Kayıt Ol

Ruh konusunda ne düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ruh konusunda ne düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #45 : 06 Haziran 2016, 19:49:53 »
Pokemon muyuz yahu ne evriminden bahsediyorsunuz

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 06 Haziran 2016, 23:26:01 »
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 07 Haziran 2016, 14:14:34 »
Terminoloji üzerine tartışıp da işin esas noktasını kaçırmakta ısrar etmenin alemi yok. Newton'ın Yasalarını üniversite 2 de okuttular, kitapta hala öyle yazıyor, quantum fiziğine göre bunların hatalı ya da eksik olabilme ihtimali terminolojiyi değiştirebilir ama ortada duran gerçeği değiştirmez: Newton Yasaları laboratuvar ortamında tekrar edilebilir ve deneysel sonuçlar tutarlıdır. Bu kadar. Canlıların zamanla genetik değişime uğradığı gerçektir. İnsanları hayvanlardan ayıran bütün özelliklerinin tamamen evrimsel sürecin sonucu ortaya çıktığı ispat edilememiş bir tahmindir. Çünkü insanları hayvanlardan ayıran "şuur" ya da "conciousness"ın nasıl ortaya çıktığı bilinmemektedir. Bu konuda sadece tahminler vardır. Sizin kaynak diye linkleyip durduğunuz şeylerin hepsi tahmindir. Bunlar teori değildir. Birkaç bilimsel teorinin kaynaklarını birleştirerek yürütülen bir tahmindir. Bunu iyice anlayın arkadaşlar, bilimsel verilere dayanıyor olması bir tahmini gerçek yapmaz, teori de yapmaz. İkisi arasındaki farkı kavrayın artık. İnatla ve ısrarla kendiniz de yazdığınız halde yazdığınız şeyleri okumuyorsunuz. Daha açık yazayım, daha anlaşılır olsun, herhangi bir canlının, bu insan da olabilir salyangoz da bakteri türü de, evrimleşme sonucunda insandakine denk nitelikte şuur geliştirebildiğini ortaya koyan herhangi bir bilimsel çalışma linkleyin, ben de bilgilenmiş olayım hemen. Bu meselenin benim egomla falan alakası yok, ben açık fikirli bir adamım, ortaya bilimsel verilen konulduğunda itiraz edecek değilim. Ama hiç bir veriye dayanmadan, sadece temel gözlem kabiliyeti ile bir kaç teoriden gelen verileri birleştirerek "benim teorim de budur" derseniz o zaman kabul edilmez. Bunu ciddi hiç bir bilimsel otorite de kabul etmez. Gerisi ideolojidir, sizin inanmak istediğiniz şeydir, sizce sorunun cevabıdır, "size göre"dir yani görecelidir.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Son_Silahsor

• *
  • 20
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 07 Haziran 2016, 15:30:49 »
Temeliniz yanlış. Herhangi bir canlının evrimleşme sonucunda insanınkine benzer şuur kazanması diye bir şey yok. Evrim böyle işlemiyor. Koşullara bağlı olarak insanlar bu şekilde evrimleşti. Koşullar farklı olsaydı farklı şekilde evrimleşirdi. Çünkü evrimin bir amacı yok.

Bir de bilimsel çalışmalara laf edecekseniz karşı kaynaklarınızı sunun ya da bilimsel otoritelerden bahsedecekseniz kaynak gösterin. Yoksa boş laftan öteye gitmiyor.

Burada sizden başka ideolojiden bahseden yok.
Ya hep ya hiç...

