Kayıt Ol

Dune - Frank Herbert

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dune - Frank Herbert
« Yanıtla #120 : 12 Şubat 2016, 16:34:12 »
Arkadaşlar seri Sarmal Yayınları'ndan bende mevcut ama şeytan beni İthaki'den almam için dürtüklüyor (biliyorum şeytan değil melek o), seriyi Sarmal'dan okusam çeviriden filan keyif alır mıyım yoksa İthaki'den Dost Körpe çevirisini almamı mı tavsiye edersiniz?

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 13 Şubat 2016, 14:15:03 »
Arkadaşlar seri Sarmal Yayınları'ndan bende mevcut ama şeytan beni İthaki'den almam için dürtüklüyor (biliyorum şeytan değil melek o), seriyi Sarmal'dan okusam çeviriden filan keyif alır mıyım yoksa İthaki'den Dost Körpe çevirisini almamı mı tavsiye edersiniz?

Elimde Sarmal Yayınları'ndan çıkan ve çevirmenliğini Arzu Taşçıoğlu ile Deniz Vural'ın yaptığı Dune - Çöl Gezegeni var.Buradan, kitabın ilk bölümünden çok küçük bir parçayı yazayım.Ardından yine aynı kitabın İthaki'den çıkan ve çevirmenliğini Dost Körpe'nin yaptığı sürümden o küçük parçayı yapıştırayım.Kaynak olarak Kayıp Rıhtım'ın paylaştığı ön okumayı kullanacağım[1]

Alıntı
Sarmal Yayınevi
çev: Arzu Taşçıoğlu - Deniz Vural

Spoiler: Göster

Başlangıç, dengelerin doğru olduğuna dair en hassas ihtimamın gösterileceği zamandır. Her Bene Gesserit rahibesi bunu bilir. O halde, Muad'Dib'in yaşamını incelemeye başlarken, evvela onu kendi zamanına yerleştirmeye ihtimam gösterin. O, imparator Padişah IV. Şaddam 57 yaşındayken doğmuştur. En özel ihtimamı ise Muad'Dib'i kendi mekanına yerleştirirken gösterin, Arrakis gezegenine. Onun Caladan'da doğmuş ve ilk on beş yılını orada geçirmiş olması gerçeği sizi yanıltmasın. Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeni, onun ebedi mekanıdır.

- Prenses Irulan'ın yazdığı "Muad'Dib'i Anlamak"tan

Alıntı
İthaki Yayınları
çev: Dost Körpe

Bir başlangıç, dengelerin doğruluğuna en büyük özenin gösterilmesi gereken zamandır. Bunu her Bene Gesserit rahibesi bilir. Bu yüzden, Muad’Dib’in hayatını incelemeye başlarken ilkin onun yaşadığı dönemi göz önünde bulundurmaya özen gösterin: Padişah İmparator IV. Shaddam 57 yaşındayken doğmuştu. Özellikle de Muad’Dib’in yaşadığı yeri göz önünde bulundurun: Arrakis gezegenini. Caladan’da doğmuş ve hayatının ilk on beş yılını orada geçirmiş olması sizi yanıltmasın. Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeni, sonsuza dek onun vatanıdır.

—PRENSES IRULAN,

“Muad’Dib’i Anlama Kılavuzu

Alıntı
Bu da o bölümüm orijinal dilindeki hali[2]

A beginning is the time for taking the most delicate care that the balances are correct. This every sister of the Bene Gesserit knows. To begin your study of the life of Muad'Dib, then take care that you first place him in his time: born in the 57th year of the Padishah Emperor, Shaddam IV. And take the most special care that you locate Muad'Dib in his place: the planet Arrakis. Do not be deceived by the fact that he was born on Caladan and lived his first fifteen years there. Arrakis, the planet known as Dune, is forever his place.
—Princess Irulan
from Manual of Muad'Dib

Elbette bu kadar küçük bir bölümden çeviri kalitesini anlayamayız.Fakat bu bize karar verme aşamasında ufacık da olsa yardımcı olabilir.
Ben şahsen Sarmal Yayınevi'nden çıkan sürümünü tercih ediyorum.Daha bir akıcı geliyor ve kelimelerin eski halinin kullanımı daha çok hoşuma gidiyor.
Bu muhteşem eseri dilimize kazandıran Sarmal, İthaki ve Kabalcı yayınevlerine ve çevirmenler, Arzu Taşçıoğlu, Deniz Vural ve Dost Körpe'ye çok teşekkür ederim.

Kaynaklar
[1] https://drive.google.com/file/d/0BxFXB0sgLgW2NllKZ1cxNVRZYXc/view
[2] https://en.wikiquote.org/wiki/Dune#Book_1:_Dune
Don't pretend to have cancer in an attempt to get an early look at my next book.

Patrick Rothfuss
https://twitter.com/PatrickRothfuss/status/693581817694126080

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 13 Şubat 2016, 16:31:34 »
Arkadaşlar bende Kabalcı baskısı olmasına rağmen İthaki'den çıkan yeni baskıyı almayı düşünüyorum. Özellikle puntonun büyük olması ve kapak tasarımı beni fazlasıyla cezbetti :D  Ama fiyatı azıcık yüksek mi ne :blink Tavsiye eder misiniz?

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 13 Şubat 2016, 17:24:33 »
Size abartı gibi gelebilir ya da ben daha iyisine denk gelmemişimdir bilmiyorum, ama bugüne kadar okuduğum en iyi roman buydu.

