Kayıt Ol

Game of Thrones

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Game of Thrones
« Yanıtla #285 : 20 Haziran 2016, 09:46:00 »
Yüz yıl geçse dahi GoT'dan daha iyi bir dizi ve daha kötü bir kitap uyarlaması olmayacak. Yeni bölümü izleyen var mı? Muhtemelen filmler dahil şu ana kadar çekilmiş en iyi savaş sahnesini izledik.

Spoiler: Göster
Daenerys'ın şehri kurtarması falan zaten beklenen bir durumdu, karının ejderhası var, normal. Theon ile Yara geldi, Yara Dany'ye iş attı falan muhtemelen lezoların gururunu okşamak için sonraki bölüm bir erotik sahne izleriz. Onun dışında Meeren kısmı yani iyiydi ama tabi asıl kısım...

Kışyarı'ndaki savaş yani anlatamam o kadar güzel ki izlemeniz lazım. O dinamikler, karmaşıklık hani savaş gerçekten tüm çıplaklığıyla anlatılmış, abartı falan olmadan mükemmel bir savaş izledim çok hoşuma gitti.

Aslında çok bir şey yazmak istemiyorum çünkü bölüm mükemmeldi yani o şekil bir bölümü yazı ile anlatmak gerçekten ayıp olur.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #286 : 20 Haziran 2016, 18:22:14 »
Yüz yıl geçse dahi GoT'dan daha iyi bir dizi ve daha kötü bir kitap uyarlaması olmayacak....

Kavga çıkar.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #287 : 21 Haziran 2016, 14:39:17 »
Yüz yıl geçse dahi GoT'dan daha iyi bir dizi ve daha kötü bir kitap uyarlaması olmayacak.

Haftalar geçti, hala aynı muhabbet. Bence kabullenin artık. Adamların kitaba uygunluk iddiası olmadığı sürece kitaba uygunluk üzerinden eleştiri getirilemez.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #288 : 21 Haziran 2016, 15:05:43 »
O değil de, yorum yaparken kullandığımız dile dikkat edelim arkadaşlar, lütfen. Argo kullanmadan da duygu ve düşüncelerinizi ifade edebileceğinizden hepimiz eminiz.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #289 : 21 Haziran 2016, 16:13:37 »
Evet sonunda yeni bölümü izleyebildim.

Ama ne bölümdü! 9. bölüm sezonun en iyi bölümü, hem de çok açık arayla. Dizinin tüm bölümleri içinde de ilk 3'e girer muhtemelen. Gerçekten izlediğim en iyi savaş olması muhtemel. Her dakika çeken yönetmene ayrı bir hayran kaldım. Uzun süredir izlediğim herhangi bir şeyden bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum. Onca zamandır yaptıkları bütün saçmalıkları affettirdi bu bölüm. Muazzam.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

« Yanıtla #290 : 21 Haziran 2016, 16:26:26 »
Savaş sekansı izlediğim en güzel aksiyon sekansıydı. O Marvel'lar, Jackson'lar hiçbirisi savaşın ürkütücü halini, kaotikliğini bu kadar sağlam verememişti bana. Jon'un perspektifinden bir oraya bir buraya giderkenki, karambolde ezilirkenki sahneler hem oyunculuk hem çekim olarak dizinin tavan noktasıydı. Yahu bu dizinin daha iki sezonu var, ne savaşlar çekmeniz gerekecek çıta şimdiden bu kadar yukarı çekilir mi?!

