Kayıt Ol

Game of Thrones

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Game of Thrones
« Yanıtla #270 : 17 Mayıs 2016, 13:55:07 »
Ben orada öğüt verirken söylediği sözleri kastediyorum.Tabi çevresindeki fakirleri yada üst tabaka tarafından aşağılanmış ları anlayabiliyorum.Sonuçta kin duygusu ile adamın çevresine toplanmış olabilirler.Ama ya üst kesimdekiler.

Bence kitaptan söylediği sözler en azından insanları çok etkilemeli ki adam elinin tersiyle herşeyi itsin.Yüce serçe etkileyici değil.Mucize gibi birşey gösterse ki o da yok.Geriye bir tek kitap kalıyor.Sonuç olarak insanları bu kadar etkileyebiliyorsa elindeki kitabın argümanları çok kuvvetli olmalı. Bu karakterde onu göremiyorum.Kitabı okumadım ama dizide bu böyle.Katılıp katılmamak size kalmış.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #271 : 23 Mayıs 2016, 01:23:46 »
s06e05

Spoiler: Göster

Hold the door! ^^ Hodor

Akgezenleri yaratanların Ormanın Çocukları olması pek ürkünç. Bir taşta iki kuş, enayi kuş.

Şimdi sonda görüyoruz ya Hodor kapıyı birkaç dakikalığına tutuyor o arada da bizim ekip toz oluyor. Eğer sonraki bölümde ekibin bir ateş başında dinlendiğini görürsek diziye çok yazık olur. Zaten Meera Bran'i taşıyarak ne kadar uzaklaşabilir ki, akgezenler bayağı hızlı, üstelik bizim akgezenlerin ustabaşı da Bran'in konumuna hakim artık. Eğer yeterince uzaklaşabilmeleri gerekiyorsa da fazladan bir sebebe ihtiyaçları var. Bunun adı da neden Soğukel olmasın?

Geçen bölüm Ned'in gençliğini gördük. Bu bölümde ise bir başka halini. Umarım sonraki bölümlerde kendisini de görebiliriz.

Serçeparmak ışınlanmayı da çözdü. Haydi bakalım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #272 : 23 Mayıs 2016, 15:07:39 »

O kadar "The ink is dry" dediler, sonunda iş dönüp dolaşıp yine Back to the Future'a bağlandı. Umarım abartmazlar bu işi.

Ergen irisi Bran'e her geçen bölüm daha fazla uyuz oluyorum. Aha zonbiler parçalayacak, sonunda kurtuluyoruz dedik ama yine kurtardı paçayı. Ulan adam yapma dedi işte sana yüz kere, ne elliyorsun ağacı? Sonra Starkların başı niye beladan kurtulmuyor. Bunun yüzünden yiğidim Hodor harcandı gitti orada. Lord çocuğusun da allah mısın be? Pis ergen. Hiç sevmiyorum oğlum seni.

Summer :( Yav hadi Hodor kapıyı tutarken öldü, Summer'dan ne istediniz? Resmen pisi pisine öldü hayvan ya. Niye ilk kurtlar ölüyor sürekli ya kurt kalmadı ortada. Bu da Bran yüzünden öldü zaten.

Euron da rezalet olmuş ayrıca, bulacağınız oyuncuyu seveyim. Tebrikler. Karizmatik, kara kaşlı kara gözlü bir karakter beklerken sarışın beybifeys bir amcayla karşılaştık. Ya bari göz bandını koysaydınız, bu kadar mı zordu?! Bu sezon bazı şeyleri çok baştan savma yapıyorlar, fena halde sinirim bozuluyor.

Yine de yaptı yapacağını adamlar, ağlattı bölüm.

Hold the door. Bir ergenin salaklığına kurban giden yiğit Hodor. Sırf bu da değil, adamın bütün hayatı harcanıp gitmiş bir kapıyı tutacak diye. Unutursak adam değiliz.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #273 : 23 Mayıs 2016, 21:06:46 »
Bir insan nasıl bu kadar derin bir kurgu inşa eder ve nasıl olur da hiçbirinde belirgin bir açık bulunmaz anlayamıyorum. Kesinlikle bugünkü bölümden sonra da önünde saygıyla eğildim Martin'in.
Onur Şahin

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #274 : 24 Mayıs 2016, 00:14:44 »
Bu hikâyenin kitaplardaki tezahürünü merak ediyorum açıkçası, nedense tam olarak böyle olmayacağını düşünüyorum. Genel olarak dizi yapımcıları Martin'in kurgularının belli bölümlerini alıyormuş gibi geliyor.