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 07 Haziran 2016, 17:53:04 »
Abi nasıl bir tartışma ortamı anlamıyorum.Ruhu boyle bir sitede edebiyat üzerinden konuşmak varken neden evrim var mı yok mu muhabbeti dönüyor anlamıyorum.Kurtulun şu ergen benmerkezciliginden.
Ruh varsa bilimkurgu açısından. Yoksa fantastik açıdan değerlendirelim.
Ayrıca gerçekten sıktı artık evrimin amacı yokmuş.Neden yaşıyorsunuz arkadaş siz o zaman hicbir sey sizin elinizde değilse bir amaç yoksa neden sanat uretme derdindesiniz.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 07 Haziran 2016, 19:42:15 »
Evrimin amacının olmaması, insanın amacının olmaması anlamına gelmez. Amacınızın ne olduğu konusunda bir kısıtlama yok, kendiniz bulun. İşin güzel kısmı da bu zaten. Konunun başlıktaki anlamından kaydığına katılıyorum, o yüzden daha fazla cevap yazmayacağım bu başlığa. Yalnız karşılıklı bir tartışma oldu burada, baktığınız yerden öyle görmeseniz de. Ama kimin tavrının "ergence" olduğu konusunda fikir ayrılığına sahibiz. Hiç değilse son yazdıklarınızı bir daha okuyun.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 07 Haziran 2016, 23:06:16 »
Görüşlerinize katılmasam da saygı duyuyorum. 10 küsür yıl boyunca bir yerlerde karşılaşıp okuyup aklımda biriktirdiğim şeyler için kaynak gösteremiyorum, çünkü hepsini doğru düzgün referanslarla toparlayıp linklemek çok fazla zaman alır ve benim böyle bir hazırlığım açıkcası yok. Sözüme itimat edip etmemek sizlerin takdirine kalmış, sadece kendimce fikrimi beyan etmek istedim. Kırıp gücendirdiysem affedin lütfen. Hiç bir tartışma konusu birbirimizin kalbini kırmaya değmez diye düşünüyorum.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 08 Haziran 2016, 14:43:53 »
Abi nasıl bir tartışma ortamı anlamıyorum.Ruhu boyle bir sitede edebiyat üzerinden konuşmak varken neden evrim var mı yok mu muhabbeti dönüyor anlamıyorum.Kurtulun şu ergen benmerkezciliginden.
Ruh varsa bilimkurgu açısından. Yoksa fantastik açıdan değerlendirelim.
Ayrıca gerçekten sıktı artık evrimin amacı yokmuş.Neden yaşıyorsunuz arkadaş siz o zaman hicbir sey sizin elinizde değilse bir amaç yoksa neden sanat uretme derdindesiniz.

Şu başlıktaki tartışma artık yorum yapmayacağım saçmalığa ulaştı, konuya hiç girmiyorum. Yalnız insanlar neyi, nasıl, nerede tartışacağını size soracak değil. Bunu söylemek de zaten haddinize değil. Karşılıklı saygının ve düzeyli bir tartışmanın nasıl olacağını öğrenmeye çalışın derim. Laubalilikle bir yere varamazsınız.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 08 Haziran 2016, 14:49:04 »
Arkadaşlar :), Romalılar!

Öncelikle Tartışma Platformu alanının kapsamını açıklayan, forum ana sayfamızda Tartışma Platformu yazan yerin hemen altında yazan açıklamaya göz atıyoruz:

Alıntı
Fantastik, bilimkurgu, korku benzeri türler hakkında ve edebiyat üzerine konuşup tartışabileceğiniz alan.

Konu başlangıçta (ilk sorusu itibariyle) edebiyatla bağlantılı olduğu için ikinci kısmını göz ardı ettik. Herhangi bir taşıma yapmak yerine tartışma ortamını bölmemeyi seçtik.

Yalnız gelinen durumda tartışma ortamının sağlığı bozulmuş durumda. Bunu tüm taraflar için söylüyorum. Mesaj dışında da ilginç tepkiler verilmeye başlandı bu konuya. O nedenle konuyu burada kapatalım.

Ne mutlu ki Tartışma Platformu'nda üzerine kafa patlatabileceğimiz ya da tartışabileceğimiz nice konu var. Zengin bir forumuz ve bu sizin sayenizde :). Biraz da diğer konulara yönelelim.

Bu konuyu dinlemeye alıyorum. Birkaç gün boyunca kilitli kalacaktır.