Kayıt Ol

Bir hikaye yazarken nereden başlıyorsunuz?

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bir hikaye yazarken nereden başlıyorsunuz?
« Yanıtla #15 : 29 Aralık 2010, 19:46:11 »
Nasıl başlasam diye düşünmüyorum genelde, aklıma gelen ilk cümleyle başlıyorum. Olay örgüsü oluyor elbette fakat giriş cümlemin etkili olması gerektiği tabusu mevcut değil bende. Bazen aksiyonla başlıyorum, bazen önden söyleyeceklerim oluyor adına önsöz diyorum bazen ise sonuçla başlıyorum.

Son söylediğim filmlerden kazandığım bir alışkanlık. "Hikayenin ana karakteri ölüyor ama gelin nasıl öldüğünü anlatayım size." gibi bir giriş yani. Bu aslında okuyucuyu değişik bir havaya sokuyor. Şöyle diyelim; film veya dizi izliyoruz, başrol olarak benimsediğimiz karakterin ilk yarım saatte öldüğünü nadiren görürüz. Nasıl olsa baş karakter bu, buna bir şey olmaz tarzı bir rahatlık oluşur algımızda. Ancak bu algıyı en başından kırmak, yani "bu karakter ölecek ama ne zaman ölecek" sorusunu okuyucunun zihnine yerleştirdiğimizde, okuyucunun merak edeceği soru "ne zaman ölecek?" den başka bir şey değildir. Bu yöntem yani benim deyişimle "spoiler yöntemi" bazı okuyuculara hitap eder, bazılarına ise etmez. Ancak çok ayrı tadı vardır benim için zaman zaman kullanırım.

Karakterin uyanması ile başlayan hikaye de ilginçmiş onu da denemeliyim bir ara. :) Favorim ise, hikayenin sonunda karakterin, kafasını karyolaya çarpması, yataktan düşmesi, ya da kafasına kitap düşmesi ile uyanması ve her şeyin aslında hiçbir şey olduğu, okuyucuya, zamanını kaybettiğinin en ince, en kibar yolu olarak verilmesi senaryosudur. :P

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 27 Ocak 2011, 10:57:15 »
önce hissetmem ve ilhamın gelmesi gerekiyor başlangıç için ve benim belli bir başlangıcım yok fakat ben de şunu farkettim ki yazılarımın çoğunda yazının bir yerlerinde illaki yağmur oluyor..Başlangıç ise konuya,kişiye ve olaya göre değişiyor..
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #17 : 27 Ocak 2011, 23:09:28 »
Önce ufak bir tahmin yürütmek istiyorum; sanırım bazı arkadaşların karakterlerini uyandırarak başlamaları onların yaşama gözlerini açmaları gibi bir şey. Veya insana yeni bir günün başladığını falan düşündüren bir şey olması olabilir. Şimdi, aslında ben genelde Fnfiction(hayran hikayesi) yazarım. Eğer hikayeye kendi kurallarımı eklemişsem yani mesela Harry'nin 1. sınıfa gittiği dönemden başlayacaksam, önce tanıtırım Harry kim, kiminle yaşar falan filan. Ortasından devam ediyorsam büyülü kale'de olduğu gibi değişik bir giriş yaparım. Daha önce özgün denemem... Hmmm.. Var aslında. Evrenin Kapıları isimli bir hikaye yazmayı düşünmüştüm. İlk başladığımda ortasından dalmıştım, 'Efendim, bunu yapamayız' tarzı bir cümleydi. Ama şimdi onun tek bölümlüğünü yazacağım. Ondaysa işte betimleyeceğim. Yani aslına bakarsanız belirli bir tarzım yok. Düşünürüm ama bilgisayarın başına geçtiğimde tüm düşüncelerime bir şey olur. Heyecanlanırım, yazdığım şeyleri pek beğenmem. Daha güzel olsun isterim, aklımdan geçeni tamamıyla yansıtmak isterim. Okuyucu ben ne hissediyorsam onu hissetmelidir falan diye düşünürüm. Beğensinler isterim. Fakat en kötüsü, bir başkasının yazdığım şeyi yanımda sesli okuması! Nedendir bilmem. Bir telaş içinde oluyorum yazarken. Üstatlardan öğrenmem lazım galba... :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 01 Mart 2011, 10:18:53 »
Fakat en kötüsü, bir başkasının yazdığım şeyi yanımda sesli okuması! Nedendir bilmem. Bir telaş içinde oluyorum yazarken. Üstatlardan öğrenmem lazım galba... :)

Bu hepimiz için geçerli. Sözlü olup da yazdığımız şeyler bir başkasının ağzından hızla dökülünce hataları ve eksiklikleri daha net görüyoruz ve bu da pek hoş olmuyor. Oysa ki içten okuyarak ve düşünerek o açıkların çoğu kapanıyor gibi :)

Çevrimdışı Kafii

• *
  • 8
  • Rom: 0
  • Yer çekimini elma olmadanda bulabilirim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Mart 2011, 11:22:47 »
Dün akşam bir hikayeye başlarken uzun uzun düşündüm bunu sonu olarak hikayeye ortasından başlamaya karar verdim. hikayelere ortadan başlamalı çünkü gün bile ikiye ayrılır tam ortasından ; güneş doğmadan önce , güneş doğduktan sonra.
hikaye kırılma anından başlamalı ondan önce ve ondan sonra. 
Telefon çalmadığında, aramayan benimdir.