Ayrıca
[spoiler]

O kadar "The ink is dry" dediler, sonunda iş dönüp dolaşıp yine Back to the Future'a bağlandı. Umarım abartmazlar bu işi.

Ergen irisi Bran'e her geçen bölüm daha fazla uyuz oluyorum. Aha zonbiler parçalayacak, sonunda kurtuluyoruz dedik ama yine kurtardı paçayı. Ulan adam yapma dedi işte sana yüz kere, ne elliyorsun ağacı? Sonra Starkların başı niye beladan kurtulmuyor. Bunun yüzünden yiğidim Hodor harcandı gitti orada. Lord çocuğusun da allah mısın be? Pis ergen. Hiç sevmiyorum oğlum seni.

Summer :( Yav hadi Hodor kapıyı tutarken öldü, Summer'dan ne istediniz? Resmen pisi pisine öldü hayvan ya. Niye ilk kurtlar ölüyor sürekli ya kurt kalmadı ortada. Bu da Bran yüzünden öldü zaten.

Euron da rezalet olmuş ayrıca, bulacağınız oyuncuyu seveyim. Tebrikler. Karizmatik, kara kaşlı kara gözlü bir karakter beklerken sarışın beybifeys bir amcayla karşılaştık. Ya bari göz bandını koysaydınız, bu kadar mı zordu?! Bu sezon bazı şeyleri çok baştan savma yapıyorlar, fena halde sinirim bozuluyor.

Yine de yaptı yapacağını adamlar, ağlattı bölüm.

Hold the door. Bir ergenin salaklığına kurban giden yiğit Hodor. Sırf bu da değil, adamın bütün hayatı harcanıp gitmiş bir kapıyı tutacak diye. Unutursak adam değiliz.

[/quote]

Açıkçası Bran'ın önce kötürüm kalıp sonra sezonlarca kuzeye yolculuk etmesi ve en sonunda bu olayda ölüp gitmesi adi bir kurgu olurdu bana kalırsa. Bran'ın yapacak daha çok işi var. Onun bir emo ya da ergen olduğunu düşünmüyorum, şu an kitaplara göre konuşuyorum bu arada, ve diziyi doğru düzgün bu sezon izliyorum ama Martin'in kitaptaki bölümlerdeki hafif melankolik anlatının sebebinin tamamen yaşadığı şeylerden dolayı olduğunu ve Vesteros'ta adaleti en çok hakeden ailenin Stark olduğunu düşünüyorum. Bu konuda pek çok kişinin aksine Jon değil de Arya ve Bran büyük rol oynayacak bana kalırsa. Hodor'un ölümü beklenmedikti, ama Meera'nın Bran'ın Hodor'un zihnine girebilmesini falan bilmesini ilginç buldum, kitapta böyle bir şey yoktu ve dizinin parelellik göstermeyen yönleri beni biraz rahatsız ediyor açıkçası. Bu arada Arya'nın tiyatro oyunu sahnesi sanırım verilen ön okumalardan birinde vardı diye hatırlıyorum ve işler tahmin ettiğim gibi giderse Arya çok yakında kendisi olarak tekrar Vesteros'a geri dönecek, yani en azından benim tahminim bu yönde. [/spoiler]

Yalnız oyuna bittim. :D
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #275 : 24 Mayıs 2016, 01:01:48 »
Hikaye kesinlikle kitaplarda böyle olmayacak, değişeceğini zaten açıkça söylediler daha önce. Farklı finaller bile olabilir çünkü dizi kitap serisinden çok daha önce bitecek. Bu yüzden tam bir paralellik beklemenin gereği yok. Ama karakterlerin tipini, tavrını değiştirmeyi anlamsız buluyorum. Bakınız Euron.

Kimler nerelerde öldü buna gelene kadar. Martin karakterleri rastgele öldürmekten kaçınan biri değil, mucizevi şekillerde kurtulmuyor çoğu kahraman. Ayrıca atlattıkları çok açık arayla en büyük tehlikeydi bu. Night's King'den bahsediyoruz, başka her şey tırı vırı kalır bunun yanında. Zaten niye kendisi takip etmedi onu da anlamadım, rahatlıkla öldürürdü etse. Bu dizide alışılmadık derecede büyük bir şans eseri kurtuldular. Ha orada ölmesini beklemiyordum ben de tabii ama normal şartlar altında ölmeliydi.