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #291 : 22 Haziran 2016, 00:17:41 »
Hep geçiştirilen savaş sonunda geldi. Bir geldi pir geldi ama... Muhteşem ötesiydi. Geçen sezon Ak Gezenlerle yapılan savaştan daha iyiydi; savaşın o kötücül duygusunu göstermesi adına. İzlerken evet gerçek bir savaş böyle olur bu kadar vahşi ve acımasız diye düşünüp durdum. Kit Harrington müthiş oynamış. Malum sahnede sanki ben boğuluyormuş gibi hissettim. Velhasıl kelam bunun üstüne bu kadar gerçekçi bir şekilde hangi dizi ya da film çıkabilir merakla bekliyorum.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı mvelten

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #292 : 22 Haziran 2016, 03:31:19 »
Aynen ya savaş sahnesi gerçekten mükemmeldi. Yüzlerce adamın tek bir atlıyı vuramaması olsun, devlerin kurdan niyetine kıracağı mızrağa elleriyle sinek kovma hareketi yapması olsun, meydan muharebesinde daha savaş başlayalı 30 saniye geçmeden sanki savaş bitmiş de birileri gelip cesetleri üst üste yığmış gibi, dağ gibi insan cesetlerinin yıkılması olsun. Hepsi mükemmeldi harikaydı yani böyle savaşı ben ne LoTR'de gördüm ne Saving Private Ryan'da ne Fury'de hiçbir yerde görmedim. Of o kadar mükemmeldi ki anlatılmaz çok gerçekçiydi.

Bir tane boğulma sahnesi çekildi diye tarihin en güzel savaş sahnesi olarak gösterilmiş. İlginç.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #293 : 22 Haziran 2016, 03:38:37 »
Dizinin en iyi bölümlerinden biriydi sanırım, bu net. Artık uyarlama muhabbetine de hiç girmeyelim lütfen, diziyi ön planda tutup tartışalım.

Savaş sahnelerinin epikliği, uzun planlı çekimleri, ölü yığınları, her şeyiyle harikaydı. Tek kötü yanı neredeyse her şey beklediğimiz yönde gelişti, beşinci günün şafağı filan. O sahnelerin nasıl çekildiğini görmek için tıklayın.

Şimdi biraz bölümün avukatlığına soyunayım.

Sansa’nın Serçeparmak’ın gelebileceğini Jon’a söylememesinin sebebi bence adamın hem tam olarak ne zaman geleceğini bilememesi hem de belki Jon’un ‘babamın düşmanı’ suçlamasıyla bu desteği reddetmesi riskiydi. Zaten Jon öfkesine yenik düşmeseydi savaş daha geç başlayacaktı ve belki de bu derece kayıp vermeyeceklerdi. Bir de Sansa sürekli sindiriliyor ve artık güçlü bir kadın olmak istiyor, bunun yolu da ağlarını gizemli bir şekilde örmekten geçiyor.

Bir de Rickon’un zikzak çizememe olayı var. Stark çocukları dürüst ve sadakatlidir, zeki ve kurnaz değil. Eğer orada bir Dorne’lu olsaydı hayatta salınmazdı, kabul edelim ki Starklar pek yaratıcı değiller. Ölümünü normal karşılıyorum, zaten gerekiyordu.

Yabanılları kıskaca almaları da mantıklıydı. Savaç öncesi planlama kısmında Tormund’un tepkisi muhteşemdi zaten. Tek kırgınlığım Brienne’nin savaşa yetişememiş olması, Serçeparmak sura ışınlanıyor da koca şövalye nasıl bu kadar gecikiyor. Tek açıklaması Sancaksızlarla karşılaşmış olma ihtimali.

Daenerys tam Tyrion'un tavsiyeleriyle uslandı dedik ama ejderhayı görünce yine hırçınlaşıyor. Saidar'ı dengede tutmakta zorlanıyor sanırım. Gücün karanlık tarafı Saidar'ı da kirletmeye başladı. Tıpkı babası gibi delilik onu da ele geçirecek mi?

Son bölümün ismi Kış Rüzgârları ve kapanışı akgezenlerle yapmaları gerekiyor. Bence en tatmin edici hareket Duvar’ın tamamının yıkılmasıdır. O boru çalınsın artık.

Bölümün tanıtımında Jaime ve Walder Frey’le de yine bir eğlentideyiz ve yine kan dökülecek. Ama nasıl, sizce?

Şu nasıl bir bakıştır ya.