Çevrimdışı Good Life

• **
  • 73
  • Rom: 2
  • Just smile :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 13 Mart 2011, 00:31:04 »
Aslında önce kurguluyorum sonra yazıyorum ya da yazarken kurguluyorum diyemem çünkü ikisi de olmuyor değil  :) ama birkaç satırlık kelimelerim kafamda canlanabiliyorsa kağıda geçiriyorum genelde yazarken kurgulamadığım hikayelerim için.. Bazılarıysa gerçek hayatla ilgili oluyor onlar için kurgu gerekmiyor.Hayat da bir sahne zaten değil mi ? Biz de oynuyoruz tek fark; yazarın olmamasına karşılık bizim birşeyler karalamamız.İşte onlarda olayın en başından başlıyorum  :)
Maybe tonight ...
Just tell me where and when

Çevrimdışı PERCY

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Temmuz 2011, 17:56:53 »
Öncelikle Risora katıldığımı söylemek istiyorum.Ben daha önce hiç hikaye yazmadım.Hala ilham gelmesini bekliyorum.Ama bir hikaye yazacak olsam kesinlikle en baştan olayları şimdiki zamanda  hikayenin ana kahramanına anlattırarak hafif aksiyonlu okuyucuyu sıkmayarak başlatırım.

Çevrimdışı uzman

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Ağustos 2011, 18:50:13 »
ben bir hikayeye başlarken o hikayenin asıl olayına giriş olur örneğin bir hikayemde odasında oturan bir akademi rektörü olan bir cücenin kraliyet tarafından gönderilen mektubu ileten bir ulağın kapıyı çalması ile başladım.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 19 Ağustos 2011, 12:44:52 »
İlk yazdığım öykülerde karakter konuşması ile başlamayı tercih ediyordum. Gelecek olayları anlatan bir iç konuşma ve ardından da bakın buraya kadar ne olmuştu diye yazardım. Uzun süredir bu yöntemin tempoyu yok ettiğini gördüğümden beri bir olayla başlıyorum. Olay bazen fiziksel bir hareket bazen de karakterin hayatının akışını değiştiren bir durum oluyor. Bu çatışmayı anlatırken de ilk cümlelerden okuyucuya öykünün başka bir gerçeklikle ilgili olduğunu verecek ipuçları koymaya çalışıyorum.

Çevrimdışı Moonstone

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 31 Ağustos 2011, 20:23:32 »
Bir ara bütün hikayelerime ya da yazılarıma diyelim biz insanlar diyerek başlıyordum :D Takmıştım adeta. Fakat daha sonra bu kelimeden kurtuluverdim. Şimdi aklıma ilk gelen kelimeyle başlıyorum. Nasıl başlasam diye uzun uzun düşünürsem batırıyorum gibime geliyor.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #25 : 23 Eylül 2011, 09:19:10 »
Genelde bir cümle geliyor, sonra önü arkası doluyor.

İlk cümlem de genellikle bir diyalog ya da iç konuşma oluyor.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Derufin

• **
  • 78
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 23 Eylül 2011, 11:22:44 »
Ben çoğunlukla hava, toprak falan gibi çevre etkenlerini konu alarak başlarım. Örneğin;

Tokay Ormanı`nda Güneş bir kez daha gökteki yerine yerleşirken, hafif meltem ormanın sessizliğini bozdu.

Ya da;

Denizin dalgalı suları, gittikçe hızlanan rüzgar ile şiddetlenip kıyıdaki kayaları dövmeye başlamışlardı.

Kendi yazdığım hikayelerden örnek başlangıç istiyorsa da;

800 yıldır mavimsi bir ışık ile parıldayan Güneş, yerini bir kez daha bırakıyordu gecenin sessizliğine ve ayın hükmüne. Ama bugün, ağaçların yaprakları ve dereleri oluşturan milyonlarca su damlacığı gibi muhteşem bir zerafet ve uyuşuklukla hareket ediyordu sanki. Bulunduğu yerden hiç ayrılmak istemiyordu. Tarihin kaderini değiştirecek bu olaya şahitlik etmek isteyen binlercesi gibi.

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #27 : 23 Eylül 2011, 11:49:06 »
Ben genelde aşırı yüksek sesli bir müzikle kendimi dünyadan soyutladıktan sonra, (özellikle wishmaster) kendimi müziğe bırakıyorum. Hayal kurmaya başlıyorum ve içimden geçen hisleri word dosyasına yazıyorum. Yalnızlık, kaçmak, korkmak, sevmek, tutunmak gibi ve içlerinden biri bana parlıyor kendini farkettiriyor bende yazıa o duyguyu işleyerek başlıyorum ve kendimi yazıya bırakıyorum. Eğer durup düşünürsem yazı gidiyor, o yüzden yazı yazarken kimseye cevap vermem, aşırı ısrar edenleri de terslerim. Sonunda beklemediğim bir son çıkıyor. Yani ilk önce kendimi şaşırtıyorum. :D

Ekleme; A bide çikolata yemem lazım beyni mi çalıştırıyor ne özellikle bitter olmalı.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 23 Eylül 2011, 12:04:45 »
Ben tam ortasından başlıyorum.
Aslında, yazmaya başladıktan sonra önce geçmişe, sonra geleceğe gittiğim için başladığım yer ortası olmuş oluyor bi şekilde.
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı idil_23

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
    • Twitterım
« Yanıtla #29 : 26 Eylül 2011, 14:03:16 »
Ben ortasından başlamıyorum.Genelde karakterimi olayla ilgili olan mekana götürüyorum yavaş yavaş olayı başlatıyorum :)
Mecnun değilim dost; lakin çağırırsan çöllere gelirim.
Sana yalan halde gelmem, toplarım özümü yalın halde gelirim.
Kapıyı çaldığında "kim o?" dersen; ben olmam, kapında sen olur gelirim.
Sen gel de yeter ki, yola yük olmam, yol olur gelirim..