daha fazla üzüleceksin, hiç üzülmediğin kadar hem de.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 13 Mart 2013, 09:40:37 »
Seriye başlamak için ilk kitabı 5 yıl içinde 3 kez falan okumam gerekti. Isınamamıştım bir türlü :) Ama iyi ki havlu atmamışım diyorum şimdi. Pas geçmemelisin bunu Hazal :)

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 13 Mart 2013, 10:41:53 »
Zaman Çarkı'nı 2 sefer devirmiş biri olarak söylemek isterimki okumamakla çok şey kaybediyosun haberin olsun. ;)

Serinin başlangıç kitabı olan Dünyanın Gözü'nün ilk 100 150 sayfasının Yüzüklerin Efendisi ile benzeştiği doğru ama ben hala şunu diyebilirimki ilk kitap olan Dünyanın gözü hala serinin en beğendiğim kitabıdır.

Ben bugüne kadar Zaman Çarkı'nı okuyanlardan aldığım tepki şuydu; ya bu serideki konu derinliği, macera, üslup, ayrıntılı tasvir ve betimlemeleri eşsiz bulup normal bir fantastik seriye verilebilecek değerden çok daha fazlasını verdiler yada ayrıntılı anlatımdan dolayı çok sıkılıp acımasızca eleştirdiler. :)

Ama anladığım kadarı ile Yerdeniz serisi gibi serilerden hoşlanıyosan Zaman Çarkı sana fantastik edebiyatta bugüne kadar tatmadığın bir lezzet sunacaktır.

Ayrıca şuda var ki, Gediksavaşları serisinni ilk 10 kitabını okuduktan sonra seriye ara verip Zaman Çarkını bitirmiştim.Tekrar Gedik Savaşları serisini okumaya başladığımda Zaman Çarkı'nın edebiliği yüzünden ben bi daha Gedik Savaşları'ndan ilk aldığım hazzı alamadım.Şu an Bu zve Ateşin Şarkısı Serisi'ni okuyorum o bile bana yavan geliyor. :D

Kısacası, Okuyun Hazal Hanım okuyun...
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 13 Mart 2013, 10:45:56 »
Zaman Çarkı serisini 2 ayda filan okudum çoğu yerlerde sıkıntıdan patladım.Karakterlerden bazılarını boğasım geldi. Mesela halaaa Faile'nin boğazını sıktığımı görüyorum rüyalarımda  :xD Ama Mat ve Nyvaene gibiler yüzünden de zevkle okunuyor.Kitapların bazısı feci sıkıcıyken bazısını nasıl okudum bilemedim  .Bazen konu yerlerde sürünüyor bazende dört nala gittiği için yetişemiyorsun .Kısaca ben sevdim mi yoksa uyuz mu oldum bilemiyorum . :D Ama okumaktan pişman olmazsın

Çevrimdışı Apollo

• *
  • 38
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 21 Mart 2013, 18:28:32 »
14.kitabı da okuduktan sonra maalesef bir hayalkırıklığı içindeyim.Açıkçası olmadı sonu. Daifunka_vc yazdığına katılıyorum başkasının yazdığı çok belli ediyor.Mat'in olduğu bölümleri aradım orası da bir gerçek.En güzel karakter diyebilirim, tabii ki bana göre bu söylediklerim :)
Herkese bir görev verilmeye çalışılmış, bu da bazı saçmalıklar ortaya çıkardı. Valere borusu olayı gibi.Ayrıca Tenekecilerin aradıkları şarkı nerede?Ben mi göremedim acaba?

@Fırtınakıran

Yerdeniz serisinin felsefi yönü ağır basıyor hatta sırf felsefi desek yeridir, hareket yada macera neredeyse yok.Zaman Çarkında ise şöyle denebilir derinliği neredeyse yok :) Sadece bazı konulardan esinlenmiş.
1.kitapsa bana göre serinin kötü kitaplarından 4.kitapla -10.kitap arası seri yükselişte sonra gelen yazarla birlikte kalitesi düşüyor.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Mart 2013, 14:46:12 »
Rand'den hoşlanmayanların sayısındaki fazlalığı görünce kendi fikrimi söyleyeme ihtiyacı hissettim. Robert Jordan'ın yarattığı bu eşsiz dünyada Rand'den daha ilgi çekici ve enteresan karakterler olduğuna kesinlikle katılıyorum. Zaten okuyucuların çoğunun Rand'i sevememesinin sebebi de budur. Rand biraz fazla normal biri. Bunun da bence hikayeyle doğru orantılı bazı sebepleri var.