Ha bu saatten sonra ölse üzülmem, açık söyleyeyim. Summer öleceğine Bran ölse daha az üzülürdüm. Yapma diyorsa dokunma kardeşim, var bir bildiği demek ki. Fena uyuz oldum fena. Tipsiz bi'şey oldu zaten büyüdükçe.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #276 : 24 Mayıs 2016, 14:24:25 »
Karakterlerin tipine göre yorum yapılması bana tuhaf geliyor.Tipiyle ön plana çıkanları bunun dışında tutuyorum.

Arkadaşlar bu Bran dediğimiz çocuk zaten meraklı ve inatçı olduğu için sakat kaldı.Ayrıca öksüzluk, yetimlik ne ararsan var.Adam babasının ailesinin gençliğini görüyor.Psikolojik olarak sağlıksız yetişen bir adamdan daha ne beklenebilir.Birden erip "ooo ben kuzgun oldum he he" mi diyecek.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #277 : 24 Mayıs 2016, 14:29:38 »
Yaptığı şeyin kendisinden beklenebilir olması salakça ve sinir bozucu olmasını engellemiyor ki.

#hayır

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #278 : 24 Mayıs 2016, 20:07:12 »
Güzel bölümdü.

Tormund 2000 adamım var dedi, Stannis 30.000 yabanıla 1000 süvari ile baskın yapıp kazanmıştı. Eddard Stark "1 kuzeyli adam 10 güneyli adam eder" derdi hep. O halde 30 yabanıl 1 güneyli ediyorsa, 300 yabanıl 1 kuzeyli adam eder. böylece Ramsay yalnızca 7 adam ile Tormund'un 2000 Yabanıl askerini yok edebilir. Tabii bu yazdığım şakaydı ama güzel bir ayrıntı bence.

Sizce Jon ile Sansa fikir ayrılığına düşecekler mi? Bakın dizinin başından beri Sansa hep başkalarının dolduruşuna gelip ailesine ve kendisine zarar veren şeyler yapıyor. Son bölümde dikkat ettiniz mi Jon iki üç sahnede Sansa'ya güvensiz bakışlar attı. Acaba yönetmen ve senaristler ilerisi hakkında küçük spoilerlar mı veriyorlar? Mesela Jon belki yaşı küçük olduğu için Rickon'a güvenmez, ben Lord-Kral olayım der, Sansa buna karşı çıkar veya Sansa tüm erkeklere rest çeker Leydi-Kraliçe benim der...

Son olarak bir teoride bulunayım. Bunu aklınızda tutun olunca "haklıymışsın" falan dersiniz. Serçeparmak Brynden Tully Nehirova'yı aldı falan dedi Sansa da Brienne'i oraya yolladı. Bana kalırsa Brienne Nehirova'ya giderken haydutların saldırısına uğrayacak ve zombik Catelyn Stark nam-ı diğer Leydi Taşkalp ile karşılaşacak. Hatta büyük ihtimal böyle olabilir.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #279 : 31 Mayıs 2016, 02:49:54 »
Bi dakka bi dakka... O Coldhands miydi?

Niye soruyorum açıklayayım. Eğer o Coldhands'se, bu şişko bizimle dalga mı geçiyor?

Değilse... değilse çok saçma, başka kim olacak? Dönüşürken kurtarılma hikayesi falan da her şeyi açıklıyor. Tamam güzel. Geyiği niye harcadınız bilmiyorum ama hadi onu da sineye çektik.

Tamam da arkadaş komik mi bu? Oyun mu oynuyorsunuz bizimle? Jon Snow'da da aynı haltı yediniz, açık açık yalan söyleyerek izleyici şaşırtılmaz yav. O öyle değil, kim anlattıysa yanlış anlatmış size.

Dizide ve kitapta Coldhands'in farklı kişiler olması ihtimalini es geçiyorum. Bu da en az alternatifi kadar saçma çünkü. Tamam değişiklik yapıyorlar da böyle değil yani.

Neyse. Genel olarak gayet beğendiğim bir bölüm oldu ama Martin'e iyiden iyiye uyuz olmaya başladım. Çok sinirimi bozuyor adam.

#hayır

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #280 : 31 Mayıs 2016, 09:51:19 »
Dünkü bölümden sonra Martın'ın Dany konusunda yanlış bir hikaye sıralaması yaptığına kesin olarak inanıyorum artık. Bence at efendilerinin en başta kendine bağlaması gerekiyordu. Böylece dizide sürekli insanı yıldıran sahneler olmazdı. 6 sezon boyunca Dany nin büyümesini ve olgunlaşmasını insanı sıkan bir biçimde izledik.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #281 : 31 Mayıs 2016, 21:59:10 »
Her haftasonu sigarayı bırakıyorum ne de olsa GoT beni kanser eder diye her bölümden sonra yeniden başlıyorum.