Ayrıca.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #294 : 22 Haziran 2016, 04:57:38 »
Aynen ya savaş sahnesi gerçekten mükemmeldi. Yüzlerce adamın tek bir atlıyı vuramaması olsun, devlerin kurdan niyetine kıracağı mızrağa elleriyle sinek kovma hareketi yapması olsun, meydan muharebesinde daha savaş başlayalı 30 saniye geçmeden sanki savaş bitmiş de birileri gelip cesetleri üst üste yığmış gibi, dağ gibi insan cesetlerinin yıkılması olsun. Hepsi mükemmeldi harikaydı yani böyle savaşı ben ne LoTR'de gördüm ne Saving Private Ryan'da ne Fury'de hiçbir yerde görmedim. Of o kadar mükemmeldi ki anlatılmaz çok gerçekçiydi.

Bir tane boğulma sahnesi çekildi diye tarihin en güzel savaş sahnesi olarak gösterilmiş. İlginç.

Doğru ya zaten laf olsun diye çekilmiş olduğu her yerinden belli.Böyle savaş sahnesi mi olur 😝

Not: Yukarıdaki yorumum anlaşılmamış.Mükemmel çekilmiş bir bölümdü.Tamamen savaşın içinde hissediyorsunuz kendinizi.Bolton harika bir taktik ortaya koymuş.

Açık açık söylüyorum.Bu bölümde ufak eleştiriler dışında yapılacak tum eleştiriler bence zorlama olur.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #295 : 22 Haziran 2016, 10:43:37 »
Laf olsun diye... yok artık.

Yüzlerce adamın tek bir atlıyı vuramaması olsun

Onu hedef almıyorlar. Ayrıca her şeyin bildiğimiz kurallara uygun işlediği yahut işlemek zorunda olduğu bir evrenden bahsetmiyoruz.

devlerin kurdan niyetine kıracağı mızrağa elleriyle sinek kovma hareketi yapması olsun

Kırabilecek olması 20 mızrak saplanınca ölmeyeceği anlamına gelmiyor. Oklarla öldüğünü gördük.

meydan muharebesinde daha savaş başlayalı 30 saniye geçmeden sanki savaş bitmiş de birileri gelip cesetleri üst üste yığmış gibi, dağ gibi insan cesetlerinin yıkılması olsun

Körlemesine birbirine giren birkaç bin kişiden bahsediyoruz, ne formasyon var ne bir şey. Zaten ufak bir alanda dövüşüyorlar, kimin ne yaptığı belli değil. Herkes tek başına mücadele etmeye çalışıyor. Ramsay de bir yandan kendi askerlerini öldürme pahasına ok yağdırmaya devam ediyor. Burada altı üstü birkaç yüz kişinin ölmesi ne kadar sürer sanıyorsunuz bilmiyorum.

Bu gibi meydan dövüşleri zaten gerçekte de düzenli ordulara rağmen uzun süren şeyler değildi hiçbir zaman, birkaç dakikadan en fazla birkaç saate kadar sürüyorlardı ki bunun tamamı asla yakın temas değildi. Olamaz da zaten. Yakın temas ne kadar fazlaysa, generaller savaşı o kadar kötü görüyorlardı. Temel taktik dövüşten kaçınmaktı. Böyle düzensiz bir hücumun ise dakikalarla sınırlı kalacağına şüphe yok. Burada ne kadar zaman geçtiğini zaten bilmiyoruz, ekranda otuz saniye geçmesi savaşın otuz saniye sürdüğü anlamına gelmiyor. İlk anda zaman mevhumunu yitiren bir karakterin gözünden izliyoruz savaşı. Dolayısıyla sürede sıkıntı yok.

