Kayıt Ol

Dune - Frank Herbert

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dune - Frank Herbert
« Yanıtla #135 : 23 Haziran 2016, 16:32:39 »
Dune'un en çok hoşunuza giden kısmı politik yanıysa Hanedan üçlemesini sevebilirsiniz. Bu yanı ağır basıyor. Bunların arasından benim favorim Corrin Savaşı ile Makinelerin Seferi oldu. Dune evrenini çok çok sevdiyseniz ve de derinlere indiyseniz Frank Herbert'ın yazdıkları ile Brian Herbert'ın yazdıkları arasında uçurum görmeniz de olası. Gene de çoğu yerde tartışılanın aksine kötü değil Brian Herbert'ın yazdıkları.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı bila-keyf

• *
  • 7
  • Rom: 0
  • see you space cowboy
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 23 Haziran 2016, 17:08:54 »
  Aslında Brian Herbet' ın kitaplarına ilişkin eleştiriler beni bu serilerden biraz geri çekti. Bu nedenle olay örgüsüne göre okumaktansa ilk önce klasik seriyi okumaya başladım daha sonra diğer serileri okumayı planlıyorum. Umarım bu sırayla okumak bir sıkıntı çıkarmaz.
feed your head

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 23 Haziran 2016, 17:30:38 »
Mantıklı olan da bence o yayın sırasıyla okumak. Diğer serilerde de bunu benimsiyorum ben. Kronolojik sırayla okuduğunda sıradan bir tarih kitabı okuyormuşum hissi oluyor. Dediğim gibi Brian Herbert'ın kitapları da sanılanın aksine o kadar da kötü değil. Babasının yazdığı kitaplar olmasaydı bence kendisinin yazdığı kitapların bazıları da birer klasik olurdu ama insanlar karşılaştırma yapmadan duramıyor işte :)

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 24 Haziran 2016, 08:31:06 »
"Dediğim gibi Brian Herbert'ın kitapları da sanılanın aksine o kadar da kötü değil. Babasının yazdığı kitaplar olmasaydı bence kendisinin yazdığı kitapların bazıları da birer klasik olurdu ama insanlar karşılaştırma yapmadan duramıyor işte :)

Sözlerinize kesinlikle katılıyorum. Sonradan yazılmış altı kitabı da okudum ve sıkılmadım. Seri tamamlayan kitaplar olduğu için güzeldi. Dune evrenini tamamlıyorlar.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 24 Haziran 2016, 21:32:26 »
Seriyi tekrar okumaya çalışıyorum vakit buldukça. Ayrıntılar ne kadar güzel verilmiş öyle. Fremenlerin 'zengin' ağaçlara bakışlarının ardındaki gizemi hala unutamıyorum mesela. :)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 04 Eylül 2016, 15:50:31 »
İthaki yayınları ilk iki kitabı yeniden yayınladıktan sonra aklıma bir şey takıldı:

Mesih olgusunun -ve liderliğin artısı eksisi- üstüne kurulu hikaye, ikinci kitapta da sürüp, tatmin edici bir sonla bağlanıyor. Üç ve üçten sonraki kitaplarda evren genişleyip, ilk iki kitabın başlattığı yolculuğun alanını genişletip derinleştiriyor gibi.

Aklımdaki sorular:

Dune ikinci kitaptan sonra devam etmese, hikaye ve ele aldığı konular (liderlik, güç oyunları, kurtarıcı miti, herşeye kadir olan güç olgusu) açısından eksiklik hisseder miydik acaba?

İlk iki kitabı ayrı, sonraki kitapları ayrı tutabilir miyiz?

İlk iki kitap sonrası devam kitapları, bu evreni daha da merak edenlerin içine dalması için mi? Sadece hikayenin sonrasını merak etmekten bahsetmiyorum. O evrenin geleceğini, içerdiği çekişmeleri, savaşları, değişim ve dönüşümleri merak etmeyi de bu sorunun içine katıyorum.

Çevrimdışı Aetius Flavius

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 31 Ekim 2016, 16:39:55 »
"Dediğim gibi Brian Herbert'ın kitapları da sanılanın aksine o kadar da kötü değil. Babasının yazdığı kitaplar olmasaydı bence kendisinin yazdığı kitapların bazıları da birer klasik olurdu ama insanlar karşılaştırma yapmadan duramıyor işte :)

Sözlerinize kesinlikle katılıyorum. Sonradan yazılmış altı kitabı da okudum ve sıkılmadım. Seri tamamlayan kitaplar olduğu için güzeldi. Dune evrenini tamamlıyorlar.
Görüşlerinize katılmakla birlikte Frank Herbert'a göre edebi dilinin zayıflığı ve koştur koştur bir aksiyon olmasından dolayı bana çok çekici gelmedi o seriler ama dediğiniz gibi babasından ayrı düşünecek olursak gayet başarılı kitaplar..