Eğer Rand'in son savaştaki rolünü ve Lews Therin ile ilgisini bilmiyorsanız aşağıdaki kısma bakmayın derim.

Ehem. Şöyle ki Rand'in Lews Therin'i aklının içinde taşıyor olması ve o deli adamla sürekli mücadele etmek zorunda kalıyor olması epey bir yavaşlatıyor. Sürekli çelişkiler yaşamasına sebebiyet veren de aynı şey.

Kehanetle ilgili yeni detaylar ortaya çıktıkça ve Rand kendisini acı bir son beklediğine giderek inanmaya başladıkça, farkettiyseniz durum daha da vahimleşiyor. Rand iyice içine kapanıyor, çevresine sırtını dönüyor.

Ve hepsinden önemlisi, Rand'in omuzlarına taşıyabileceğinden daha fazla yük binmişken, bir de sürekli kontrol etmek zorunda olduğu o insanüstü güçleri taşıyor. Haliyle sürekli bunların altında eziliyor. Ki bence iyi iş çıkarıyor.

Şahsi fikrim, Rand çok insani tepkiler veren, hatta bana sorarsanız bu seride en insancıl tepkiler veren karakter konumunda. Tüm o fantastikliğin, efsaneviliğin, beylik laflar eden büyük kahramanların arasında, Rand mütevazı olmak zorunda. Bence Rand, Robert Jordan'ın yarattığı en gerçek karakter.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı damondred

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 14 Nisan 2013, 17:58:17 »
ben seride sevdiğim sevmediğim diye ayıramıyorum. her karakter o kadar yerinde ve gerekli ki bence merhum kusursuz bi dünya ve o dünyayı tamamen dolduracak kusursuz karakterler imgelemiş.

Çevrimdışı damondred

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 14 Nisan 2013, 19:28:19 »
14 sene dile kolay benim ömrümün yarısı bu kitabı beklemekle geçti. evet artık sona geldik sayılır ama sabrımda sona eriyor. şans eseri tanıdım bu mücevheri. takıntı yaptım, onla yatıp onla kalktım, tanıdıgım herkese ya severek ya zorla okuttum( sonuçta hepsi aynı oldu MÜDAVİMİ :D) ama artık beklemeye sabrım kalmadı. ön okumasını bile yapmıyorum. okursam hiç duramayacağım biliyorum. HAZİRAN ayında çıkıyor ve zamanı tekrar 1den başlayarak geçiriyorum. ama onlar bile hala o kadar heyecanlandırıyorki.... bir günde biri bitiyor. o yüzden buraya geldimm en azından sevenleriyle sevileni konuşup hasreti dindirmek için

Çevrimdışı Karsinoma

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 19 Mayıs 2013, 21:21:09 »
gerek "tek güç kullanan erkek" olması, gerekse aralarında büyümese bile ailer'e lider olmasıyla Rand karakteri "Muad'Dib" karakterinin kopyası olmuş.

Kitaptaki Dune aşırmaları ayrıca "Suyum Senindir" anlayışı ile de kendini gösterir. Ayrıca çok eşlilik de "Dune" Serisinde işlenmiştir.

"Kırılma" denilen olay "Ejderha Mızrağı"nın Afeti'ni andırmakta. Şer gibi görünen hayır olması nedeni ile.

Bu kitaptaki aşırmaları sayfalarca sayabilirim, ama pek gerek yok.

Ailer'in geçmişi şu ana dek gördüğüm tek orjinal kısım oldu. Savaşçılara dönüşen çingeneler uçuk bir düşünce.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 21 Mayıs 2013, 09:38:45 »
Fantastik Edebiyat türünde tüm eserler Yüzüklerin Efendisi'nden aşırmadır ayrıca, değil mi?
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #29 : 21 Mayıs 2013, 13:49:17 »
Fantastik Edebiyat türünde tüm eserler Yüzüklerin Efendisi'nden aşırmadır ayrıca, değil mi?

Tüm eserler demek yanlış olur. Ama birçoğu dersek daha doğru bir yaklaşımda bulunmuş oluruz. Zaman Çarkı gibi kült bir seri de dahi LotR aşırmaları var, yok değil.