Neden bu kadar beğenildiğini anlayamamışsınız, tekrar anlatalım. Mesele savaşın stratejik arkaplanı değil. Çünkü zaten yok bu. Jon Rickon öldükten sonra atını kazanmak değil savaşırken ölmek için sürdü gayet bariz bir şekilde. En ufak bir kazanma umutları yoktu zaten o andan itibaren. Dolayısıyla burada olay çarpışan ordular değil. Yönetmenin bu savaş sahnesinde yakalamaya çalıştığı şeyin de bununla hiçbir ilgisi yok, istese onu çekerdi. Mesele kahramanlık türküleri çığıran çoğu filmin aksine savaşın ne kadar pis ve kaotik bir şey olduğunu şahane bir şekilde göstermiş, bununla birlikte de intikamdan başka hiçbir amacı kalmayan bir adamın durumunu mükemmel yansıtmış olmaları. Savaşın bir asker için nasıl bir cehennem olduğunu görüyoruz burada.

Yani evet, sizin sözlerinizle -ki daha kötü özetlenemezdi- "Bir tane boğulma sahnesi çekildi diye".

#hayır

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #296 : 23 Haziran 2016, 17:18:23 »

Garip bir bakış açısı. Zekamı kullanarak spoiler kutusu içinde hepsini açıklayacağım.

[spoiler]Okçular o "atlıyı" vurmaya çalışmıyorlardı bence okları arkasına doğru atıp "atlıyı" kendilerine çekmeye çalıştılar zira sadece o "atlıyı" öldürselerdi Sansa Hanım hala yaşıyor olurdu ve ordusu hala hayatta olurdu. Jon'u bilerek vurmadılar, tuzağa düşürmek için farkındaysan savaştan önce savunma yapmaktan bahsediyorlardı ama tuzak sayesinde saldırı yaptılar ve tüm savunma avantajlarını kaybettiler.

O bir dev, vücudunu kaplayan yağ ve kas tabakası, ellerinin nasırı, dayanıklılığı gibi özellikler bakımından bizden baya farklı. O sebeple hani o mızrakların ona zarar vermemesi olası zaten mızrakları eline batırıp çekmiyor yani yanlarından tokat atıyor, olası bir durum. Zaten üstte de belirtildiği gibi yeterince ve doğru yere saplanınca incecik bir ok ile öldüğünü gördük. İyi adamdı, AAAAAHHHH BEN SON DEVİM! KARANLIKLARDIR EVİM!

İnsan cesetlerinin üst üste yığılması bana da biraz garip geldi fakat düşünelim; Bolton süvarileri karşı orduyu yenmek ve Jon Snow'u öldürmek istiyorlar. Bu sebeple Jon'un olduğu bölgeye odaklı bir saldırı yapmış olabilirler. Hal böyle olunca Stark ve Bolton süvarileri merkeze odaklanmış olur. İnsanlar ile birlikte atlar da olduğu için birileri öldükçe takılan atlar, ölen insanlar falan filan üst üste yığılır. Yani evet ilk görüşte mantıklı gelmedi bana da, sen deyince düşündüm sebebi bu olmalı yani.

LotR, Er Ryan ve Fury filmlerine gelelim. LotR filmindeki savaş sahneleri hiç ama hiç gerçekçi değildi. İlk filmde Amon Hen zaten ana karakterlere karşı uruk-hailer savaşıyor ölmeleri beklenemez fakat mesela Boromir'e hiç iki uruk-hai aynı anda saldırmadı, hep tek tek geldiler. Miğfer Dibi en gerçekçi olandı lakin yine köprüde Gimli ve Aragorn'un sahnesi garipti yine herkes tek tek geldi ayrıca o savaşın sonunda Theoden hücum ettiğinde herkes onlara yol verdi, atların çarptıkları da düşüp öldü. Pelennor Çayırları'ndaki Rohirrim hücumunda kimse savaşmadı atlar ezdi geçti ki at bir insanı ezip geçemez yani düşer o at sen insansın yani sen de bir varlıksın. Neyse yani LotR o kadar mantıklı savaş sahneleri içermiyordu.