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 22 Kasım 2016, 17:17:16 »
Dune Serisi’nin Sinema ve Televizyon Hakları Satın Alındı diye bir haber çıktı meydana. Konu Dune olunca hem heyecanlanıyorum, hem de ürküyorum. Bakalım.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 22 Kasım 2016, 18:09:12 »
Devir seri film devri.

Dune serisinin tamamını değilde, ilk kitabın tekrar çekildi çekilecek derken bir türlü gerçekleşememesi söz konusuydu. Legendary'nin, baştan seri olarak çekmek niyetiyle haklarını aldığını düşünüyorum.

Seri olarak düşünüyorsalar, kitabına göre iki bölüme ayrılmış filmler ile karşılaşabiliriz.

Çevrimdışı Don Atari

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 19 Aralık 2016, 22:21:06 »
Merhaba arkadaşlar DUNE serisine başlamak istiyorum lakin kafamda sorular var. Okuyanlarınız varsa bana ışık tutun.

Öncelikle seri ağır mı? (Orta Dünya evreni  gibi)
Çok fazla karakter olduğundan kafalar karışıyor mu? (Silmarillion gibi)
Fazla abartı bilim kurgu ögeleri içeriyor mu? Stars Wars gibi mesela.
Olay döngüsü nasıl karışık bir hal alıyor mu?

Bazı ön yargılarım var.

Not: H.G Wells'in kitapları dışında bilim kurgu okumuşluğum yok.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 19 Aralık 2016, 22:27:38 »
Dune'un felsefi yönü ağırdır, teknik bilim kurgusuna takılmazsınız fazla. Zaten bir bilim kurgu eseri olarak da çok nadide ve farklı bir yerdedir. Eşsizdir...

Felsefe ve fikir bakımından ise çok çok derinlikli bir kitap serisidir.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 19 Aralık 2016, 22:34:18 »
Dune boş bir eser değildir. Okuması zahmetli ama bir o kadar da lezzetlidir. Sadece roman deyip geçmek doğru olmaz. Kısacası dünya edebiyatında cidden çok klas bir yere sahip, okunması elzem diyebileceğim bir eserdir. Külttür.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #147 : 19 Aralık 2016, 22:43:24 »
Konular birleştirilmiştir ey ahali. Dune Serisi'yle ilgili bir başlığımız vardı zaten. Yeni konu açmadan önce bir arama yaparsak süper olur :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Aetius Flavius

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 23 Aralık 2016, 13:49:18 »
Merhaba arkadaşlar DUNE serisine başlamak istiyorum lakin kafamda sorular var. Okuyanlarınız varsa bana ışık tutun.

Öncelikle seri ağır mı? (Orta Dünya evreni  gibi)
Çok fazla karakter olduğundan kafalar karışıyor mu? (Silmarillion gibi)
Fazla abartı bilim kurgu ögeleri içeriyor mu? Stars Wars gibi mesela.
Olay döngüsü nasıl karışık bir hal alıyor mu?

Bazı ön yargılarım var.

Not: H.G Wells'in kitapları dışında bilim kurgu okumuşluğum yok.

Önyargı ile yaklaştığın şeyleri okumak zaten zor gelebilir, öncelikle önyargılarından kurtulman gerekiyor ki bilimkurgu tarihinin en iyi 2 eserinden birisinden bahsediyoruz Vakıf serisi ile birlikte. İlk kitap biraz ağır karakterleri ve evreni tanımak adına ama sonrasında muhteşem keyifli ve sürükleyici bir dünya katıyor içine girebilirsen. Okumanı şiddetle tavsiye ederim.

Çevrimdışı Garabet

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 30 Ocak 2017, 00:00:14 »
Dune'u bir bilimkurgu eseri olarak düşünürken oldukça zorlanıyorum. Çekincem bu serinin öncelikle bilimkurgu sıfatıyla tanıtılması. Bir bilimkurgu romanında neler olmalı sorusunu sorduğumda ilk olarak kalın harflerle beliren şey; toplumların çizgisini belirleyen her türlü bilimsel disiplinin ve alt dallarının değişen koşullarda nasıl şekil değiştireceği. Yazarın neden-sonuç ilişkisini ne şekilde ve nasıl sunduğu önemli olan. Kurguladığı dünya işin sosu oluyor bu durumda. Dune'a bu gözle bakınca fantastik edebiyat ibaresi bilimkurgudan bir üst basamağa çıkıyor.