Eğer Martin tam olarak delirmediyse dizide olan hiçbir şeyi kitaba koymaz. Çok basit, tahmin edilebilir, sıradan olmuş.

Soğukel işine katılmıyorum ne kadar duygusuz olursa olsun Bran'a kendini gösterirdi diye düşünüyorum. Bence çok eskiden ölen bir Bekçiydi, önemli biri olduğunu düşünmüyorum ben. Arya olayını sevdim, hep bunu bekliyordum. Bran zaten dizinin vasıfsızı yani nereye bağlayacaklar bilmiyorum. Brynden Nehirova'yı aldı olayı gereksiz olmuş yani en baştan beri kuşatma altında da olabilirdi. Ayrıca Nehirova'yı geri almak için giden Jaime bir takım eski dostlarla, Brienne ve Catelyn ile karşılaşabilir. Daenerys zaten yönetmenler şişirdikçe şişirdi bakalım sonu ne olacak.

Duygularımı ifade eden görsel:

Edit: GoT dizi sitelerinden kaldırılıyormuş, kaldırılmış.

Edit II: 6x08 Kardeşlik sahnesinde güzellikten ağladım.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #282 : 17 Haziran 2016, 02:53:37 »
Şu dizinin en güzel tarafı karakterlerde, olaylarda yaptığı değişimler sonucu bizleri ikiyüzlü konumuna düşürmesi. Nefret ettiğimizi tekrardan kabullenip, sevdiğimizi bir anda hiçe sayabiliyoruz.

s06e08

Bu bölümde Sör Robert’in İnanç Militanlarından birinin kafasını kopardığı anda yüzümde müthiş bir tatmin ifadesi belirdi ve kamera Cersei’ye dönünce onun yüzünde de aynı ifadeyi gördüm ve o an bir garip oldum. Empati yapmakta en çok zorlandığım karakterlerden biri Cersei ve sebep olduğu bunca yıkım, yarattığı kötülüğe karşın yine de istem dışı, iradesiz bir şekilde onunla aynı çizgide olabiliyorum.

Dizide insanlar gücü arzuluyor ve ona hizmet ediyor ve açıkçası güç kimin elinde ve onu çekici kullanıyorsa da bizler en çok onu seviyoruz. Bir şey ne kadar kötü olursa olsun, güç ve ihtişam sahibi ise iğrenç kokusu bize ulaşmadıkça o şey aslında kendi itibarını oluşturuyor, eylemlerini normalleştiriyor.

Yedinci bölümde Margaery ile High Sparrow arasında şöyle bir diyalog geçiyor.

Margaery: For years I pretended to love the poor, the afflicted. I had pity for them, but I never loved them. They disgusted me.

High Sparrow: They are hard to love. The poor disgust us because they are us, shorn of our illusions. They show us what we’d look like without our fine clothes. How’d we smell without perfume.

Her kazanımdaki zevkte, karşı tarafın katledilişi gibi sembolik dahi olsa bir arzu hâkim çoğu zaman. Ve irade çoğu zaman tutkulara boyun eğiyor.

Diyalog güzel açıklıyor. Düşüklere olası felaket gelecek, yükseklere ise ulaşması müphem bir arzu gözüyle bakıyoruz, çoğu zaman bu şeyler arzu ettiğimiz esas şeyler olmasa da.

Aşağıda alıntıya bakalım.

Alıntı yapılan: Devlet - Platon
Aglaion’un oğlu Leontios Pire’den yukarı gelirken kuzey surlarının dibindeki işkence yerinde cesetler görmüş. Bir yandan bunlara bakmak ister, bir yandan da görmemek için başını çevirirmiş. Bir süre görme isteğini yenip yüzünü kapamış, ama sonunda dayanamamış, gözlerini dört açıp ölülere doğru gitmiş ve bağırmış kendi gözlerine: “Haydi kör olasılar… Alın doya doya seyredin bu güzel manzarayı!

Alıntının esas mesajı konumuza hizmet etmese de yine de güzel bir örnek teşkil ediyor.