Er Ryan'ı Kurtarmak filmini zaten belirtmenin nedeni yeterince tarih bilgin olmaması zira Wehrmacht ve SS dönemlerinin en iyi kara ve mekanize birlikleridir. Savaş boyunca her seferinde kendilerinden birkaç kat üstün birliklerle savaşmış ve her seferinde kendilerinden çok zaiyat verdirmişlerdir. Film klasik anti-nazi filmi. Ayrıca okuduğum yeri bulmaya üşeniyorum ama o dönemde, o olayların içinde olan bir SS tarafından verilen röportaj var, olayları daha objektif anlatıyor. Köprüyü neden alamadıklarını falan. Öyle 10 kişi 1 tümen Almanı durduruyor falan... Başka yerde deme gülerler.

Fury filmine gelirsek üstte söylediklerimin haricinde 1 tabur SS, taburdaki çoğu kişide anti-tank roketler var ve paleti kırık bir tankı imha edemiyorlar... Zaten bu konu internette çok konuşuldu dünyanın en saçma savaş sahnesiydi. Tek başına 20-30 tank imha eden birçok SS askerine, gerçek tarihe, Berlin Savaşı'nda uçaksavar bataryası ile 3 tankı imha eden 12 yaşındaki Hitlerjugend üyesine hakaret edilmiş filmde. Filmler garip.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #297 : 27 Haziran 2016, 22:15:32 »
Dizi tarihi son 2 bölümü yöneten  Miguel Sapochnik'ten iyi kaç yönetmen görmüştür bilmiyorum. Ayrıntılara biraz dikkat eden biri neden bahsettiğimi çok rahat fark eder. Hiç yorum falan yapmıyorum finale artık. Daha iyisi olamazdı.

Jon ihtimaldir ki Kuzey'in gördüğü en iyi kral olacak (hemen ölmezse tabi, ama sanmıyorum). The King in the North!

#hayır

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #298 : 29 Haziran 2016, 01:22:02 »
Alıntı yapılan: Lyanna Mormont
But, House Mormont remembers. The North remembers! We know no King but the King in the North whose name is Stark. I don't care if he's a bastard. Ned Stark's blood runs through his veins. He's my king from this day until his last day.

Duymayan kalmamıştır: The King in the North!

Bu sezon yedinci bölüm The Broken Man ve final bölümüyle çok farklı, güzel ve her zaman karşılaşamayacağımız girişler izledik. Özellikle bu sezon izlediğimiz final tüm sezonlardaki en iyi final bölümüydü sanırım.

Daenerys büyük ordusuyla Westeros'a yol alıyor, Dorne'u ve Tyrell'leri de kazandı ama kış geldi sonuçta. Bence Almanların yaşadığı kış hezimetini Dothraki ve Lekesiz ordusu da yaşayacaktır. Bir şekilde Cersei ile olan karşılıklı güçlerin dengeleneceğini düşünüyorum. Cersei kehanete göre ölecektir, kardeşi tarafından. Hangisi öldürsün, Tyrion? Jaime?

Shame. Shame. Shame. Sör Robert orada ne yaptı ki acaba, karın bölgesini hedef aldığına göre gıdıklama ihtimali ağır basıyor ama bilemedim.

Bir de kitaplardan tam hatırlamıyorum, bu yüzsüz adamlar başka yüzleri heybesinde taşıyıp maske gibi suratlarına mı geçiriyorlar yoksa istedikleri an tapınaktaki herhangi uygun bir yüze mi bürünüyorlar? Arya remembers.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #299 : 29 Haziran 2016, 08:06:12 »
Alıntı
Cersei kehanete göre ölecektir, kardeşi tarafından. Hangisi öldürsün, Tyrion? Jaime?

Bir de buna 3. bir alternatif ekleyenler var. Diyorlar ki,

Cercei'nin Arya'nın listesindeki konumu düşünülürse, Jaime'nin yüzünü kuşanarak onu Arya da öldürebilir. Dolaylı da olsa, yine bir şekilde kardeşi tarafından öldürülmüş olur diyorlar.

Valla bu teori gerçek olursa çok keyiflenirim. Arya'nın öldürdüğü bir Cercei'nin tadı başka olur.