--- Bitmeyecek Öykü bu fikrimi değiştirdi ---

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 14 Şubat 2016, 18:26:35 »
sayın doors of stone isterük yorumunuz için çok teşekkürler, birkaç farklı yerde daha Sarmal Yayınları'nın daha iyi olduğunu okumuştum ama sizin örnekli cevabınız beni tam manası ile rahatlattı.

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 14 Şubat 2016, 21:01:36 »
sayın doors of stone isterük yorumunuz için çok teşekkürler, birkaç farklı yerde daha Sarmal Yayınları'nın daha iyi olduğunu okumuştum ama sizin örnekli cevabınız beni tam manası ile rahatlattı.
Rica ederim dostum.Yaz tatili gelse de ben de başlasam okumaya.Sana da iyi okumalar dilerim. :)
Don't pretend to have cancer in an attempt to get an early look at my next book.

Patrick Rothfuss

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 14 Şubat 2016, 21:29:39 »
Ben İthaki baskısını öneririm. İlk kitap da tekrar çevirmenin elinden geçti, ikincisi de hem kendisinin hem benim elimden :)

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 14 Şubat 2016, 21:48:38 »
Ben İthaki baskısını öneririm. İlk kitap da tekrar çevirmenin elinden geçti, ikincisi de hem kendisinin hem benim elimden :)
İthaki'nin bilimkurgu klasikleri serisini toplayacağım tatilde.Okuyup okuyup dizeceğim kitaplığa.Çevirdiğiniz Connie Willis eserini de dört gözle bekliyorum. :)
Saygılarımla

Patrick Rothfuss

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #128 : 15 Şubat 2016, 08:58:59 »
Hımm bak şimdi yine kararsız kaldım, yaptığınız işe güvenmeseniz önermezsiniz tabi ama durumum zor gerçekten :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 15 Şubat 2016, 20:56:55 »
Diğer yayınevlerinin baskıları zor bulunduğundan İthaki'yle başladım ben seriye, ama hangisini alırsanız alın büyük hayal kırıklığına uğrayacağınızı sanmıyorum. Çok kararsız kalmaya gerek yok bence.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #130 : 16 Şubat 2016, 07:12:32 »
Sarmal arapça kelimeleri daha fazla kullanmış gibi duruyor. Sizde aşinaysaniz bu kelimelere ve bu kelimeler sizin için daha kulağa  güzel geliyorsa sarmal daha iyi olur gibi . Öbür türlü ithaki baskısı daha güzel  seriyi böyle toplamak daha güzel olur. Bende ithaki aldım  aslında sarmaldan okumak isterdim de hiç arayacak  halim yok bütün seriyi

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 16 Şubat 2016, 09:40:19 »
İlk kitap dahil 2 seneye yakın zaman önce toplamda 44tl gibi kelepir bir fiyata kitapyurdundan tüm seriyi tamamladım ama nedense Sarmal Yayınları'nın malum durumundan ötürü bir türlü seriye başlama isteği ben de oluşmadı. Yorumlarınız sayenizde de anladım kadarıyla kararsız kalmam boşuna gibi. Gölge Yükseliyor bittikten sonra artık ben de Dune Serisi'ne başlayabilirim o zaman. Teşekkürler yorumlarınız için.

Çevrimdışı demiray68

• *
  • 22
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 16 Şubat 2016, 10:03:13 »
Bende geçen sene büyük uğraşlar sonucu Kabalcı baskısını toplamıştım o zaman İthaki'nin yeniden basacağından haberim yoktu ancak seriye de özel bir zaman ayırarak okumak istediğimden hala başlayamadım kısa ve orta vadede de başlayamayacağım gibi öte yandan İthaki'nin Bilimkurgu Klasikleri serisinden şu ana kadar çıkan Dune hariç hepsini aldım. Yıl sonuna kadar tamamlanacağını tahmin ettiğim Dune Serisini de set olarak almayı düşünüyorum. Bu nedenle Kabalcı baskısı elimde olsa da İthaki baskısını okumayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 08 Nisan 2016, 19:54:34 »
Dune evreni, herkesin kendi payına bir şeylerin peşinde olduğu; bunun için kontrol edebilecekleri kutsal simgeler yaratmaktan bile geri durmadıkları ürkütücü bir evren.

Oradaki insanların peygamberlerden şahsi meseleleri için dünyevi isteklerde bulunmaktan başka bir şey yapmamaları; onun üstüne inşa edilen ve ne yapılırsa yapılsın yok edilemeyen/edilmesine izin verilmeyen, herkesin kepçesini daldırıp nasiplenmeye çalıştığı otorite kazanı...

Tanrı ile karşılaşınca da -gene dünyevi işlerin ağırlığından sebep- onu bulduğuna sevinmek, varlığının etrafında birlik olmak yerine; çoğunlukla, onu öldürmeyi, kandırmayı ya da ondan kaçmayı tercih etmek...

Seride bu olanları okudukça, dünyevi hayat ile ona hükmetmek için içi boşaltılmış uhrevi dünya parçaları arasındaki çarpık ilişkinin sebep ve yöntemlerine dair fikirler kafamda dolanıp durdular.

Bu arada, beni biraz tutucu olarak eleştirebilirsiniz ama; ana seri haricinde, oğul Brian Herbert'ın yazdığı kitaplara karşı ön yargılıyım. Her ne kadar babasının çalışmalarından çıkışla kaleme alındığı iddia edilse de, sadece ilk kitapla bile adından hep söz ettirecek bir evreni genişletme çabası, bana uzaktan fazla zorlama geliyor.

Çevrimdışı bila-keyf

• *
  • 7
  • see you space cowboy
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 23 Haziran 2016, 16:12:12 »
 Klasik Dune serisi yanında Cihat ve Hanedan üçlemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?
feed your head