Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

• *
  • 32
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1215 : 11 Temmuz 2013, 16:27:25 »
Kubbe'nin Altında'yı karıştırıyorum.

Sai King'den okuduğum en ağır roman olacak herhâlde. Karakterleri daha iyi tanıyabilmemiz ve bu uzun yolculuk içerisinde onların nelerle uğraştıklarını anlayabilmemiz için hazırlanan karakter listesi çok iyi olmuş. Bunun yanı sıra okuyabildiğim yere kadar yaşanan olayların başka başka karakterlerin açısından önümüze getirilmesi bu romanın anlatım tarzını da genişletiyor.

Post apokaliptik kurguya çok ihtiyaç duyduğum şu dönemlerde ilaç gibi geliyor. Elbette terimin bildiğimiz anlamının az dışında seyrediyor.

Karakterlerin birbirlerini yemelerini bekliyorum. Fiilen değil tabii.

Kitap çıktığında gidip almıştım.Kalın bir kitap olmasına rağmen çok çabuk bitmişti. King, Kaotik düzen yaratıp bu düzendekileri insanlıktan çıkarmayı iyi biliyor. Kitabı okurken artık sizde karakterler gibi sırrı çözülemeyen kubbeye alışıyorsunuz, merakınız kubbenin sırrına değil insanların ne yaptığına doğru kayıyor: bir sonraki bölümde neler olacak, o karakter ne yapacak vs... gibi. King'in tarzı bu bence, sizi sağlam detaylarla ana konudan uzaklaştırıp, romanın sonunda ana konuyu balyoz gibi indiriyor birden kafanıza.

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1216 : 14 Temmuz 2013, 12:36:33 »
Diablo- Siyah Yol.

Çok fazla yeni karakter kullanıldığı için biraz kafam karıştı en başta. Ancak ilerledikçe güzel ve akıcı olduğunu anladım. Şu an pek ilerlememe rağmen yine de seveceğimi düşünüyorum, okurken sanki bir film sahnesi izler gibi gözümde canlanıyor her şey. İlk kitabını çok çok severek okumuştum, bunu da severek okuyorum.
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı selfrepair

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1218 : 18 Temmuz 2013, 17:41:45 »
Bir Bilim Adamının Romanı - Oğuz Atay

Mustafa İnan ile tanışma fırsatım olmadı fakat Oğuz Atay'ın olmuş, üniversitede hocasıymış kendisinin. Kitabın bu kadar objektiflikten uzak olmasını buna ve ölümünün ardından yazılmış olmasına bağlıyorum. Kitapta sürekli bir övgü hali var, şöyle yapardı böyle yapardı yaptıklarının da hepsi doğruydu çünkü mükemmel bir insandı. Biyografi yazarından beklenen objektif olması ama bu bir biyografik roman o yüzden o kadar da büyük bir eksi değil gözümde. (Oğuz Atay özellikle böyle yazarak bir şey amaçlamış olabilir ama zannetmiyorum; veya ileride başka bir anlamı vardır, henüz ortasındayım.)

Ve bir de, kim üniversite giriş sınavına girmeye çalışırken kaybolup tanıştığı profesörün hiç tanımadığı arkadaşının hayatını günlerce anlatmasını dinler? Ve profesör neden rastgele tanışmış olduğu taşralı bir çocuğa hayatta olmayan oldukça önemli dostunun hayatını günlerce anlatır? Neden? Başlangıcı bu yüzden oldukça boşlukta benim için. Belki ileride..
"öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş.

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1219 : 21 Temmuz 2013, 23:00:02 »
Fırtına Büyücüsü

Beklentilerim yüksekti ancak kitabın yarısından fazlasını okumama rağmen ilgimi çekecek bir şeyle karşılaşmadım. 

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #1220 : 25 Temmuz 2013, 23:00:11 »
House MD dizisinden tanıdığımız Hugh Laurie'nin yazdığı Silah Tüccarı adlı kitabı okuyorum. İthaki'den çıkmış, çevirmen Övgü İçten. Öncelikle çevirmene hakkını teslim etmek gerek: Çok esprili bir kitap Silah Tüccarı ve bir İngiliz tarafından yazılmış. Çevirmenimiz Övgü İçten özellikle şakaları harika çevirmiş, şakaları bu denli güzel çeviren birisi elbette kitabın kalanında da becerisini göstermiş. Elleri ve zihni dert bulmasın. Kitaba gelirsek: Kitap çok eğlenceli ve merak uyandırıcı, yarısına geldim ve devamında neler olacağını merakla bekliyorum. Çok komik: Beni güldürebilen kitap azdır; somurtkan biri olduğumdan değil ama sadece metin üzerinden yapılan şakalar insanları zor güldürür sanırım. Bu kitap bir hayli komik. Benzetmelerin farklılığı da cabası. Dilini, hikayesini ve roman kişilerini sevdim. Okuyun derim.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #1221 : 29 Temmuz 2013, 13:14:28 »
Melekler ve Şeytanlar/Dan Brown

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle ilgimi çeken bir kitap olmuştu.Dün aldım ve beklediğimden güzel çıktı.Şimdilik zevkli ve akıcı gidiyor.İnşallah yüzüklerin efendisi gibi hüsrana uğrayıp yarıda bırakmak zorunda kalmam. :)

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1222 : 02 Ağustos 2013, 02:24:10 »
Sanatın Öyküsü - E H Gombrich

Ben aslında sanat tarihi okuyacaktım, anam babam beni mühendis yaptı, diyenler için bire bir bu kitap. Okudukça etrafına bakışı değişiyor insanın.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı kzlvaiz

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1223 : 03 Ağustos 2013, 23:55:53 »
İlk Bahar Şafağı Ejderhaları
yarısına geldim elimden bırakamıyorum.

Çevrimdışı melike çetin

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?
« Yanıtla #1224 : 07 Ağustos 2013, 02:27:40 »
gece evi serisini okudum en son. açlık oyunlarına başlcm biraz gec kaldm ama :)

Yazım kurallarına önem gösterelim. -Editör.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1225 : 07 Ağustos 2013, 09:57:55 »
Yitik Ülke Yayınları'nın kitaplarını okuyorum. Türümüz dışı olsa da kaliteli kitaplar. Tavsiye ederim.

Çevrimdışı metallica

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1226 : 07 Ağustos 2013, 18:51:12 »
Neil Gaiman'ın Yokyer'ini okuyorum. Bitmek üzere. Güzel bir kitap. Ancak hep aralarla okuduğumdan mıdır nedir kitabı baştan sona düşündüğümde tam olarak tatmin etmediğini düşünüyorum.

Çevrimdışı metallica

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1227 : 15 Ağustos 2013, 22:16:18 »
Heinrich von Kleist-Düello-Bütün Öyküler.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1228 : 05 Eylül 2013, 01:46:34 »
Kurt Vonnegut - Mezbaha No.5

Hani bazı kitaplar vardır ya insan önemli yerlerin altını çizerek okumak ister. İşte bu kitabın da ilk bölümünde altını çizerek okuma gereği hissediyorsunuz ama tek farkla, altı çizilmedik yer kalmıyor.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1229 : 16 Eylül 2013, 16:32:04 »
Kaos - Ziauddin Sardar ve Iwona Abrams

Müyendiz olcam ben diye bağırıyor içimde birşey, durduramıyorum. :D

Beklerim efendim...