Bölümün açılış sahnesi. Tiyatro sahnesinde Cersei’nin söyledikleriyle duygulanmayan yoktur sanırım. Doğrusu ne acaba. İçinden çıkamıyorum, bir o kadar da hoşuma gidiyor.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #283 : 17 Haziran 2016, 16:36:52 »
Şu dizinin en güzel tarafı karakterlerde, olaylarda yaptığı değişimler sonucu bizleri ikiyüzlü konumuna düşürmesi. Nefret ettiğimizi tekrardan kabullenip, sevdiğimizi bir anda hiçe sayabiliyoruz.

s06e08

Bu bölümde Sör Robert’in İnanç Militanlarından birinin kafasını kopardığı anda yüzümde müthiş bir tatmin ifadesi belirdi ve kamera Cersei’ye dönünce onun yüzünde de aynı ifadeyi gördüm ve o an bir garip oldum. Empati yapmakta en çok zorlandığım karakterlerden biri Cersei ve sebep olduğu bunca yıkım, yarattığı kötülüğe karşın yine de istem dışı, iradesiz bir şekilde onunla aynı çizgide olabiliyorum.

Dizide insanlar gücü arzuluyor ve ona hizmet ediyor ve açıkçası güç kimin elinde ve onu çekici kullanıyorsa da bizler en çok onu seviyoruz. Bir şey ne kadar kötü olursa olsun, güç ve ihtişam sahibi ise iğrenç kokusu bize ulaşmadıkça o şey aslında kendi itibarını oluşturuyor, eylemlerini normalleştiriyor.

Yedinci bölümde Margaery ile High Sparrow arasında şöyle bir diyalog geçiyor.

Margaery: For years I pretended to love the poor, the afflicted. I had pity for them, but I never loved them. They disgusted me.

High Sparrow: They are hard to love. The poor disgust us because they are us, shorn of our illusions. They show us what we’d look like without our fine clothes. How’d we smell without perfume.

Her kazanımdaki zevkte, karşı tarafın katledilişi gibi sembolik dahi olsa bir arzu hâkim çoğu zaman. Ve irade çoğu zaman tutkulara boyun eğiyor.

Diyalog güzel açıklıyor. Düşüklere olası felaket gelecek, yükseklere ise ulaşması müphem bir arzu gözüyle bakıyoruz, çoğu zaman bu şeyler arzu ettiğimiz esas şeyler olmasa da.

Aşağıda alıntıya bakalım.

Alıntı yapılan: Devlet - Platon
Aglaion’un oğlu Leontios Pire’den yukarı gelirken kuzey surlarının dibindeki işkence yerinde cesetler görmüş. Bir yandan bunlara bakmak ister, bir yandan da görmemek için başını çevirirmiş. Bir süre görme isteğini yenip yüzünü kapamış, ama sonunda dayanamamış, gözlerini dört açıp ölülere doğru gitmiş ve bağırmış kendi gözlerine: “Haydi kör olasılar… Alın doya doya seyredin bu güzel manzarayı!

Alıntının esas mesajı konumuza hizmet etmese de yine de güzel bir örnek teşkil ediyor.

Bölümün açılış sahnesi. Tiyatro sahnesinde Cersei’nin söyledikleriyle duygulanmayan yoktur sanırım. Doğrusu ne acaba. İçinden çıkamıyorum, bir o kadar da hoşuma gidiyor.

Margaery çok başarılı bir oyun oynuyor. Bu yüzden bütün bu söylediklerinin ne kadarı gerçek, ne kadarı yalan bilmek mümkün değil. Bir yerde ne planladığı ortaya çıkacak, merakla bekliyorum. Çok akıllı kadın gerçekten. Cersei'nin sahip olduğunu sandığı zekaya sahip.

Edit:
Zeka yetmedi maalesef. Cersei'nin hırsı galip geldi. Gerçi ne kadar kazandı tartışılır ama...

#hayır

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #284 : 17 Haziran 2016, 19:08:56 »

Tıpkı Cersei'nin olduğu gibi Margaery de her zamanki gibi rol yapıyor. Olenna'ya verdiği gülle de hâlâ bir Tyrell olduğunu gösterdi.

Bu sezon kehanet gerçekleşir, Margaery ağını kusursuz örerse, Tommen ölebilir. Açıkçası Cersei'nin de öleceğini düşünüyorum. Yükselişini de düşüşünü de gördük, tiyatro sahnelerinde de bolca vurguluyorlar, hatta sevdiği birinin elinden de ölebilir ki bu da Sör Robert'i etkisiz kılmanın bir yolu.

Bunun yanında Lord Beric, Tazı'ya esas savaşta yer alması gerektiğini söyledi. Yalnız akgezenlerle baltasıyla savaşabileceğini düşünmüyorum. Akgezenkatili Sam'imizin de artık Valyria çeliğinden bayağı heybetli bir kılıcı oldu ve bunu layığıyla kullanamayacaktır. Bence bir sebepten ikilinin yolları kesişebilir ve kılıç Tazı'ya geçebilir. Hatta o kılıçla ağabeyini de biçerse çok efsane olabilir.